אירועי היום

אירועי השבוע

שבת י"ב בתמוז תש"פ 4 ביולי 2020
הצג אירועים

יום זיכרון: שייח עלי פארס בג'וליס - העדה הדרוזית

שיח' עלי פארס

נמנה עם אנשי הדת הבולטים בקרב הדרוזים. נולד בכפר ירכא בשנת 1704 או 1708. כבר בצעירותו בלטה נטייתו ללימודי דת, להתבודדות ולסגפנות, ושמו נישא בפי כל. חכמי דת דרוזים ותלמידי דת מארץ-ישראל, סוריה ולבנון פקדו את ביתו לעתים קרובות. השייח' חי ביושר ובצניעות, וכל ימיו נמנע מלהתבלט או לחתור למעמד דתי או חברתי כלשהו.
הוא עסק בשירה דתית וחיבר שירים רבים בשבח אללה ונביאיו. אחד הנושאים המרכזיים בשירתו הוא בקשת מחילה וכפרה מאללה על החטאים. היה לו כתב יד מרשים והוא נודע כקליגרף מעולה.

שייח' עלי פארס נפטר בשנת 1753 תוך כדי תפילה, בעת ששהה בחברת כמה אנשי דת. הוא נקבר סמוך לח'לווה הקטנה שבה בילה את מרבית ימיו.

מסורות ואגדות

המערה. בהגיעו לגיל עשרים החליט שייח' עלי פארס להתבודד במשך 46 ימים רצופים במערה קטנה ממזרח לג'וליס. בעת שהתבודד משפחת טריף מג'וליס דאגה לכל מחסורו. באחד הימים אמר השייח', שהוא מקווה כי יבוא יום ולא יצטרכו עוד להביא לו מים. למחרת החלו מים לטפטף מתקרת המערה והשייח' הרווה בהם את צימאונו.

התפילה בח'לווה. השייח' נהג להתבודד בח'לווה שעות רבות בכל יום. בכדי שלא תיפול עליו תרדמה, שתמנע ממנו להתפלל, הוא כרך חבל לצווארו, העבירו דרך גלגלת שתלה על תקרת הח'לווה ובקצה קשר אבן. בכל פעם שנרדם וראשו נטה הצידה, הוא התעורר בשל לחץ החבל בצווארו. כך ניצל את כל שעות היום לתפילה.