דרוג הערך:
מידת עניין
רמת דיוק
מידע מלא
חדשנות
הוסף דירוג לספר 6 מדרגים

פרק 8: בית קפה "מזרחי" בשוק מחנה יהודה בירושלים

בית קפה מזרחי בשוק מחנה יהודה, ירושלים
בית קפה מזרחי בשוק מחנה יהודה, ירושלים
עוז אלמוג
בית קפה מזרחי בשוק מחנה יהודה, ירושלים
בית קפה מזרחי בשוק מחנה יהודה, ירושלים
עוז אלמוג
בית קפה מזרחי בשוק מחנה יהודה, ירושלים
בית קפה מזרחי בשוק מחנה יהודה, ירושלים
עוז אלמוג
בית קפה מזרחי בשוק מחנה יהודה, ירושלים
בית קפה מזרחי בשוק מחנה יהודה, ירושלים
עוז אלמוג
בית קפה מזרחי בשוק מחנה יהודה, ירושלים
בית קפה מזרחי בשוק מחנה יהודה, ירושלים
עוז אלמוג
בית קפה מזרחי בשוק מחנה יהודה, ירושלים
בית קפה מזרחי בשוק מחנה יהודה, ירושלים
עוז אלמוג
בית קפה מזרחי בשוק מחנה יהודה, ירושלים
בית קפה מזרחי בשוק מחנה יהודה, ירושלים
עוז אלמוג
בית קפה מזרחי בשוק מחנה יהודה, ירושלים
בית קפה מזרחי בשוק מחנה יהודה, ירושלים
עוז אלמוג
בית קפה מזרחי בשוק מחנה יהודה, ירושלים
בית קפה מזרחי בשוק מחנה יהודה, ירושלים
עוז אלמוג
בית קפה מזרחי בשוק מחנה יהודה, ירושלים
בית קפה מזרחי בשוק מחנה יהודה, ירושלים
עוז אלמוג
בית קפה מזרחי בשוק מחנה יהודה, ירושלים
בית קפה מזרחי בשוק מחנה יהודה, ירושלים
עוז אלמוג
בית קפה מזרחי בשוק מחנה יהודה, ירושלים
בית קפה מזרחי בשוק מחנה יהודה, ירושלים
עוז אלמוג

ליאת מאיר, צופית ארבל, רינת דבוש

 נוצר ב-9/24/2010

שוק מחנה יהודה

שוק מחנה יהודה נמצא בירושלים, בין הרחובות אגריפס ויפו. השוק הינו שוק המזון המרכזי בעיר, אך מעבר לכך הוא מהווה זירת התרחשות פוליטית, חברתית וכלכלית משמעותית. חשיבותו של השוק באה לידי ביטוי למשל בימי בחירות לכנסת, כאשר הוא מהווה מקום מפגש מתוקשר בין הסוחרים (המייצגים כביכול מבחינה סמלית את "העמך")  ובין הפוליטיקאים שוחרי קולות. בימים כסדרם מלא השוק בתושבי העיר, ובעיקר בתושבי השכונות הסמוכות, והוא סואן בעיקר בימי חמישי ושישי, בהם הוא משמש מוקד עליה לרגל לקראת שבת.

בשוק מחנה יהודה ניתן למצוא מגוון רחב של דוכנים וחנויות – החל מחנויות פירות וירקות לסוגיהם, דרך איטליזים וכלה במאפיות ומעדניות. יש בשוק חנויות מכולת שונות ומגוונות, חנויות לתבלינים, חנויות בגדים של מעצבות ייחודיות, בתי קפה ודוכני ממתקים ומזון מהיר, כמו פלאפל ושווארמה, וכן מסעדות ביתיות.

השוק מרובה סמטאות, שחלקן מהוות מקבץ של דוכנים בהם מוכרים סחורה בעלת גוון אופייני, כמו "השוק העיראקי", "השוק החרדי" ועוד.

שוק מחנה יהודה ראה תקופות היסטוריות רבות, אשר השאירו חותמן בו והביאו לעיצוב אופיו המיוחד. השוק החל להתגבש לאיטו כמרכז מסחרי בסוף המאה ה- 19, בשלהי התקופה העותומאנית. איכרים ערביים מכפרים סמוכים, במיוחד ממערב לירושלים, הגיעו אל סמוך לדרך יפו, ליד שכונת נחלאות, במטרה למכור סחורות, בעיקר חקלאיות. במקום היה מגרש ריק של משפחת וָלֵירוֹ, והאיכרים החלו להתמקם בו ולמכור את מרכולתם לתושבי השכונה. עם הזמן מיסדו האיכרים את השוק והציבו בו דוכני עץ וסככות.

השלטון העותומאני לא התעניין בשוק המתפתח ולא דאג לתשתיות ראויות, ולכן השוק גדל והתרחב ללא תכנון ולמעשה ללא יד מכוונת. זאת הסיבה שבמשך שנים רבות שררו בו תנאים סניטאריים קשים ביותר ומראהו היה עלוב ומוזנח.

בתחילה נקרא המקום "שוק ולירו" על שם בעל המגרש שעליו הוא התקיים, ובהמשך הוא קיבל את השמות שוק "הלוואה וחיסכון" ו"שוק מחנה יהודה", על שם השכונה הסמוכה – השם בו הוא מוכר עד היום.

פני הדברים השתנו בתקופת המנדט הבריטי, ובמיוחד בתקופות מהומות ופרעות. תושביה היהודיים של ירושלים החלו לחשוש מכניסה לשווקים בעיר העתיקה וחיפשו שוק בחלק המערבי של העיר. כמו כן, התעוררו בעיות פרנסה באזור שבסביבות השוק. אל הסוחרים בשוק מחנה יהודה, שהיו בתחילה, כאמור, איכרים ערביים, נוספו עתה סוחרים יהודיים, בהם ותיקים ועולים חדשים תושבי השכונות הסמוכות.

הבריטים, בניגוד לעותומאנים, פעלו להנהיג פיקוח על השוק ודרשו, בין השאר, הקפדה על הניקיון והסדר ושיפור המצב מבחינה אסטטית ומבחינת איכות המוצרים הנמכרים. עתה ניתן היה למכור בשוק רק מוצרים שהיו בפיקוח ובאישור של שלטונות הבריאות של המנדט הבריטי.

דרישות הבריטים מהסוחרים היקשו עליהם והביאו למפנה בתולדות השוק. ועד הסוחרים שהוקם במקום החל לאסוף כספים, ובעזרתם קנה את המגרש של ולירו. חלק מהסוחרים הפכו את הדוכנים הארעיים למבני קבע, שבהם הקומה הראשונה הייתה לחנות והקומה השנייה שימשה למגורים. עתה גם נפתחו הרחובות בשוק, שהפכו מאז למוכרים וחביבים, ובהם רחוב האגס ורחוב התפוח.

למרות התערבות השלטונות, התארגנות ועדים שונים והשקעות כלכליות רבות, השוק עבר תלאות רבות במשך השנים. הוא הפך להיות מקום מוזנח ועלוב ומקום מפגש של נרקומנים, חסרי דיור, פושעים וכדומה.

החל משנות ה-80 של המאה ה-20 השתנו פני השוק כמעט לבלי הכר הודות לאיש חזון שפעל לשיקומו ולשיפור התנאים בו – אורי עמדי. עמדי יצר תחושת אחדות בין הסוחרים, חיזק את מעמדם ורתם אותם לשיפור המצב, תוך שהם מקבלים אחריות אישית לנעשה. הוא אסף כספים מהסוחרים לבניית תקרה לשוק ולביצוע עבודות שונות לשיקומו, אף שאלה הצריכו סגירת הדוכנים והחנויות לפרק זמן מסוים. כן דאג לכתיבת המנון לשוק. הודות לשינויים אלה התחזקה אצל הסוחרים בשוק תחושת הגאווה בעבודתם, וזו הביאה, יחד עם יוזמות נוספות, לפיתוח כלכלי נרחב של המקום ולפתיחתו בפני אוכלוסיות נוספות.

השוק מהווה היום שילוב ססגוני של "שוק עממי" ו"שוק בוטיק", בהתאם ובדומה למגמות הקיימות בשווקים רבים ברחבי העולם. אל החנויות והדוכנים האופייניים לשוק נוספו, כאמור, בתי קפה ייחודיים, מסעדות שף, חנויות מעצבים, חנויות תכשיטים וכדומה. השוק משרת כיום קהלי יעד שונים ומהווה מקום מפגש לוותיקים ולמקומיים מצד אחד ומוקד תיירותי נחשק לתיירות פנים וחוץ מצד שני.

המהפכה בשוק שינתה את אופיו וצבעה את פניו בגוונים חדשים, תוך שהוא משלב כל העת בין חדש לישן ובין פשוט למהודר. שינוי זה בולט במיוחד בימי שישי בשעות הבוקר המאוחרות, כאשר השוק מלא עד אפס מקום. אנשים מפלסים אז דרכם כתף אל כתף בין הדוכנים ובתוך הסמטאות הצפופות, והסוחרים מלווים אותם בשאגות במלוא הגרון על מחיר מרכולתם. בתי הקפה מלאים עד אפס מקום בלקוחות מהבוהמה המקומית ומאזרחים מן השורה, וכן בשפע של תיירים. זהו שילוב מופלא של יום השישי וההכנות לשבת, הנמשך עד לשעות אחר הצהריים. אז מגיח לאיטו השקט, וקדושת השבת עוטפת אט־אט את האזור.

תולדות בית הקפה "מזרחי" בשוק

בית הקפה של משפחת מזרחי מהווה פנינה קסומה וצבעונית בלב ליבו של השוק הסואן, ברחוב האגוז, מול דוכני בשר, חנויות תבלינים וכלי בית. מיקומו של בית הקפה נראה טבעי בנוף הדוכנים השונים, ויש הרושם כי משהו מהם נשאב לתוכו ומשהו ממנו אופף אותם ואת הרחוב.

בית הקפה "מזרחי" נפתח ב-2002 על בסיס חנות שהייתה שייכת למשפחת אביו של אלי מזרחי, הבעלים, שהציע לאחד אותה עם חנויות שכנות של פיצוחים ומחסן ולפתוח חנות גדולה של כלי אפייה ובית קפה. אלי מזרחי קיבל את ההשראה לרעיון משווקים בחו"ל בהם מקובל להקים בתי קפה גדולים. "כולנו חשבנו שהוא מטורף", אומרת מורן מזרחי, מנהלת המקום ובתו של אלי. אלי, אדם נחוש וחכם, לא הקשיב לסובבים ולמתנגדים ופתח את בית העסק.

המקום נקרא תחילה "הכול לאופה וגם קפה" – שם ששיקף היטב את מהותו. החנות בה נמכרו המוצרים לאופה תפסה חלק מרכזי מהמקום, ויחד עם זאת הוקצה בה מקום למכירת "קפה ועוגה". עם הזמן תפס בית הקפה תאוצה וזכה להצלחה, החנות נסגרה והמקום כולו הורחב לבית קפה. שמו שונה ל"מזרחי". מורן מזרחי מעידה על עצמה כי אביה בנה עליה מלכתחילה שתנהל את בית הקפה, שכן למדה להיות קונדיטורית בפריז.

בית הקפה "מזרחי" היה הראשון מסוגו בשוק מחנה יהודה. כיום יש בשוק כ-15 בתי קפה ומסעדות נוספים, המשתלבים בין הדוכנים, כול אחד בדרכו הייחודית.

מאפיינים מבניים

מבנה בית הקפה מבקש להזכיר כי פעם היה זה דוכן ככל הדוכנים האחרים בשוק. עם זאת, ניכרים בו שינויי הזמן. האדריכל שעיצב את בית הקפה היה ערן שפיצר, נגר ומעצב במקצועו. האדריכל שרון סיטון תכנן את השיפוץ אחרון שנעשה במקום בפסח תש"ע. בנוסף לשיפוץ ולעיצוב המחודש, אומרת מורן מזרחי, "הרבה עשינו בעצמנו". הפרטים הקטנים בבית הקפה הם אכן תוספות שלה ושל אחותה עטרה, המנהלות כיום יחד את בית הקפה.

את פני הבאים למקום מקדמת מרפסת צרה וארוכה המתוחמת במעקה. במרפסת ניצבים שולחנות קטנים וכסאות עץ מתקפלים, וזאת למען אלה המבקשים לנוח מקצב השוק אך לא מתנתקים ממנו לגמרי- מעין מצב של "כמעט בפנים אך עדיין חלק מהחוץ".

החוץ והפנים אכן מתערבבים בבית הקפה. עוברי האורח מביטים בסקרנות באלה היושבים על המרפסת, ומציצים דרך הזכוכית השקופה לתוך בית הקפה החשוף ברובו. היושבים על המרפסת יכולים לתקשר במבט ובתנועה עם היושבים בפנים ועם נותני השירות האדיבים. גם עבור היושבים בתוך בית הקפה קיימת חוויית החוץ והפנים, ואף ביתר שאת. גם הם יכולים לצפות ברחוב, אך להם שמורה חוויה נוספת – הצצה למטבח בו נוצרים המטעמים וממנו עולים ריחות משכרים של תבשילים.

בנוף הפנימי של בית הקפה ניתן ליהנות מקולות השוק המתערבים בקולות הבישול במטבח ובקולות העולים מן הבר. הכול פתוח בפני הלקוח והכול מהווה חלק מהחוויה השלמה שמקנה המקום לאורחיו.

הנכנסים לבית הקפה בוחרים היכן נוח להם לשבת (כמובן, היכן שפנוי...). האפשרויות הן מגוונות: ספה למתרווחים, שולחנות קטנים לרומנטיקנים ושולחנות גדולים לחוגגים ולסועדים.

עיצוב והאווירה

עיצוב המקום נעשה באהבה רבה, וניכר כי הושקעה בו מחשבה. כמזכרת לימים עברו ניצבת במקום תמונה גדולה שצולמה בכפר באוזבקיסטאן בשנות ה-80 של המאה הקודמת. צבעי התמונה כהים והיא מתארת פועלים הנחים לרגע מיומם העמוס לעייפה ולוגמים מכוס קפה שחור ואולי מכוס תה קטן וחם. תמונות נוספות המביטות אל האורחים מקירות בית הקפה לקוחות מפרסומות של פעם – מתוך "ז'ורנאלים" ישנים. שילוב זה של חדש עם ישן מקנה למקום אווירה קסומה ויוצר הרמוניה בחוויית האירוח בין השקט שבפנים ובין הסערה האנושית שבחוץ.

הצבעים בבית הקפה שלווים ושקטים ומשלבים מעט כחול ושמנת. מוזיקה מתנגנת ברקע. זוהי מוזיקה שקטה, מגוונת מאוד ומשלבת שירים בעברית ובשפות אחרות, חדשים וישנים.

הכלים בהם נעשה שימוש בבית הקפה מוצגים לראווה ונראים מוכרים כמעט לכל, כאילו היו אלה חלקים ממערכת הכלים במטבח של סבתא.

בחלון המטבח ניצבים, יחד עם הכלים להגשה, צנצנת "חמוצים" שנכבשו בעבודת יד, שעון כחול קטן וישן שעודנו מראה את השעה הנכונה ומשמש את עובדי המקום, וארגז לחם האוצר בחובו לחמים חמים ומיוחדים.

היחסים עם הסביבה

בית הקפה "מזרחי" נהנה מיחסי שכנות קרובים וטובים עם הדוכנים והחנויות בסמטה בה הוא נמצא בפרט, ועם שאר שוכני השוק בכלל. מורן מזרחי מדגישה כי כל המוצרים מהם מורכבות המנות המוגשות במקום נקנים מדי יום ביומו בשוק מחנה יהודה, ואם נגמר משהו פשוט יוצאים החוצה לקנות עוד. כדבריה: "אנחנו עושים קניות שלוש פעמים ביום. אין לנו אפילו מקררים בבית הקפה. מה שנקנה היום מנוצל. אני מכינה את כלל הדברים שנמצאים בתפריט, ואם בא לי משהו חדש ומעניין אני פשוט מוסיפה לתפריט של 'המיוחדים'".

סוחרי השוק מברכים על קיומו של בית הקפה ועל שיתוף הפעולה ההדוק עם בעליו ולקוחותיו, המסייעים לשינוי פניו של השוק ומביאים לקוחות חדשים למקום. את תוצאותיו של שינוי זה ניתן לראות מבעד לזכוכית בית הקפה "מזרחי" או ממבט חטוף לסמטה מהמרפסת המוגבהת: חנות "גבינות וטעימות" בסגנון "יאפי" ממול לבית הקפה, וחנות לחמים מרווחת ומצוחצחת הצמודה לבית הקפה וחריגה בנוף הדוכנים הצפופים.

הלקוחות

ריבוי בתי הקפה, מאפיות גורמה, מעדניות חדשניות וחנויות של בגדי מעצבים הביא לשוק מחנה יהודה אוכלוסיות חדשות שהפכו אותו למוקד חברתי ותרבותי מסוג חדש.

בית הקפה "מזרחי" מארח מגוון רחב מאוד של לקוחות, המשתנה במהלך שעות היום ובהתאם לימות השבוע. בשעות הבוקר זוכים לקפה ראשון סוחרים שכנים, חלקם מביאים עמם בתמורה ממרכולתם. הבוקר עמוס באוכלי ארוחת הבוקר הטריה, מהם סטודנטים היושבים מול מחשבים ניידים, וכן חברות הנפגשות ביניהן ואנשי עסקים המקיימים פגישות עסקיות, והכול מתובל בטעם השוק.

במהלך היום נכנסים לבית הקפה סטודנטים רבים הבאים ללמוד במקום בשקט היחסי השורר בו. חבורות קטנות של גברים, ובעיקר של נשים, שלקחו הפסקה קלה מטרדות היום־יום, מצטרפים לנוכחים ושוקעים בשיחה עם חברים קרובים. נשים עם עגלות ותינוקות בתוכן, תיירים רבים ואנשי עסקים עוצרים במקום לאחר מסע קניות בשוק או כחלק מעצם החוויה שבסיור בו.

בימי ראשון מתקיים ערב מיוחד במקום – "ערב טאפאס", החושף צד חדש לגמרי בשוק ומזמין אליו מגוון נוסף של מבקרים, הנהנים ממוזיקה טובה, מריקודים משובחים ומאוכל מעולה.

התפריט

בית הקפה "מזרחי" הינו כשר, באישור הרבנות של ירושלים ובד"ץ. התפריט במקום הוא חלבי, והמנות מבוססות בעיקר על כריכים, סלטים ומאפים.

בית הקפה מציע תפריט קבוע המותאם לעונות השנה, וכן תפריט של "מיוחדים" המשתנה מדי יום. הוא משלב מנות עממיות פשוטות ומוכרות עם מנות מתוחכמות וייחודיות – מנות גורמה המשלבות מוצרים מיוחדים מהשוק – פרי ידיה של מורן מזרחי.

כמו העיצוב של בית הקפה, כך גם התפריט משלב סגנונות שונים של מנות, ומתאר אותן בפרטי פרטים. כך, למשל, לאפה פֶטָה עושה שימוש במוצרים מקומיים כמו עגבניות ובצל ירוק, ובמקביל משתמשת במרכיבים ייחודיים כמו רוטב אָיוֹלִי, פֶטה וזיתי קָלָמָטָה.

שמות חלק מהמנות המוכרות המוגשות בבית הקפה מבטאים את היותו חלק משוק עממי. לצדן מוגשות, כאמור, מנות ייחודיות יותר המשקפות את אופיו המעט בוהמייני של המקום. שילוב זה ניתן למצוא גם בסוגי השתייה במקום, המורכבים ממיצים טבעיים ומגזוז הכולל סירופ טבעי (כמו לימונדה ורודה, תפוח, מנגו, פסיפלורה).

התפריט מעוצב בקווים נקיים ובהירים ומחולק לנוחות האורחים לקבוצות הנושאות כותרות ברורות לפי סוג המנה. נוכח המספר הרב של תיירים המגיע לשוק ולבית הקפה, ניתן למצוא במקום תפריט גם בשפה האנגלית.

צוות העובדים והשירות

בית הקפה מנוהל על ידי מורן מזרחי ואחותה עטרה. הרקע המשפחתי המשותף חשוב מאוד לשתי המנהלות ומשפיע על האווירה במקום. זוהי אווירה משפחתית, נעימה ואישית. המלצרים נבחרים לעבודה לאו דווקא לאור ניסיונם העשיר במלצרות, אלא ובעיקר בזכות אופי נעים, תודעת שירות גבוהה ורגישות לאנשים. המלצרים בבית הקפה לבושים סינר לבן בסגנון איטלקי על בגדיהם. הם ניגשים ללקוחות במהירות, בנועם, בסבר פנים יפות ובסבלנות רבה, מגישים להם את התפריט ומסבירים מעט על תוכנו. ניכר כי הם מכירים אותו היטב, ובנימה אישית הם ממליצים על מנות שאהבו. יחסם אל הלקוחות הוא אישי, ולעתים מתפתחות שיחות ונרקמים קשרים עם לקוחות קבועים ומוכרים. בימי שישי מעיב העומס מעט על מהירות השירות ועל יחסם האישי של המלצרים ללקוחות.

המנות מוגשות לשולחן במהירות ובאסתטיות – מנות צבעוניות, גדולות ומעוררות תיאבון. אם הלקוח אינו מרוצה מהמנה שקיבל, ימליץ לו המלצר להחליפה במנה אחרת. המוטו של המלצרים הוא, כפי שמדגישה אחת המלצריות – "הלקוח יהיה מרוצה ותמיד צודק!"

סיכום

בית הקפה "מזרחי" בשוק מחנה יהודה הפך למקום מפגש לירושלמים ולישראלים רבים אחרים, ואף למוקד עליה לרגל של תיירים מחו"ל. חזון של איש אחד – אלי מזרחי – הפך להצלחה: מקום קטן שהפך עבור אחדים למשפחה ולאחרים למקום בילוי חד־פעמי "אותנטי".

סוד הקסם של המקום הוא, בין השאר, החיבור בין ישן וחדש, בין מודרני־גלובאלי למסורתי־לוקאלי, בין אישי לקולקטיבי.

בית הקפה "מזרחי" מהווה תת־זירה בתוך שוק מחנה יהודה, ממנה ניתן להשקיף על הזירה הרחבה, הזירה בה משתקפת החברה הישראלית על כל גווניה: בורגנים ודלי אמצעים, אשכנזים וספרדים, דתיים לסוגיהם וחילונים, ירושלמים וישראלים אחרים, וכמובן גם תיירים.  זוהי נקודת תצפית מאלפת על פניה של ישראל של שנות האלפיים, שבה מתרחשים תהליכי טמיעה, שילוב ומוביליות מרתקים.

ביביליוגרפיה

 • בוזובוב נחמיה, שוק מחנה יהודה – ניתוח שוק, שביל הוצאה לאור, ירושלים, תשס"ז.
 • תורמי ויקיפדיה (2010). שוק מחנה יהודה. ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית. אוחזר ביוני 2010.

ראיונות

 • ראיון עם אלי מזרחי – בעל בית הקפה, יוני 2010
 • ראיון עם מורן מזרחי – מנהלת בית הקפה, יוני 2010.
 • ראיונות עם לקוחות ומלצרים בבית הקפה, יוני 2010.
 • ראיונות עם סוחרים בשוק, בסמיכות לבית הקפה, יוני 2010.

מילות מפתח

שוק מחנה יהודה | הכול לאופה וגם קפה | אלי מזרחי | מורן מזרחי | עטרה מזרחי | בית קפה

הערות שוליים

  הפרק הבא

  צפה בתגובות  תגובות על בית קפה "מזרחי" בשוק מחנה יהודה בירושלים (4)

  יוסי הראל

  כתבה מצוינת. למי שמחפש מידע נוסף על השוק, מומלץ להיכנס לאתר שוק מחנה יהודה, שהוא מקור טוב למידע שוטף על חנויות ואירועים בשוק. כתובת האתר: www.machne.co.il
  יום שלישי ז' באלול תשע"א 6 בספטמבר 2011

  נחום כץ

  nachumkatz@yahoo.com
  אהבתי את האוכל, אפילו השירות היה סביר, יחסית, אבל: אין כל כך קשר בין התפריט למציאות, בירות המופיעות בתפריט אינן בנמצא, מה שמוגדר כשליש בירה הגיע ב 200 מיליליטר ובמחיר מופקע, הקרמשניט היה נפלא, אבל גודלו קטן מאד ומחירו אדיר, ותגובת הבעלים הייתה מאכזבת ביותר הגם שהורידו משהו מהחשבן (מה שממש ביקשתי שלא לעשות) יש מקום לשיפור, אבל אותי לא יראו יותר שם
  יום ראשון י"ט בטבת תשע"א 26 בדצמבר 2010

  רותם

  המאמר כתוב יפה ונעים לקריאה, נותן לך הרגשה כאילו אתה בשוק מחנה יהודה בעצמך, מעביר יפה את האווירה, הריחות והצבעים של השוק. ממש עשה לי חשק לנסוע!
  יום רביעי י"ט בחשון תשע"א 27 באוקטובר 2010

  ללא שם

  יום חמישי כ"ט בתשרי תשע"א 7 באוקטובר 2010

  הוספת תגובה
   

   

  * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של "אנשים ישראל" לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.