דרוג הערך:
מידת עניין
רמת דיוק
מידע מלא
חדשנות
הוסף דירוג לספר 10 מדרגים

בית הספר הרב תחומי הולץ חיל האוויר

תלמידים גולשים ברשת WIFI הפרוסה ברחבי בית הספר
תלמידים גולשים ברשת WIFI הפרוסה ברחבי בית הספר
בית ספר הרב תחומי הולץ חיל האוויר
תלמידות ביה
תלמידות ביה"ס ביום הנערה
בית ספר הרב תחומי הולץ חיל האוויר
שולחן פינג פונג בחצר בית הספר
שולחן פינג פונג בחצר בית הספר
בית ספר הרב תחומי הולץ חיל האוויר
דוד נחמיאס מנהל ביה
דוד נחמיאס מנהל ביה"ס עם צוות ההקמה
בית ספר הרב תחומי הולץ חיל האוויר
שטח בית הספר. ברקע שכונת קרית שלום
שטח בית הספר. ברקע שכונת קרית שלום
בית ספר הרב תחומי הולץ חיל האוויר
מגמת מכונאות מטוסים
מגמת מכונאות מטוסים
בית ספר הרב תחומי הולץ חיל האוויר
עמדת אינטרנט בפרוזדור בנין הלימודים
עמדת אינטרנט בפרוזדור בנין הלימודים
בית ספר הרב תחומי הולץ חיל האוויר
משתתפי תחרות First עם הרובוט
משתתפי תחרות First עם הרובוט
בית ספר הרב תחומי הולץ חיל האוויר
סימולטור נהיגה שנבנה על ידי תלמיד בית הספר
סימולטור נהיגה שנבנה על ידי תלמיד בית הספר
בית ספר הרב תחומי הולץ חיל האוויר
פרסום לקורס בדק כלי טייס
פרסום לקורס בדק כלי טייס
בית ספר הרב תחומי הולץ חיל האוויר
טקס חשיפת כנפי שוחר כיתות י
טקס חשיפת כנפי שוחר כיתות י"ב
בית ספר הרב תחומי הולץ חיל האוויר
יום גיבוש כיתות ט', סקייפארק ראשל
יום גיבוש כיתות ט', סקייפארק ראשל"צ
בית ספר הרב תחומי הולץ חיל האוויר
משלחת הולץ לפולין במחנה בירקנאו
משלחת הולץ לפולין במחנה בירקנאו
בית ספר הרב תחומי הולץ חיל האוויר
אשר מוצני
מאמר זה נכתב במסגרת סמינר לתואר שני של ד"ר תמר אלמוג, שכותרתו "חינוך בישראל במבט וירטואלי"  - החוג ללמידה הוראה והדרכה, אוניברסיטת חיפה.
אשר מוצני החל את לימודיו בבית הספר הולץ בשנת 1978 ולאחר שרות צבאי בחיל האוויר ולימודים באוניברסיטה חזר לבית הספר כמורה וכחבר הנהלה.

נוצר ב-7/13/2010

רקע כללי

בית הספר הרב תחומי הולץ חיל האוויר הינו בית ספר תיכון ומכללה טכנולוגית בבעלות בלעדית של קבוצת עמל. בית הספר נמצא בתחומי העיר תל אביב יפו אך אינו בי"ס עירוני.

מאז יסודו, קיימת זיקה הדוקה בין בית הספר לבין חיל האוויר. לפני 15 שנה הודק הקשר עם חיל האוויר ובית הספר הפך למסגרת שוחרות של חיל האוויר וכך הצטרף לשני בתי ספר נוספים במסגרת השוחרות שהיו קיימים עד אז (בית ספר הטכני בחיפה ובית ספר הטכני בבאר שבע). מאז, על סמך מודל זה, הורחבה משמעותית מסגרת השוחרות לכל רחבי הארץ.

בבית הספר נלמדים מקצועות התעופה וכל תלמידיו מתגייסים למערך הטכני של חיל האוויר ומהווים את שדרת הפיקוד של המערך הטכני של החיל. על פי צורכי חיל האוויר נפתחו בבית הספר 3 מגמות לימוד:

 • הנדסת מכונות תעופה.
 • הנדסת אלקטרוניקה ומחשבים. 
 • הנדסת חשמל בקרה ואנרגיה.

התלמידים משובצים למגמות בכיתה י'. בסיום י"ב מקבלים התלמידים תעודת בגרות איכותית ותעודה טכנולוגית המאפשרות להם להמשיך בלימודי תואר הנדסאי. למצטייני י"ב ניתנת האפשרות ללמוד במסלול ללימודי אווירונאוטיקה בטכניון במימון חיל האוויר. המצטיינים במכללה (בוגרי י"ד) מופנים למסלול אקדמי במימון חיל האוויר. בית הספר מהווה מודל חינוכי ומקצועי וזוכה להכרה והערכה רבים.

במהלך השנים ביקרו רבים ממנהיגי המדינה בבית הספר: דוד בן גוריון, גולדה מאיר, רפאל איתן (רפול), יצחק רבין, שמעון פרס, יגאל אלון, יהושע רבינוביץ, הנשיא יצחק בן צבי, אביגדור קהלני, ישראל קיסר, מוטי הוד ורבים אחרים.

רשת עמל

ההיסטוריה של רשת עמל

רשת עמל הוקמה בשנת 1928 ע"י ההסתדרות הכללית של העובדים בארץ ישראל. ראשי התיבות של עמל הם: עבודה – מלאכה – לימודים.

בתחילת שנות ה-20 של המאה הקודמת, הופנו נערים רבים לעבודה מקצועית כשוליות לפועלים הותיקים. נערים אלו לא למדו באופן מסודר את רזי המקצוע. בעקבות הכנסת החשמל לבתי המלאכה היה חשש לפגיעה בנערים שלא היו מיומנים. תנועת הנוער העובד נאבקה למען הכנסת "חוק ההגנה לנוער בעבודה". עם הכנסת חוק זה, נאסר על הנערים לעבוד על המכונות מבלי רכישת השכלה מתאימה ובכך נמנעה מהם האפשרות לקידום מקצועי. שמואל מסטצ'קין, ממזכירות תנועת הנוער העובד ומחשובי האדריכלים בישראל, הציע להקים "חדרי מלאכה" בסניפי הנוער העובד בתל-אביב. גזבר הוועד הפועל של ההסתדרות, ישראל מרימינסקי (מרום), סייע ברכישת המכונות. הלימודים התקיימו בשעות הערב לאחר יום העבודה. לאחר שלוש שנים שבהן שכנו חדרי המלאכה בצריפים, הונחה אבן היסוד לבניית בית הספר הראשון של רשת עמל, "מקס פיין". לטקס הנחת אבן הפינה הגיע הנציב העליון, ארתור ווקופ.

ב-1943 הוקם בית הספר "עמל" בשכונת הבוכרים בירושלים. הרשת כולה נקראת על שם בית ספר זה. עם קום מדינת ישראל פעלו בארץ 11 בתי ספר מקצועיים, מתוכם 6 בתי ספר של רשת עמל.
בית ספר מקס פיין היה הגדול מכולם עם 250 תלמידים.

רשת עמל כיום

כיום, מונה הרשת 107 מוסדות חינוך בפריסה ארצית - מקריית שמונה בצפון ועד אילת שבדרום -כולל בתי ספר במגזרים הבדואי, הערבי, הדרוזי והנוצרי. 34 בתי ספר רב תחומיים - תיכונים בפיקוח משרד החינוך, 16 חטיבות ביניים, 14 מכללות לטכנאים והנדסאים, 20 בתי ספר טכנולוגיים בפיקוח משרד התמ"ת, 7 בתי"ס טכנולוגיים (מח"ט) בפיקוח משרד החינוך ו- 16 מכללות ללימודי מבוגרים – עמל הישגים. כיום לומדים ברשת עמל קרוב לארבעים אלף תלמידים ומשתלמים בשנה.
בשנת 2009 קיבלה רשת עמל החלטה אסטרטגית, ויצאה עם תוכנית מיצוב מחודש. רשת עמל הפכה לקבוצת עמל. בתי הספר המקיפים הפכו לבתי ספר רב-תחומיים. תהליך מיצוב זה מבטא ראייה ארוכת טווח של הרשת, בפיתוח עדכון ושילוב של מגמות מתחומים מגוונים – מדעים, טכנולוגיה ואומנות. בית ספר הולץ הוא אחד מבתי הספר הרב תחומיים.

פלדה כחולה – כוח אדם טכנולוגי לחיל האוויר

בעקבות השינוי ההדרגתי במדיניות משרד החינוך וכרסום במעמדם של בתי הספר הטכנולוגיים, נוצרה בעיית כוח אדם טכנולוגי איכותי לחיל האוויר. איתור מוקדם של חיילים למערך הטכני, מאפשר לחיל האוויר להקנות לתלמידי ביה"ס לפני גיוסם את הידע הטכנולוגי הנדרש להם במהלך שירותם הצבאי. התלמיד יוצא נשכר, לאחר שרכש מקצוע טכנולוגי ברמת לימודים גבוהה, חיל האוויר מקבל לשירותיו בעלי מקצוע באיכות גבוהה.

פרויקט השוחרות שהוא חלק מ"פלדה כחולה" מכשיר תלמידי בית ספר מכיתות ט'-י"ב עם אפשרות ללימודי מכללה לתואר טכנאי או הנדסאי (י"ג-י"ד).על בסיס הניסיון שרכש חיל האוויר עם שלוחת הולץ, פתח החיל בשנים האחרונות 15 בתי ספר בפריסה ארצית, ב- 4 מתוכם כל התלמידים לומדים במסגרת השוחרות ובכל השאר רק חלק מהכיתות הן במסגרת זו.

התפתחות בית הספר לאורך השנים

בית ספר הולץ הינו מהוותיקים שבבתי הספר של רשת "עמל". ראשיתה של רשת עמל בשנות ה-20 של המאה הקודמת. דוד כהן, אבי תנועת "הנוער העובד", מביא בספרו "ביתי בין הנערים" את סיפור המעשה:
"לימוד המקצוע לנערים העובדים, עניין זה הטריד מאוד את חברי המרכז, מרכז הנוער-העובד. למעשה, הצליחו להפנות מאות נערים לעבודה מקצועית, אבל את המקצוע עצמו ממש לא למדו....והנה, העלה שמואל מסטצ'קין הצעה לפתוח בצריפי הנוער העובד חדרי מלאכה מתוך תקוה כי ברבות הימים נגיע לבית ספר מקצועי."

בית הספר נפתח בעזרת הועד הפועל של ההסתדרות בצריפים באזור התחנה המרכזית הישנה של תל-אביב ונקרא "מקס פיין" על שם אחד "הפועלים" באמריקה שתרם ועזר להסתדרות. ביום שבת, 16 במאי 1948, הפציצו המצרים את ת"א. ביה"ס השוכן ברחוב החרושת נפגע. באותה תקופה ראתה הממשלה הזמנית בהקמת חיל האוויר אחת מהמשימות החשובות של משרד הביטחון. את הטכנאים הכשירו בחו"ל ובמקביל הקימו את בית הספר הטכני של חיל האוויר בחיפה. אך בכך לא הסתפקו וחתרו להקמת מוסד אזרחי להכשרת טכנאים למקצועות התעופה.

מספר אינג' דוד נחמיאס ז"ל מנהל בית ספר "מקס פיין" ומנהלו הראשון של בית ספר הולץ:
" באותם הימים הוזמנתי לשיחה אצל סגן השר לענייני בטחון ומפקד חיל האוויר, אלוף אהרון רמז, ונתבקשתי לבדוק את האפשרות להקים במסגרת בי"ס מקס פיין מחלקה מיוחדת למכונאות תעופה בסיוע הטכני של חיל האוויר. תמכתי ברעיון והבאתי את ההצעה לפני יו"ר רשת "עמל" וחבר הועדה המרכזת של ההסתדרות, הח' ישראל מרימנסקי (מירום) ז"ל. ההצעה אושרה ע"י הועדה המרכזת, והוחלט לפתוח כיתה מיוחדת למכונאות מטוסים במסגרת בי"ס מכס פיין".

ברבות הימים צר היה המקום מלהכיל את הסדנאות והכיתות. בשנת 1950 הצליח יו"ר רשת עמל, ישראל מרימנסקי, להשיג תרומה ממשפחת הולץ, ידידי ההסתדרות בארצות הברית.

בחוזה שנחתם עם רשת עמל נרשם:
" לאון הולץ ופלורנס רעייתו, תושבי פילדלפיה במדינת פנסילבניה קיבלו השראתם מאהבתם לישראל ורצונם לתרום להתפתחותה של המדינה... למען סיפוקם הרוחני החליטו לייסד בי"ס מקצועי בישראל אשר יוכר כ - "בית הספר המקצועי ע"ש לאון ופלורנס הולץ" ואשר בו יוכל נוער ישראלי לקבל הזדמנות לרכוש חינוך מקצועי ולפיכך יוכשרו בני הנוער להיות אזרחים יצרניים של מדינת ישראל."

הקרן הקיימת לישראל העמידה לרשות רשת עמל שטח בקרית שלום, ובו נבנה בית ספר הולץ.

מספר אינג' דוד נחמיאס:
" השנים הראשונות של בית הספר החדש היו קשות מכל הבחינות. השטח, שעמד לרשותנו, היה לא פתוח והגישה למבנים הייתה קשה ביותר,, כמו כן לא נבנו בשלב הראשון מוסך למטוסים ומעבדות מתאימות לצרכי הדרכה. אבל רוח חלוצית נשבה במוסד, ומאות תלמידים פנו בבקשה להתקבל למוסד החדש. הם באו מתל-אביב ומהסביבה, חולון, בת-ים, ראשון לציון, רחובות ועוד."

ראוי לציין כי במקום מושבו של בית הספר עמדה ה"מצודה", שהייתה אחת מרצף המצודות ב"דרך הביטחון" של ההגנה. דרך זו נסללה עם פרוץ מלחמת העצמאות במטרה לעקוף את היישובים הערביים אבו כביר ויאזור ויצרה רצף של ישובים יהודים בין תל- אביב וראשון לציון ואף המשיכה דרומה.

בשנת 1954 נפתח בית הספר במקומו החדש עם 17 תלמידים. בבית הספר היו שלוש מגמות: חרטות, מכונאות מטוסים ומגמת חמ"ם ( חשמל מכשירנות מטוסים).

בית ספר מקס פיין היה תלת שנתי, ללא בגרות. עם המעבר לבית ספר הולץ הוחלט ללמד 4 שנים ברמה גבוהה יותר.
מספר אינג' דוד נחמיאס:
"מטרת ביה"ס החדש להכשיר טכנאים מעולים בעלי השכלה טכנית ועיונית רחבה, ולאור התפתחות הטכנולוגיה וריבוי מקצועות ההוראה במקצועות התעופה לא הייתה אפשרות לבצע את התוכנית תוך 3 שנות לימוד. רצינו לחנך דור חדש של צעירים בעלי השכלה כללית וטכנית, שיהיו מסוגלים לבסס את המדינה כמדינה מתקדמת מבחינה טכנולוגית..."

בעקבות שינוי המדיניות במשרד החינוך בנושא החינוך הטכנולוגי והמחסור של כוח אדם טכנולוגי איכותי למערך הטכני של חיל האוויר ולאור ההיסטוריה רבת השנים של שיתוף פעולה הדוק בין בית הספר לחיל האוויר, פנו חיל האוויר בשנת 1995 לבית הספר ולרשת עמל בבקשה לפתוח שלוחה צבאית של ביה"ס הטכני של חיל האוויר בבית ספר הולץ. בשנת 1996 נפתחו מספר כיתות במסגרת השוחרות (מסגרת צבאית). כיום כל תלמידי בית הספר לומדים במסגרת השוחרות. במהלך השנים נפתחו בבית הספר מגמות שרטוט, אלקטרוניקה, מכשור ובקרה ועוד,בהתאם לדרישת חיל האוויר ומשרד החינוך.

מנהלי בית הספר לאורך השנים

מיום היווסדו של בית הספר ועד היום כיהנו בסך הכל ארבעה מנהלים:

 • 1954-1982: אינג' דוד נחמיאס ז"ל
 • 1971: מרדכי הספרי
 • 1982-2008: אלי ברנדיס
 • מ-2009: אבי מדמון מידן

אידיאולוגיה בית ספרית

החזון הבית ספרי

הכשרת בוגר איכותי: משכיל, ערכי ומקצועי, המצויד במיומנויות הנדרשות לסביבה טכנולוגית משתנה, לשירות משמעותי במערך הטכני של חיל האוויר ולהמשך דרכו בחיים .

מטרות ויעדים

בשנת הלימודים 2009/10 נכנס לתפקידו מנהל חדש, אבי מידן. אלי ברנדיס, מנהלו הקודם של בית הספר, יצא לגמלאות לאחר כ- 26 שנות ניהול. המנהל החדש יחד עם צוות ההנהלה והמורים גיבשו את המטרות הבאות לשנים הקרובות:

1. העלאת ההישגים הלימודיים:

 • הגדלת מספר הזכאים לתעודת בגרות ושיפור איכות תעודת הבגרות.
 • התאמת יחידות הלימוד לכל תלמיד.
 • התאמת שאלונים לעולים חדשים במקצועות (אזרחות, היסטוריה, לשון ותנ"ך)

2. קידום החינוך המדעי-טכנולוגי בביה"ס:

 • השתתפות בפרויקטים ייחודיים כגון : FIRSTׂ
 • בניית פרויקטים במכללה לעזרת הקהילה ולמענה.

3. העמקת הטיפול בתלמידים לקויי למידה:

 • סיוע לילדים לקויי למידה יהיה בשנה"ל נושא מוביל בביה"ס.
 • השתלמות מורים במסגרת חדר מורים לומד.
 • הנחיית היועצת בנושא אסטרטגיות למידה.
 • המשך מתן התאמות בסיוע סגל ח"א.

4. קידום פדגוגיה מתוקשבת:

 • המשך הטמעת השימוש באתר הבית ספרי בקרב המורים.
 • שימוש באתר הבית ספרי ככלי להוראה וללמידה.

5. שיפור איכות החיים בבית הספר:

 • המשך השקעה בתשתיות.
 • הרחבת שירותי אינטרנט אלחוטי לתלמידים.

6. העמקת הפעילות הערכית החברתית: 

 • על פי תוכניות החינוך החברתי בשיתוף רכזי השכבות.

7. פיתוח מערכת הערכה ובקרה בית ספרית:

 • מעקב שוטף אחרי הערכת התלמיד בעזרת המנב"ס.
 • הוספת הערכה מילולית לצד הערכה המספרית בכל מקצועות הלימוד, לכל תלמידי ביה"ס.
 • משוב על הפעילויות החברתיות והפקת לקחים.
 • הרחבת שאלוני המשוב של חיל האוויר גם לתחומים אחרים בבית הספר.
 • שיחת משוב עם כל מורי ביה"ס בסיום שנה ואחת לתקופה במידת הצורך.

8. השתתפות בתוכניות כלל רשתיות:

 • ביה"ס ישתתף בפעילויות ובפרויקטים כלל רישתים בהתאם להנחיות ולפניות.

תקנון בית הספר

הולץ – חיל האוויר הינו בי"ס תיכון ומכללה טכנולוגית המשלבים לימודים עיונים בצד לימודים טכנולוגיים במגמות: הנדסת מכונות תעופה, הנדסת אלקטרוניקה ומחשבים והנדסת חשמל, בקרה ואנרגיה. בתום ארבע שנות לימודים בביה"ס יוכל הבוגר לזכות בתעודת בגרות ו/או בתעודה טכנולוגית. תלמידים מתאימים יוכלו להמשיך לימודיהם במסגרת המכללה לתואר הנדסאי.
בבית הספר מונהג יום לימודים ארוך ומספר המקצועות הנלמדים בו רב ומגוון. חלק בלתי נפרד מתוכנית הלימודים בביה"ס מהווה החינוך הערכי-חברתי. על מנת שנוכל לממש את האתגרים שהצבנו בפנינו, חובה על כולנו לשמור על כללי התנהגות נאותים. לשם כך קיים תקנון בית-הספר ובו פירוט חובותיו וזכויותיו של התלמיד. לתקנון המלא

תקציר התקנון:

נוכחות והתנהלות התלמידים המהלך השיעור:

א. נוכחות התלמידים בכל השיעורים הנה חובה !
ב. ימי פעילות חינוכית – חברתית בבית הספר ומחוץ לו הנם חובה ! היעדרות בלתי מוצדקת מכל פעילות במסגרת ביה"ס תיחשב כהפרת משמעת ותטופל בכל חומרת הדין.
ג. בהישמע הצלצול ייכנסו התלמידים בצורה מסודרת לכיתות וימתינו למורה ליד השולחנות, כאשר החומר הלימודי : ספרים, מחברות וכלי הכתיבה מונחים על השולחן.
ד. במקרה של שיעור כפול יכין התלמיד את החומר גם לשיעור הבא.
ה. כניסה לכיתה באיחור תותר לאחר שהתלמיד יירשם על איחור .
ו. התלמידים יקדמו את המורה בקימה ויישבו במקומותיהם באישורו.
ז. חל איסור מוחלט להשתמש במכשירי טלפון ניידים או במכשירים אלקטרוניים אחרים במהלך השיעור. בתחילת השיעור יש לכבות את המכשיר ולאחסנו בתיק. מכשיר שייתפס על השולחן - יוחרם ויוחזר לידי הורי התלמיד בלבד.
ח. חל איסור מוחלט לאכול ו/או לשתות במהלך השיעור למעט שתית מים.
ט. תורני הכיתה ידאגו בשעת ההפסקה לניקיון הכיתה, לאוורורה ולניקיון הלוח. כל תלמיד אחראי לניקיון סביבתו.
י. התלמידים יישבו בכיתה בהופעה תקינה (חולצה מכופתרת בתוך המכנסיים).
יא. בימים חמים או לאחר שיעור ספורט, ניתן יהיה לשבת בכתה בחולצת טריקו לבנה ללא החולצה הצבאית.
יב. אם מורה מתעכב או נעדר מהשיעור, נציג הכיתה ידווח על כך מידית לסגן המנהל האחראי על המערכת.

נהלי משמעת:

א. תלמיד, שיורחק משיעור בשל הפרעה למהלך התקין של השיעור,יוצא מהכיתה, יירשם במשרד השוחרות, ויחזור מיד לשיעור.
ב. המשך הטיפול ייעשה ע"י מחנך הכיתה או על ידי המק"ס /ראש הצוות או ע"י סגן המנהל האחראי בהתאם לחומרת ההפרעה ולאופייה.
ג. תלמיד שיצבור שלוש הפרעות-יישלח מכתב התרעה להוריו, המכתב יוחזר ע" תלמיד, כשהוא חתום ויתויק בתיקו האישי.
ד. לאחר חמש הפרעות יוזמנו ההורים לשיחת בירור בביה"ס.
ה. בחלוף 30 יום ללא הרשמות, תמחקנה ההרשמות הקודמות, וספירת הרישום תתחיל מחדש.
ו. במקרה של הפרעות חוזרות ונשנות או מקרים של התנהגות חריגה כגון : אלימות פיזית, חוצפה בוטה, עישון, פגיעה באמינות וכו' יטופל התלמיד ע"י הנהלת ביה"ס.

סביבה פיזית

במקור, שטח בבית הספר היה כ- 30 דונם. אולם, בעקבות הפרויקט הלאומי של נתיבי אילון והצורך בהרחבת הצומת בו נימצא בית הספר (צומת הולץ), נלקחו שטחים מבית הספר לטובת הפרויקט וכיום שטח בית הספר הוא כ- 23 דונם. למרות הנגיסה בשטח בית הספר עדין קיימים בו פינות חמד  בהם ספסלים, עצים, שולחנות פינג פונג, יד לנופלים, מגרש מסדרים ועוד.

למרות גילו המתקדם של בית הספר רמת התחזוקה גבוהה ומדי שנה משפצים ומשמרים את התשתיות. כך למשל, הותקנו ב-2010 דלתות פלדה חדשות ב- 13 מתוך 24 הכיתות. הצפי שב-2011 יותקנו דלתות חדשות גם בשאר הכיתות. כל 24 כיתות הלימוד מצויידות במזגן ובחלונות אקוסטיים.

מוסכי מטוסים נמצאים בשטח בית הספר, בהם לומדים התלמידים את מקצועות התעופה. במוסכים אלו נמצאים מטוס 16-F, 4 מטוסי פייפר, מטוס Navion , מנועי סילון וציוד נלווה. תלמידי מגמת הנדסת מכונות תעופה עובדים על מטוסים אלו ואף מניעים את מטוסי הפייפר וה- Navion .

חדרים ייעודיים

6 מעבדות מחשבים המקושרות לרשת האינטרנט, בהם לומדים תלמידי כל השכבות וכל המגמות.

4 מעבדות חשמל ואלקטרוניקה.

מעבדת בקרים מתוכנתים, שנתרמה על שמו של סא"ל בנצי בכר, בוגר בית הספר, מפקד טייסת, שהתרסק עם מסוקו מול חופי נהריה.

מעבדה רב תחומית בה לומדים תלמידי מגמת מכונות תעופה את מקצועות ההידראוליקה, פנאומטיקה, CNC ועוד.

בשנת 2009 נבנה חדר אור קולי ע"ש רס"ר רון משיח, בוגר בית הספר, מכונאי מוטס, שנפל עם מסוקו במלחמת לבנון השנייה. בחדר ריהוט חדש וציוד הקרנה מתקדם לשימוש המורים המעוניינים ללמד בעזרת אמצעים אלו.

אולם הספורט של בית הספר חודש גם הוא ונבנו השנה מקלחות ושירותים חדשים.

לטובת צוות חיל האוויר חולק אולם גדול לשני חלקים: האחד לחדר אוכל לצוות חיל האוויר והשני לאולם הרצאות. אולם נוסף משמש כיום כחדר תצוגה ל"ביכורי" בית הספר. למדריכי חיל האוויר הוקצו חדרים ומועדון.

בכל בית הספר מותקנת רשת אלחוטית, המאפשרת לתלמידים להגיע עם מחשבים ניידים ולגלוש באופן חופשי. בנוסף, עומדים לרשות התלמידים עמדות אינטרנט בפרוזדורי בית הספר.

בשנתיים האחרונות נבנה אתר בית ספרי המרכז בתוכו את כל הפעילות הבית ספרית. האתר נבנה מתוך ראיה לתת פיתרון ל-3 תחומים: שיווק ופרסום, מידע לתלמיד ופדגוגיה. האתר תורגם לרוסית ואנגלית. מורים רבים נעזרים באתר הבית ספרי לצורך ההוראה השוטפת.

תלמידים

מספר

בבית הספר לומדים כיום כ- 750 תלמידים מכיתה ט' עד כיתה י"ד. למרות היות בית ספר טכנולוגי (מקצוע המזוהה באופן מסורתי ומעט סריאוטיפי עם גברים), לומדות בבית הספר 130 תלמידות .

פיזור גיאוגרפי

הפיזור הגיאוגרפי של מגורי התלמידים נרחב ביותר, מאשקלון בדרום ועד זכרון יעקב בצפון ואף מירושלים, בית שמש ואריאל במזרח.

תלבושת ומסדרים

התלמידים מגיעים לבית הספר לבושים במדים. בתחילת יום הלימודים יש מסדר בוקר ובסוף היום מסדרי יציאה.

קבלת תלמידים

בשל אופיו המיוחד של בית הספר, תהליך קבלת התלמידים למוסד ארוך מהרגיל. התהליך מתחיל בימים פתוחים, הראשון בחודש דצמבר והשני בחודש פברואר. כל אחד בן יומיים. בימים אלו מגיעים תלמידים והוריהם להתרשם מבית הספר, תלמידיו, מוריו ומגמות הלימוד. תלמידי בית הספר הם אלו שמלווים ומסבירים לילדים, להוריהם ומלווים אותם בסיור. תלמידים שנרשמו בימים פתוחים אלו וביניהם מוזמנים ל-3 ימי מיון שנערכים בחנוכה, פורים, ל"ג בעומר ובקיץ. בימים אלו עוברים התלמידים מבחנים שונים ע"י צוות חיל האוויר. תלמידים שעוברים בהצלחה את ימי המיון מוזמנים עם הוריהם לבית הספר לחתימת חוזה עם חיל האוויר. לפני תחילת הלימודים מוזמנים התלמידים החדשים לקבלת ציוד הכולל, בין היתר, מדים וכרטיס שוחר המקנה להם נסיעות חינם בתחבורה ציבורית.

בעלי תפקידים בבית הספר

צוות בית הספר מורכב מ-11 עובדי מינהל, 56 מורים, מתוכם 13 מורים, המהווים כ-25% מכלל צוות המורים, הם בוגרי בית הספר וחיל האוויר. רוב צוות הניהול כולל המנהל, סגנו ומרכזי המגמות משתייכים לקבוצה זו.

בבית הספר 18 אנשי חיל האוויר בתוכם קצין, 2 נגדים מדריכים וחונכות . שני חיילים מצוות חיל האוויר הם בוגרי בית הספר. החיילים משולבים במארג הבית ספרי כחברי צוות לכל דבר ועניין. לכל כיתה מחנך ומק"ס (מפקד קורס) המספקים מעטפת תמיכה הוליסטית לתלמידים.

לקראת שנה"ל 2009/10 הוגדרו מחדש תפקידים ותחומי אחריותם של בעלי התפקידים בבית הספר, ואוישו בעלי תפקידים חדשים.

מחנך הכיתה

מחנך הכיתה הוא הגורם המשמעותי ביותר בבית הספר עבור התלמיד. למחנך הכיתה תפקיד מרכזי בעיצוב אישיותו ובחינוכו של התלמיד. תפקידו מתחלק ל-4 תחומים עיקריים: לימודי, חברתי, משמעת ומנהלה. ביחד עם מק"ס הכיתה, נותן המחנך מעטפת תמיכה לתלמיד ומשפחתו.

רכזי שכבות

רכז השכבה הוא מנהל השכבה. הוא שותף לגיבוש היעדים והמטרות של בית הספר, לקבלת החלטות, לתכנון פעילויות הנגזרות מהן, וליישומם בשכבה בפרט ובבית הספר בכלל.
רכז השכבה אחראי על ניהול צוות מחנכים בשכבה ועל כל תחומי הפעילות בשכבה. רכזי השכבות הם חברים בהנהלה המורחבת של בית הספר.

רכז מגמה/ רכז מקצוע

רכזי מקצוע או מגמה מנהיגים את צוותי המקצוע ומקדמים את איכות הפדגוגיה במגמות או במקצועות ההוראה. רכזי המגמות הם חברים בהנהלה המורחבת של בית הספר.

רכזי המגמה / מקצוע אחראים לכל התחומים הקשורים למקצוע ההוראה שבתחום התמחותם: תוכניות לימודים, הנחיית מורים, מעקב אחר הספק חומר הלימוד, רמה ההוראה, השתלמות של מורי הצוות, התנסות בשיטות הוראה מגוונות, הפעלת דרכי הערכה חלופיות, ויוזמה לקידום המקצוע/המגמה בבית הספר.

רכז חינוך חברתי

רכז החינוך החברתי מופקד על החינוך הערכי הבלתי פורמאלי , ועל אירועי התוכנית החינוכית- חברתית בביה"ס. הוא גם חבר בהנהלה המורחבת של בית הספר.

רכז ביטחון

 • אחראי לקיום הוראות הביטחון על פי הוראות משרד החינוך בשגרה ובעת חירום.
 • אחראי לביטחון השוטף בביה"ס : תדרוך מאבטחים, קשר עם חברת אבטחה, קשר עם הקב"ט העירוני, קשר עם המשטרה, אישורי כניסה.
 • אחראי לצוותי החירום (כיבוי אש, עזרה ראשונה), והשתתפות בתרגילים הארציים.
 • אחראי לקשר עם גורמי אבטחה בעת אירועים בית ספריים בתוך ביה"ס ומחוץ לו.

רכז בטיחות

 • אחראי על תקינותם של המבנים, הציוד, מערכות החשמל, מערכות כיבוי האש, מתקני הספורט בהתאם לתקנים שקבע משרד החינוך.
 • אחראי לחידוש רישיון לביה"ס מטעם משרד הבריאות ומטעם משרד החינוך.
 • נמצא בקשר עם הגורמים הרלוונטיים ברשת וגורמים מקצועיים חיצוניים.

רכז תקשוב

 • אחראי לתחזוקו השוטף של האתר הבית-ספרי.
 • מסייע למורים ולתלמידים בשימוש באתר (ארגון סיסמאות, הכנסת קבצים לאתר וכו').
 • מסייע בהכנת תוכניות לימוד מתוקשבות (מטלות מקוונות, מצגות ועוד).
 • אחראי על מעבדת האינטרנט.

רכזת עולים

 • אחראית למפות את כל התלמידים בעלי זכויות עולים בבית הספר בשיתוף עם היועצת.
 • אחראית להתאמת תוכנית הלימודים לתלמידים עולים (חדשים או ותיקים) הזכאים לבחינות עולים (היסטוריה, אזרחות, לשון, תנ"ך).
 • אחראית למתן מענה לשעורי עזר ותגבור לעולים בשיתוף על היועצות והמורים המקצועיים.

רכזת עיתון כתוב ומתוקשב

 • אחראית להוצאתו לאור של עיתון כתוב לקראת סיום השנה, עיתון שיסכם את שנת הפעילות בבית הספר: אחראית לגיבושו ולהנחייתו של צוות תלמידים, שיעסקו בכתיבת העיתון החל מתחילת השנה ואחראית לקשר עם גורמי חוץ שיעצבו וידפיסו את העיתון.
 • אחראית לפרסם באתר הבית ספרי את תיעוד האירועים בבית הספר בשיתוף עם רכז התקשוב. תיעוד בתמונות של האירועים נעשה על ידי תלמיד הממונה רשמית לכך.

רכז מחויבות אישית

אחראי להפעלת התוכנית הבית ספרית של המחויבות האישית בסיועם של רכז השכבה ושל המחנכים. הרכז יהיה אחראי לאתר את הצרכים של הקהילה ואת מקומות ההשמה המתאימים, ולהציב את התלמידים במקומות ההשמה השונים (עד כמה שניתן לפי בקשותיהם).

הרכז מנחה את המחנכים לפעילויות במסגרת שיעורי החינוך, שיסייעו לחשיפת התלמידים לחשיבות המעורבות בקהילה.

רכז בטיחות בדרכים

אחראי להכנת תכנית עבודה בית-ספרית וארגון פעילויות בבית-הספר בנושא החינוך לבטיחות בדרכים .

רכז קשרי חוץ

 • אחראי על יצירת קשר עם קהילות תומכות בעולם, בודק אפשרויות לחילופי נוער עם קהילות בעולם.
 • מסייע בגיוס משאבים לשיפור איכות החיים בבית הספר, מסייע בשיווק ופרסום הנעשה בביה"ס בקרב קהילות בעולם.
 • אחראי על הרחבתו של האתר הבית ספרי לשפות אנגלית ורוסית.

רכזת מניעת סמים ואלכוהול

אחראית להעלאת המודעות להתנהגויות מסוכנות בקרב תלמידי ביה"ס ושינוי עמדותיהם ביחס לשימוש בסמים, טבק ואלכוהול ע"י פעילויות של גורמי חוץ ומחנכי הכיתות. העצמת הרוב הדומם על מנת ליצור תרבות של דחיית סמים ואלכוהול. הרחבת המעגלים השותפים לתוכנית מקרב ההורים, המורים, התלמידים ומחלק הנוער.

יועצות בית הספר

בבית הספר שתי יועצות. האחת לשכבות ט'-י' והשנייה לשכבות י"א-י"ב.

מפקד שלוחת 'הולץ' - סגן מנהל בית הספר

אחראי על מסגרת השוחרות (סגל המדריכים והשוחרים) בביה"ס, ומהווה גורם מקשר לחיל האוויר. קצין בדרגת סגן האחראי פיקודית על שלוחת הולץ ועל כל שאר השלוחות הדרומיות של חיל האוויר. מפקד השלוחה משמש כסגן מנהל ביה"ס וחבר ההנהלה המצומצמת. הוא כפוף פיקודית לקהד"ר (קצין הדרכה ראשי) של בח"א 21 (בסיס חיל האוויר טכני חיפה) ומנהלית למנהל ביה"ס. הוא למעשה משמש כאיש הקשר בין ביה"ס לבין חיל האוויר.במסגרת תפקידו הוא אחראי פיקודית וניהולית על סגל ההדרכה בביה"ס.

מפקד השלוחה מטפל בבעיות הפרט של סגל ההדרכה. ומקדם את סגל המדריכים בהתאם למסלולי הקידום: דרגות, שלבים וקורסים. המפקד מטפח נורמות חברתיות וחינוכיות בקרב סגל ההדרכה וחניכיו. בעקבות הרחבת מסגרת השוחרות בארץ והוספת שלוחות דרומיות, עובר המפקד בין השלוחות הדרומיות עליהן הוא אחראי ולכן הזמן שבו הוא נמצא בבית הספר הצטמצם משמעותית.

סגן מפקד השוחרות (ממ"ח)

נגד בדרגת רס"ר המשמש כדמות הצבאית המשמעותית עבור הסגל ועבור התלמידים. הוא משמש כסגנו של מפקד השלוחה ומפקד בפועל על השלוחה. בתחומי אחריותו, הן סגל המדריכים של בית הספר והן התלמידים. בין היתר הוא מטפל בקליטת השכבה בתחילת השנה ופיזור התלמידים בסוף שנה, וכן אחראי על שיבוץ ממלאי תפקידים בקרב החניכים (חת"פים וחת"מים). בנוסף, מקבל הממ"ח דו"ח נעדרים המבוצע ע"י מקס"ים (מפקדי קורסים) מדי בוקר ומבצע בירורים משמעתיים לחניכים. הוא אחראי על כל נושא מיון שוחרים בשלוחה ומשמש מתאם מול לשכת גיוס/קר"ח.

אחראי מנהלה

כפוף למפקד השלוחה וסגנו. אחראי על טיפול בכל תחומי המנהלה לשוחרים ולסגל ח"א. מרכז בביה"ס את הפעילויות באחריות ח"א.

ראש צוות

חייל, אחראי על המדריכים ועל השוחרים בשכבה.

מפקד/ת קורס (מק"ס/ית)

לכל כיתה ממונה מפקד/ת  קורס (מק"ס), שפועל בשיתוף פעולה מלא עם מחנך הכיתה. לעיתים, בשל אילוצי כוח אדם, ייתכן מק"ס אחד לשתי כיתות. למחנך הכיתה הסמכות והאחריות לכל הנעשה בכיתתו. המק"ס מסייע למחנך בטיפול בנושאים שוטפים בכיתה. מחנך הכיתה מקיים אחת לשבוע שיחה עם המק"ס בנושאים שוטפים שעלו במהלך השבוע.

המק"ס משתתף בכל פעילות של תלמידי הכיתה (טיולים, הרצאות, טקסים וכל פעילות בתחום ביה"ס או מחוץ לו). המק"ס שותף מלא למעקב אחר הישגיו של התלמיד בלימודים.המק"ס מעדכן את מחנך הכיתה בכל הקשור לתיקי החניכים, המנוהלים ע"י סגל ח"א. בנוסף לשעת חינוך ע"י המחנך מתקיימת שעת מק"ס במהלכה נפגש המק"ס עם התלמידים ומעביר להם שיעורים בנושא חיל האוויר.

בתחילת כל יום לימודים מתקיים מסדר בוקר במגרש המסדרים. המסדר נערך כרבע שעה לפני תחילת הלימודים ובו בודק המק"ס את נוכחות התלמידים והופעה צבאית תקנית (לבוש, תספורת, תגלחת, צחצוח נעלים וכו'). בתום יום הלימודים מקיים המק"ס מסדר 'יציאה', שנועד לבדיקת נוכחות, תקינות צבאית לפני היציאה והעברת מידע חיוני לשוחר. המק"ס דואג לטיפול בפרט בנושאים אישיים וצבאיים. כגון : משמעת, בעיות אישיות, החלפת ציוד צבאי, תיאום טיפולים רפואיים במרפאות מקצועיות. במסגרת תפקידו,ממנה המק"ס בעלי תפקידים בכיתה בתיאום עם מחנך הכיתה . (חניך תורן, אחראי יומן). הוא דואג לשבץ את התלמידים בתורנויות, ניקיון הכיתות, ותורנויות ניקיון החצר. הוא מפקח על התורנויות ומוודא את ביצוען.

חונכות

החונכות (כולן נשים) מפעילות שעורי עזר ותגבור לכיתות או ליחידים על פי רשימות שמיות המועברות אליה ע"י מק"ס הכיתה בשיתוף עם המחנך הכיתה והמורים המקצועיים. החונכות מסייעות לתלמידים מתקשים בעזרה בהכנת שיעורי בית, תרגול נוסף בעזרת דפי עבודה שמסופקים ע"י המורים ולימוד נושאים ע"פ הנחיית המורה. המקצועות הנלמדים ע"י החונכות הם : מתמטיקה, פיסיקה, אנגלית ועזרה בעברית לעולים חדשים . בנוסף, מסייעות החונכות בביצוע מבחנים מותאמים לתלמידים עם התאמות.

אחראי על האפסנאות

האפסנאות עומדת לרשות השוחרים בזמנים קבועים, שמפורסמים בתחילת השנה.

מקצועות הלימוד

על פי דרישות חיל האוויר מתקיימים לימודים בבית הספר במסגרת 3 מגמות:

מגמת אלקטרוניקה ומחשבים בהתמחות מערכות אלקטרוניות

בהתמחות זו לומדים התלמידים לימודים עיוניים ולימודי מקצועיים במסגרת מעבדות. ההתמחות משולבת החומרה ותוכנה. במסגרת המגמה בונים התלמידים פרויקטים באלקטרוניקה ברמה של 5 יחידות בגרות.
המקצועות העיקריים במגמה הם: יסודות תורת החשמל, אלקטרוניקה תקבילית וספרתית, תכנות  בשפה עילית C , מבוא למיקרו מעבדים ומקרו מחשבים, מערכות ספרתיות, תקשורת תקבילית, תקשורת ספרתית ותקשורת חזותית.

מגמת הנדסת בקרה ואנרגיה בהתמחות מערכות הספק, פיקוד ובקרה

בהתמחות זו לומדים התלמידים את מקצועות החשמל, הקמת תשתיות בתעשייה, מבנים ציבוריים ומבני תעשייה. בנוסף, מתמקצעים התלמידים בנושא הבקרה הממוחשבת. הלימודים משלבים לימודים עיוניים ולימודים מעשיים במסגרת מעבדות.
המקצועות העיקריים במגמה הם: מערכות חשמל, מערכות בקרה, בקרים מתוכנתים, רכיבים ומתמרים, מערכות ספרתיות, בקרה ומערכות ממוחשבות, מערכות הספק והמרת אנרגיה.

מגמת הנדסת מכונות בהתמחות מכונות תעופה

הלימודים בהתמחות זו מבוססים על רקע מדעי פיזיקאלי רחב. התלמיד מתמודד עם מערכות הנדסיות תעופתיות הנלמדות כמערכות בינתחומיות. גם במגמה זו משולבים לימודים עיוניים עם לימודים מעשיים.
המקצועות העיקריים במגמה הם: שרטוט בקרה ואלק' ספרתית, רובוטים ובקרים, מכניקה טכנית, הידראוליקה, חומרים, חוזק חומרים, אווירודינמיקה, תרמודינמיקה, מנועי מטוסים, מערכות מטוסים ותוכן הנדסי.

בכל המגמות מכינים את התלמידים לתעודת בגרות איכותית, תעודה טכנולוגית ולמתאימים גם תואר הנדסאי.

לימודים חוץ קוריקולרים

חונכוּת

חיילות חיל האוויר, בוגרות מגמות עיוניות ברמת 5 יחידות לימוד, בציונים גבוהים, מלמדות שיעורים פרטיים (ללא תשלום) לתלמידים מתקשים במקצועות העיוניים.

תחרות רובוטיקה בשיתוף נאס"א

תחרות רובוטיקה עולמית בשיתוף סוכנות החלל האמריקנית נאס"א - First. זו השנה השנייה שבית הספר משתתף בפרויקט. השנה בנו תלמידי בית הספר רובוט שבועט בכדורגל ונתלה על מוט. את המטלה מקבלים כל בתי הספר בעולם בינואר. על בתי הספר לתכנן, לבנות ולהתחרות תוך 6 שבועות בלבד. המנצחים בתחרות בארץ עולים לשלב הגמר באטלנטה ארה"ב. בבניית הרובוט משתתפים תלמידים מכיתות ט'- י"ב מכל המגמות. צוות מורים מבית הספר עוזר לתלמידים בהתנדבות ומנחה אותם. חברת Motorola עוזרת גם היא במימון ויעוץ מקצועי. בנוסף התנדבו התלמידים בקהילה סייעו, בין היתר, לתלמידים בבת ים בתכנון וייצור מערכות אלקטרוניות ואביזרי עזר לנכים.

זהירות בדרכים

בית הספר החליט לקחת את נושא הבטיחות בדרכים כנושא לימוד מרכזי. לצורך בניית סימולטור נהיגה רכש בית הספר רכב. תלמיד מבית הספר תכנן ובנה את הסימולטור. בחודש מרץ ביקרה ועדה מטעם משרד החינוך ובדקה את הפעילות בתחום החינוך התעבורתי. הוועדה התרשמה מהעשייה הבית ספרית וממעורבות התלמידים והעניקה לבית הספר את המקום הראשון במחוז תל- אביב.

שביל ישראל

בית הספר השתתף בפרויקט של רשת עמל הנקרא " שביל ישראל" . בפרויקט 2 שלבים. בשלב הראשון התכנסו נציגים מכיתות י' במעבדת האינטרנט וענו על 25 שאלות טרוויה אינטרנטיות שפורסמו בשעה היעודה לכל בתי הספר של רשת עמל שהשתתפו בפרויקט. בשלב השני יצאו 4 תלמידים עם הורה מלווה ברכב לאזור לטרון. התלמידים שנשארו בבית הספר ענו על שאלות בדומה לשלב הראשון והנחו את התלמידים להגיע לנקודות בשטח ולהיפגש עם דמויות באתרים אליהם הם הגיעו.

להיות אזרח

בשנת הלימודים 2010 נערכו פעילויות שהיוו הכנה לטקס קבלת תעודת הזהות. שיעורי החינוך בשכבת כיתות י' הוקדשו לחיזוק תחושת השייכות למדינת ישראל, הושם דגש על הנאמנות למדינה ולחוקיה ועל עידוד בני הנוער לאזרחות פעילה, לאכפתיות ולמעורבות חברתית- קהילתית. כל התלמידים הודרכו ע"י מדריכים מטעם "עם אחד" בנושא זהות לאומית יהודית וישראלית.

השלב האחרון בפרויקט היה סיור מהנה ומרתק שנערך בכנסת. בשעות הבוקר השתתפו כל התלמידים בסדנה שעסקה בסוגיות שונות הקשורות למושג דמוקרטיה. שיאו של היום היה טקס קבלת תעודות זהות שנערך באודיטוריום הכנסת.

בעקבות לוחמים

לאחר חופשת סוכות (2010) יצאו תלמידי י"ב לסיור בעקבות לוחמים ברמת הגולן. בסיור השקיפו התלמידים על מקומות בהם נערכו הקרבות הקשים ברמת הגולן, שמעו סיפורי קרבות מפי הלוחמים עצמם ובהם סא"ל במיל' אביגדור קהלני. שיאו של היום היה בתרגיל טנקים באש חיה.

בדק תעופה

בבית הספר מתקיים קורס ייחודי "בדק תעופה".  בוגרי חיל האוויר המשתחררים אינם רשאים לטפל במטוסים אזרחיים במסגרת אל-על, ארקיע, ישראייר וחברות התעופה האזרחיות האחרות. על מנת לאפשר לתלמידים להשתלב בשוק העבודה בתחום התעופה מיד עם שחרורם מהשירות הצבאי, נפתח קורס זה שבו לומדים התלמידים את מקצועות התעופה, כל אחד על פי התמחותו. הקורס משותף עם אזרחים מחברות התעופה המעוניינים להתקדם בעבודתם. לתלמידי בית הספר המעוניינים בקורס זה הנחה משמעותית בעלות הקורס. השילוב של תלמידי בית הספר עם אנשי התעשייה מעשיר את שני הצדדים.

פעילויות חברתיות

תכנית החינוך החברתי מהווה תוספת לתכנית הלימודים בבית הספר ומטרתה להעשיר את התלמידים בתחומים הערכיים, התרבותיים ואקטואליים. מעבר לפעילויות ואירועים בית ספריים כלליים כמו טקסים, ימי עיון ועוד, מתאפיין בית הספר באירועים ייחודיים בהתאם לאופיו המיוחד של בית הספר:

טקס השבעה

בתחילת שנת הלימודים מתקיים טקס השבעה לתלמידים חדשים בבית הספר (כיתות ט'-י'). הטקס הינו טקס צבאי בו התלמידים צועדים על מגרש המסדרים לעיני ההורים, צוות בית הספר, קצינים בכירים בחיל האוויר, חברי כנסת ודמויות מפתח בהוויה הישראלית. בסיום הטקס נשבעים התלמידים לחיל האוויר.

טקס חשיפת כנפי שוחר

בסיום לימודיהם בכיתה י"ב מתקיים, בנוסף לטקס האזרחי, גם טקס צבאי לחשיפת כנפי השוחר.  הטקס דומה לטקס ההשבעה אך בסיומו נחשפת סיכת כנפי השוחר.

ימי גיבוש

במהלך השנה יוצאים התלמידים לימי גיבוש שכבתיים וכיתתיים .

שבוע כנף

שכבת כיתות י"ב מתארחת בבסיסי חיל האוויר השונים למשך שבוע. בשבוע זה מסיירים התלמידים בבסיס, נפגשים עם הצוותים הטכניים וצוותי האוויר, מבקרים במחלקות השונות וחווים את חיי הבסיס.

סיורים מקצועיים

תלמידי בית הספר מבקרים בבסיסי חיל האוויר ובבית חיל האוויר ונפגשים עם קצינים בכירים בבסיסים.

מפגשים בבית הספר

במסגרת הקשר ההדוק והחם עם חיל האוויר מבקרים לאורך כל השנה בבית הספר קצינים בכירים, נגדים וחיילים מחיל האוויר בעבר ובהווה, ומשוחחים עם התלמידים.

מסע לפולין

כל שנה יוצאת מבית הספר משלחת תלמידי כיתות י"א למסע לפולין. המסעות הם בשילוב רשת עמל וחיל האוויר. התלמידים מסיירים עם מדי חיל האוויר ומבצעים טקסים מרגשים באתרים השונים.

יום הנערה

בבית הספר לומדות כ- 130 בנות. פעם בשנה יוצאות המורות והתלמידות ליום שכולו כיף נשי.

פעילות שכבתית ערכית

לכל שכבת גיל בביה"ס נקבעו מספר נושאים ערכיים בהם יעסקו התלמידים במהלך השנה. הנושאים השכבתיים נקבעו על-פי צרכיה של שכבת הגיל ועל פי תוכנית הליבה של משרד החינוך.

 • בכיתות ט' הנושאים הם: מכינת שילוב,כישורי חיים, זהות אישית ולאומית, חינוך להתבגרות, קבלת החלטות ומניעת עישון, סמים ואלכוהול.
 • בכיתות י' הנושא המרכז הוא גיבוש ושילוב במסגרתו נחשפים התלמידים למעברים, כישורי חיים, זהות אישית ולאומית, חינוך להתבגרות, מחויבות אישית ומניעת עישון, סמים ואלכוהול.
 • בכיתות י"א הנושא המרכז הוא זהות והזדהות במסגרתו נחשפים התלמידים ל: זהות יהודית- לקראת המסע לפולין, להיות אזרח, לקראת רישיון נהיגה, אתגר ההתבגרות, לקראת גיוס משמעותי, מניעת עישון, סמים ואלכוהול.
 • בכיתות י"ב הנושא המרכז הוא לקראת גיוס במסגרתו נחשפים התלמידים ל:דיון בדילמות מוסריות, להיות אזרח, הידברות בחברה דמוקרטית, לקראת גיוס משמעותי, התמכרויות, ונהיגה ומניעת עישון, סמים ואלכוהול.

טיפול באוכלוסיות מיוחדות

לקויי למידה

כשילד מאותר כתלמיד מתקשה בכתיבה, הבנה, קריאה או כל קושי אחר,  הוא מופנה לטיפולה של היועצת. הטיפול נעשה מול התלמידים, ההורים, המורים, משרד החינוך ומערך הבחינות בביה"ס. במידת הצורך מופנה התלמיד לאבחון מקצועי. האבחון מוצג ליועצת וההמלצות לגבי ההתאמות ודרכי הלמידה ניתנות למורים. התלמיד מקבל כרטיס התאמות ודרכי היבחנות. רשימת התלמידים הזכאים להתאמות ולהקלות מועברת לחונכות. לפני בחינה על המורה הבוחן למלא טופס המציין את שמות התלמידים הזכאים להתאמות תוך ציון ההתאמה. טופס זה מועבר 5 ימים לפני מועד הבחינה לסגן המנהל הפועל בשילוב עם חיל האוויר לתאום חונכות שיעזרו לתלמידים בזמן המבחן.

עולים חדשים

בבית הספר תלמידים רבים המוגדרים כעולים חדשים. תלמידים אלו ניגשים למבחני הבגרות לעולים החדשים ולומדים בקבוצות קטנות מותאמות במטרה לקדמם לקראת הבגרות. תלמידים אלו משתלבים גם בשיעורי העזר הניתנים להם ע"י החונכות.

לקראת בגרות מלאה (לב"ם)

תלמידים שלא הצליחו במבחני הבגרות מופנים לפרויקט לב"ם (לקראת בגרות מלאה). בבית הספר מתקיימים קורסים במקצועות: היסטוריה, מתמטיקה וידיעת הלשון. ב שנה הבאה יפתחו 9 קורסים לכיתות י"א ו-י"ב, במתמטיקה, היסטוריה ואזרחות. את השיעורים מלמדים מורים מצוות בית הספר.

לקויי שמיעה

בבית הספר לומדים 2 תלמידים לקויי שמיעה, האחד בכיתה י' והשני בכיתה י"א. על מנת לאפשר להם למידה משמעותית וטובה הותאמו 2 כיתות לימוד. הכיתות צוידו בתקרה,דלתות אקוסטיות, מערכת הגברה עם מיקרופונים ניידים זעירים (מדונה) ובמערכת הגברה ניידת.

קשרים וחיבורים עם גורמי חוץ

חיל האוויר

לבית הספר קשר הדוק עם חיל האוויר. מעבר לחיילים המשרתים בבית הספר מגיעים קצינים בכירים מהחייל לבית הספר לשיחות עם התלמידים. כמו כן התלמידים מבקרים בבסיסי חיל האוויר. בסיס פלמחים הוא הבסיס המאמץ של בית הספר. במסגרת זו מתקיימות פעילויות משותפות בין בית הספר לבסיס. מספר תלמידי מכללה מבצעים את פרויקט הגמר לתואר הנדסאי בבסיסי חיל האוויר בעזרת מהנדסים מהבסיס. בהמשך ישרתו התלמידים ביחידה בה הם ביצעו את הפרויקט.

מוטורולה

חברת מוטורולה ישראל אימצה את בית הספר. במסגרת פרוייקט First תומכת מוטורולה כלכלית בפרויקט. בנוסף, מהנדסי החברה מגיעים באופן קבוע לבית הספר ועוזרים לתלמידים ולצוות בתכנון ובבניית הרובוט.

קשרים עם גרמניה

במסגרת מפגשים בין תרבותיים תצא משלחת מבית הספר בסוף חודש יולי לעיר Gronau בגרמניה. הביקור כולל הכרת מסגרת ומבנה השלטון הפדראלי, היסטוריה של 100 השנים האחרונות בגרמניה, עקבות יהודיים לפני השואה ואחריה, ביקור באתרי מחנות ריכוז לשעבר ועריכת טקסי זיכרון, פגישות עם קהילות יהודיות מתחדשות, מערכת החינוך וארגוני נוער, ביקור במפעלי תעשייה שונים, שמירת טבע ואיכות הסביבה, אמנות ותרבות, אירוח בבתים ופעילות חברתית משותפת. באוקטובר יתקיים ביקור גומלין בארץ של משלחת מגרמניה.

אשכול פיס בת ים

במסגרת פרויקט First עזרו תלמידי בית הספר לתלמידים באשכול פיס בבת ים בתכנון וייצור מערכות אלקטרוניות ואביזרי עזר לנכים.

כיווני התפתחות מתוכננים

לקראת שנה"ל 2010/2011 הוגדרו מספר יעדים להתפתחות:

 • חיזוק הקשר עם חיל האוויר והבסיס המאמץ.
 • הבאת כלי טיס נוספים לביה"ס.
 • בנית מעבדת מדידות במנוע בוכנה בשיתוף חברת SES) Scientific Educational Systems).
 • שדרוג מחשבים במעבדת אינטרנט.
 • העמקת השימוש באתר בית הספר. הטמעת ההוראה בעזרת אמצעים טכנולוגיים מתקדמים.
 • שיתוף פעולה עם המוזיאון לתעופה וחלל ראשל"צ. בנית דגם מטוס בלריו-11.
 • הגדלת אחוז הזכאים לתעודת בגרות.

ביביליוגרפיה

חוברות

 • "עמל" – אדם וטכנולוגיה, חוברת במלאות 60 שנה לרשת עמל, 1989
 • כ"ה שנים לבית הספר הולץ, בטאון תלמידי ביה"ס הולץ, 1980

אתרים

ראיונות

 • אבי מידן מדמון. מנהל בית ספר הולץ חיל האוויר, מאי 2010.
 • אירית בירן, סגנית מנהל הולץ חיל האוויר, מאי 2010.
 • רוני בר-לב, יועצת ט'-י' בית ספר הולץ חיל האוויר, מאי 2010.
 • מוטי אהרוני, מרכז מגמת מכונות תעופה, בית ספר הולץ חיל האוויר, מאי 2010.
 • ציפי רוזנברג, מנהלנית בית ספר הולץ חיל האוויר, מאי 2010.
 • רס"ר ערן גולדצימר, ממ"ח בית ספר הולץ חיל האוויר, מאי 2010.
 • אלי ברנדיס, מנהל בית ספר הולץ בעבר, מאי 2010.
 • חיים אלמוג, פנסיונר, סגן מנהל בית ספר הולץ בעבר, מהמורים הוותיקים של בית הספר, מאי 2010.

מילות מפתח

הולץ | עמל | חיל אוויר | בית ספר | על יסודי | על תיכוני | פלדה כחולה | חינוך מדעי-טכנולוגי | חינוך טכנולוגי | שוחרים | מפקד קורס | מק"ס | חונך | חונכת | חונכות | מגמת אלקטרוניקה ומחשבים | מגמת הנדסת בקרה ואנרגיה | מגמת הנדסת מכונות | תעודה טכנולוגית | הנדסאי | בדק תעופה

הערות שוליים

  הוספת תגובה
   

   

  * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של "אנשים ישראל" לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.