אירועי היום

אירועי השבוע

יום שני ז' בתמוז תש"פ 29 ביוני 2020
הצג אירועים

יארצייט (יום השנה) של הלב שמחה (ר' שמחה בונים)

הרב שמחה בונים (בונם) אלתר (כ"ד בניסן ה'תרנ"ח 1898 - ז' בתמוז ה'תשנ"ב 1992) היה האדמו"ר החמישי של גור, בין השנים 1977-1992. בעל הלב שמחה.

בכל בתי חסידי גור ("שטיבלעך" בלע"ז) נהוג לשבת ביום הזה לסעודות מצווה ומישהו מספר/דורש על דרכיו והנהגותיו בקודש של האדמו"ר זצ"ל - ובדברים שהיה תובע מחסידיו הן ברוחניות והן במידות שבין אדם לחברו. ביום הזה נהוג לעלות לקברו במערה בהר הזיתים.

קרא עוד

ר' שמחה בונים נולד בעיירה גורה קלוואריה שבפולין, לאביו בעל האמרי אמת. נישא לאיטא הענא, בת דודו, הרב נחמיה אלתר. לאחר פטירת אביו בשנת תש"ח - 1948, נבחר אחיו בעל הבית ישראל לאדמו"ר, והוא יצא למשך תקופה עם משפחתו מארץ ישראל, לסן ז'רמן על יד פריז ואחר כך התיישב באנטוורפן שבבלגיה. עסק בתחום הנדל"ן בישראל ובין היתר רכש קרקעות שיועדו להקמת אזור קיט חרדי במקום שבו שוכן היום היישוב ארסוף‏.

בשנת תשל"ז - 1977, עם פטירתו של אחיו האדמו"ר, הוכתר על ידי חסידי גור כרבם, בגיל 79.

במשך השנים שבהן הנהיג את חסידי גור פרסם תקנות מחמירות לצמצום הוצאות על חתונות ושמחות משפחתיות בקרב חסידיו. בנוסף, פתח במלחמת חורמה בעישון הסיגריות, הפציר בחסידיו המבוגרים להפסיק לעשן ואסר על צעירים את העישון לחלוטין. הוא הביא להקמת קריות חסידיות של חסידי גור בפריפריה (בחצור הגלילית, בערד ובאשדוד), על מנת להוזיל את עלויות הדיור. הרב אלתר הוביל את המאבק החרדי נגד הקמת האוניברסיטה המורמונית על הר הצופים וכן המאבק נגד קבורתה של הנוצריה תרזה אנגלביץ בבית הקברות היהודי בראשון לציון. נטל חלק גם במאבקים נגד אל על ובנק לאומי.

הרב אלתר דרש כי תתקיים רוטציה בין נושאי המשרות הציבוריות באגודת ישראל. בזמנו נוצר פילוג בין האשכנזים החרדיים לעדות המזרח, מה שהביא להקמת תנועת ש"ס, וכן בין המגזר החסידי למגזר הליטאי, פילוג שהוביל להקמת מפלגת דגל התורה.

לקט מחידושיו בטישים שערך כונסו בספר לב שמחה.

בספטמבר 1985 חלה ואיבד את היכולת לתקשר עם הסובבים. מאז, לעתים נדירות נלקח להופעות פומביות. נפטר בז' בתמוז תשנ"ב - 1992 ונטמן ב"מערת גור" בבית הקברות בהר הזיתים.‏ את מקומו מילא אחיו, הרב פינחס מנחם אלתר, בעל הפני מנחם. בנו היחיד, הרב יעקב אריה אלתר, הוא האדמו"ר מגור הנוכחי (מתוך ויקיפדיה).