דרוג הערך:
מידת עניין
רמת דיוק
מידע מלא
חדשנות
הוסף דירוג לספר 3 מדרגים

בית הספר האמריקאי באבן יהודה

אספה מידע, עיבדה וערכה: שירה רון רוסין
עריכה לשונית: רינת סביון

נוצר ב-1/4/2011

רקע כללי אודות בית הספר

בית הספר האמריקאי AIS, או בשמו המלא Walworth Barbour American International School in Israel, הינו בית ספר בינלאומי, פרטי, הממוקם באבן יהודה. בבית ספר לומדים ילדים מלאומים שונים - בעיקר ילדי דיפלומטים אך גם ילדי עובדי חברות בינלאומיות, ילדי מהגרים וכדומה, ושפת ההוראה הרשמית בו היא אנגלית.

בית הספר הוקם בחסות השגרירות האמריקאית לפני כ-50 שנה, עם 22 תלמידים בלבד, על מנת לשרת ילדי שגרירים ודיפלומטים אשר שהו בארץ במסגרת שליחותם. שפת ההוראה היא אנגלית ותכנית הלימודים הינה אמריקאית. למעשה, מדובר בבית ספר אמריקאי לכל דבר, על כל המשתמע מכך- החל מחומרי הלימוד ועד לריהוט הזהה לזה אשר מצוי בבתי הספר בארצות הברית ויובא במיוחד לשימוש בבית הספר.

בית הספר נבנה בכפר שמריהו ובשנת 2008 עברו כיתות בית הספר לקמפוס חדש ורחב ידיים באבן יהודה. כיתות הגן נותרו בכפר שמריהו.

אידיאולוגיה בית ספרית

לבית הספר אמנה על פיה הוא פועל. בית הספר מאמין כי הוא מעין קהילה, וככזו עליו לעזור לכל פרטיו לממש עצמם ולחוש שייכות. להלן נקודות אשר בית הספר מדגיש בפעילותו:

 • חוזק הקהילה שוכן הן באחדות שלה והן בגיוון שלה.
 • כל אדם, כחבר במשפחה האנושית, הוא בעל אחריות לתרום לטובת הכלל של החברה.
 • קהילה מתחזקת כאשר אדם לוקח אחריות לבחירותיו ולפעולותיו.
 • לכל אדם הזכות ליחס של כבוד, חמלה וכנות.
 • הישגים אנושיים מושגים באמצעות רצינות, התמדה ומחויבות ללימודים לאורך כל החיים.
 • סביבה בטוחה ומטפחת הינה הכרחית להתפתחות אנושית.

פילוסופיה חינוכית

צוות בית הספר מאמין כי על מנת שהתלמידים יוכלו לממש את מלוא הפוטנציאל האקדמי, האומנותי, האתלטי והבינאישי הגלום בהם עליהם לעמוד ביעדים הבאים:

 • רכישת ידע מכל התחומים ויישום ידע זה בחייהם תוך פיתוח חשיבה אנליטית, ביקורתית ומיומנויות של קבלת החלטות.
 • למידה כיצד ללמוד בקבוצה ובאופן עצמאי.
 • למידה כיצד לערוך מחקר ולארגן מידע.
 • חוויית למידה באופן אינטגרטיבי תוך פיתוח מיומנות בשימוש בטכנולוגיות עדכניות.
 • פיתוח דימוי עצמי חיובי ודרך חיים בריאה.
 • לקיחת אחריות למעשיהם.
 • פיתוח גישות, מוטיבציה, ואת הכישורים הדרושים כדי להיות ללומדים לכל החיים.
 • פיתוח רגישות, פתיחות, וכבוד לכל התרבויות.
 • התנסות בכל היבטיה של התרבות הישראלית.

תקנון בית הספר מורכב מסעיפים הנוגעים לאופן הלבוש הראוי בבית הספר, איסור על שימוש בטלפונים ניידים ונגני מוזיקה בכיתה וכן איסור על עישון בכל שטחי בית הספר, החל גם על העובדים והמבקרים במקום.

סביבה פיזית

הקמפוס באבן יהודה

מאז הקמתו לפני כ-50 שנה שכן בית הספר בקמפוס הישן בכפר שמריהו, ובשנת 2008 עברו כיתות בית הספר לקמפוס חדש ורחב ידיים באבן יהודה, בעוד כיתות הגן נותרו בכפר שמריהו.

תכנון המבנה החדש הופקד בידי חברת "פלנסר אדריכלים" בשיתוף עם "חיים דותן אדריכלים" על מנת לספק את הצרכים הייחודיים של בית הספר. המבנה עצמו תוכנן על מנת לחסוך בתאורה ובמיזוג אוויר. המבנה כולו נמוך ומתפרס על פני שטח רב, והשבילים בנויים כמדרכות מקורות החוצות את הקמפוס לאורכו ומחברות בין כל המבנים.

שטחו של הקמפוס 75 דונם ובו שבעה מבנים: בית הספר היסודי, חטיבת הביניים, בית הספר התיכון, קפיטריה, אולם ההתעמלות, בניין אומנויות המכיל אודיטוריום בעל 380 מקומות ישיבה. בנוסף לכך עומדים לרשות התלמידים גם אמפיתיאטרון חיצוני, ספרייה עשירה המכילה גם ספריית ילדים. כמו כן, ניתן למצוא בקמפוס שני מגרשי ספורט בגודל אולימפי, ארבעה מגרשי טניס, שישה מגרשי כדורסל, בריכת שחייה ובריכת תינוקות המשמשים גם את משפחות התלמידים בשעות אשר בהן בית הספר לא פעיל. בתוך מרכז הספורט ניתן למצוא מגרש כדורסל, סטודיו ריקוד, חדר כושר, שולחנות משחק וארבעה חדרי ארוניות לשימוש התלמידים (לוקרים).

בתוך הקמפוס, בין הבניינים והמתקנים ישנם גנים מטופחים ונקיים המחוברים על ידי חצרות פנימיות וטרקלינים. כמו כן, ניתן למצוא בבית הספר כיתות ייעודיות רבות- מעבדות מחשבים, חדר חושך אשר ניתן לפתח בו צילומים, חדר מוסיקה מאובזר היטב, חדרי אומנות מרווחים ומאובזרים, חדר וידאו וחדרי טבע ומדע.
לרשות המורים עומד חדר מורים נוח ומרווח המכיל מקומות ישיבה ועבודה.

ספריית בית הספר

ספריית בית הספר כוללת מעל 15,000 כותרים, והיא למעשה הספרייה האנגלית הגדולה ביותר במזרח התיכון. הספרייה היא מבנה ארכיטקטוני מרשים. המבנה עגול, בצבע בהיר, ומחופה בגג מקומר ועדין. גגו של החלל המרכזי פתוח לשמיים, ומאפשר כניסת אור טבעי לתוך הספרייה, באופן שחוסך חשמל רב ויוצר אווירה נעימה. במרכז הספרייה שוכנת בריכת דגים אשר גם היא תורמת לאווירה הרגועה במקום. בחלל הפנימי נמצא אוסף הספרים באנגלית הגדול ביותר בארץ. בנוסף, ישנן מספר עמדות מחשבים נייחים בספרייה לשימוש התלמידים. עם זאת, כיוון שרוב התלמידים נושאים איתם מחשבים ניידים, בית הספר הקצה איזור מיוחד אשר מיועד לשימוש זה.

מאפיינים דמוגרפיים של אוכלוסיית בית הספר

בבית הספר לומדים תלמידים החל מגיל גן ועד כיתה י"ב, שמקורם מכל רחבי העולם. האוכלוסייה מורכבת מילדי דיפלומטים רבים אשר מגיעים לשהות בארץ ביחד עם משפחתם. התלמידים מייצגים ביחד כ- 40-50 לאומים. יחד עם זאת, ישנם תלמידים אמריקאיים רבים והם מהווים כ-33% מכלל תלמידי בית הספר. כ-15% מהתלמידים הם ישראלים, שהוריהם בחרו לשלוח אותם לבית ספר זה בשל ייחודו. 

בבית הספר כ-80 מורים ואנשי מנהלה, רובם ממוצא אמריקאי. 20% ישראלים ו-20% נוספים מבריטניה, אוסטרליה, דרום אפריקה וממדינות נוספות. כ-60% מהצוות הם תושבי קבע של ישראל ואילו האחרים מגיעים מבתי ספר בינלאומיים מרחבי העולם או מבתי ספר בארה"ב. מעל 40% מהצוות הם בעלי תואר שני ומעלה.

מקצועות לימוד

בנוסף למקצועות הרגילים הנלמדים בכל בית ספר, כמו מתמטיקה וספרות ישנם בבית הספר גם מקצועות ייחודיים. כל התלמידים מחויבים ללמוד אומנות במסגרת לימודיהם, ובאפשרותם לבחור את תחום האומנות מתוך מגוון רחב כגון- ציור, פיסול, קרמיקה, אריגה ועוד. בית הספר מצויד בכל הציוד הנדרש, כולל תנור לשריפת קרמיקה, כיתות מרווחות, צבעים, ומורים מיומנים. הילדים יכולים לבחור ללמוד מוסיקה ובית הספר משאיל לתלמיד את הכלי הנבחר למהלך השנה.

מקצוע ייחודי נוסף הוא טכנולוגיות מידע שבו התלמיד נחשף לתכני מולטימדיה, אינטרנט ושימוש במאגרי מידע.

בין המקצועות הייחודיים הנלמדים בבית הספר ניתן למצוא גם את לימודי הבריאות. מטרתו של נושא זה לקדם ידע ומיומנויות המעודדים הרגלים נכונים. לימודים אלו משולבים עם לימודי הספורט והמדע והנושאים הכלולים בו הם תזונה, התפתחות האדם, מניעת שימוש בסמים ומניעת מחלות.

תרבות חינוכית

תלמידי בית הספר נבחרים בקפידה לקראת קבלתם ללימודים. הקריטריונים לקבלה הם ראיון ומבחני כניסה, ובמידת הצורך בית הספר דורש גם אבחון דידקטי. לילדים מקומיים מבוצעת בנוסף למבחנים גם הערכה פסיכולוגית-חינוכית, על מנת שבית הספר יוכל להבין את יכולתו לספק לתלמיד את צרכיו.

קבלת מורים נעשית גם היא בקפידה, על מנת להביא את המורים המנוסים והטובים ביותר לבית הספר. איתור המורים מתבצע דרך כנסים המיועדים לכך בהם המועמדים מאותרים ונרשמים. רוב המורים נשארים כשנתיים עד ארבע שנים בבית הספר.

הקשר עם הורי התלמידים הינו הדוק. ישנו ועד הורים פעיל מאד אשר מפקח על פעילויות, מסייע באירועים בית ספריים ואף מוודא שהאוכל בקפיטריה בריא ומזין.

הישגים לימודיים

בית הספר מעודד הישגיות ואף מתנה את הקבלה לבית הספר וכן המשך הלימודים בו בהישגים לימודיים גבוהים.
הערכת התלמידים נעשית על בסיס מבחנים והערכות כלליות של המורים. התלמידים אינם נבחנים בבחינות הבגרות אלא בבחינות ה-SAT הנדרשות לצורך קבלה לאונברסיטאות בארצות הברית. בית הספר מתגאה בהישגים הגבוהים של תלמידיו בבחינות אלו, אשר מסייעים לתלמידים להתקבל ללימודים באוניברסיטאות הטובות בעולם.

טיפול באוכלוסיות מיוחדות

בבית הספר קיימת תכנית לחינוך מיוחד, אשר מתמקדת בשילוב תלמידים עם צרכים מיוחדים במסגרת חינוך רגילה תוך סיפוק חדרי משאבים ותמיכה. שירותי אבחון, המבוססים על מבחנים ותצפיות כיתה, מסייעים לקבוע את נקודות החוזק והחולשה של התלמיד כמו את סגנון הלמידה.בבית הספר מורי שילוב אשר משתפים פעולה עם המורים בכיתה על מנת להטמיע אסטרטגיות הוראה מתאימות והתאמות עבור התלמידים. בית הספר יכול להמליץ על אבחון מלא על ידי מומחה לחינוך מיוחד או לדרוש מבחנים חיצוניים או שירותים אחרים על ידי מומחים.

עם זאת, בית הספר מצהיר כי אינו מיועד לתלמידים עם ליקויים קשים, או כאלו שלא יתאימו לרוח בית הספר ושלא יאפשרו לבית הספר לספק להם את צרכיהם המיוחדים.

כמו כן, במסגרת בית הספר נפתחה קבוצת תמיכה המיועדת להורים לתלמידים מתקשים, אליה מוזמנים כל ההורים. הפגישות מתקיימות ארבע פעמים בשנה ובמסגרתם ההורים מקבלים מידע רב מגורמים שונים כמו פסיכיאטרים ומומחים ללקויות למידה על לקויות שונות. מידע חיוני זה מסייע להורים להבין את ילדיהם ומלמד אותם כיצד לעזור להם בצורה הטובה ביותר.

בית הספר כולו נגיש לנכים, והם יכולים להיעזר במעליות וברמפות ברחבי הקמפוס.

 פעילויות מחוץ לתכנית הלימודים

ספורט

התלמידים משתתפים בקבוצות של סוגי ספורט שונים- כדורגל, כדורעף, שחייה, טניס, ריצה, מעודדות, כדורסל, בייסבול.

הקבוצות השונות מתאמנות בקביעות ודורשות אימונים אינטנסיביים ומחויבות רבה. בסיום העונה הקבוצות מתחרות בטורנירים בישראל ובחו"ל, כאשר עלות הנסיעה מתחלקת בין בית הספר לתלמיד. על התלמידים לחתום על קוד ספורטיבי, אשר מחייב אותם להתנהגות נאותה וספורטיבית. בנוסף, זכאות להשתתפות בקבוצות מותנית בהצלחה לימודית.

בבית הספר קיימות גם קבוצות קהילה - קבוצות חובבות המורכבות מתלמידים, מורים, הורים וחברי קהילה נוספים, שמטרתן לייצר תחושת קהילה חמה וקשר בין גורמים שונים בבית הספר.

חוגים

בית הספר מציע גם מגוון רחב של חוגים המתקיימים לאחר שעות הלימודים כגון מחול אירובי והרמת משקולות, ומעודד את התלמידים להציע פעילויות חדשות.

מועצת תלמידים

מועצת התלמידים מורכבת מנציגים הנבחרים בכל שנה ומבצעים תפקידים רבים למען התלמידים. המועצה משפיעה על קביעת מדיניות בית הספר בתחומים מסויימים. כמו כן, היא מארגנת עבור התלמידים פעילויות חברתיות שונות.

מועדון אקולוגי

מועדון זה פעיל בהעלאת המודעות הסביבתית בקרב קהילת בית הספר. המועדון יוזם נטיעת עצים ועוסק בחקר שיטות שתילה אקולוגית בקמפוס.

מועדוני שפה

תלמידים הלומדים צרפתית, ספרדית ועברית יכולים להצטרף למועדונים השואפים להבנה מעמיקה יותר של התרבות. התלמידים במועדונים אלו יוצאים לטיולים במדינות הרלוונטיות על מנת להכיר אותן טוב יותר.

התנדבות בקהילה

כל התלמידים בבית הספר מחויבים להקדיש חלק מזמנם ומרצם בתרומה לבית הספר או לקהילה. דרך פעילות זו בית הספר מעוניין שהתלמידים יפתחו כבוד לערכים, תחושת שייכות לקהילה, יכולת אמפאטית והערכה לתלות הדדית של אנשים כבסיס לקהילה בריאה. התלמידים מפוקחים על ידי מורה האחראי על תחום ההתנדבות בקהילה. בסוף כל סמסטר, התלמידים נדרשים לכתוב חיבור רפלקטיבי, הכולל הערכה עצמית, תיאור ההתנדבות וההשפעה על התלמיד ועל מקבל השירות.

התלמידים זכאים לבחור את אופי ההתנדבות מבין מגוון אפשרויות, לדוגמא חונכות עמיתים, התנדבות בבתי חולים, אימון ספורט, הדרכה בצופים, איסוף ואריזת מזון לנזקקים או התנדבות באגודות שונות. ההתנדבות יכולה להתקיים אחר הצהריים, בימי ראשון (כאשר הילדים אינם לומדים), במהלך חופשת הקיץ או בכל מועד בו התלמידים אינם לומדים.

פעילויות חברתיות וחינוכיות

נשפים

פעמיים בשנה, בחודשים בדצמבר ובמאי, בית הספר עורך נשפים. מועצת התלמידים בוחרת את המקום ואת נותני החסות של האירועים.

מרתון הוקי

אירוע שנתי אשר בו כיתות התיכון מתפצלות לשתי קבוצות- כחולים ואדומים. הקבוצות משחקות הוקי במשך 36 שעות רצופות. במרתון משתתפים כל התלמידים, ללא קשר ליכולותיהם הספורטיביות. זהו אירוע מאד מרכזי בתיכון, אשר מעלה את המורל ועוזר לגייס כסף עבור עמותת "הצל ליבו של ילד".

הפקות דרמה ומחזות-זמר שנתיות

כל שנה, תחת בימוי של מומחה, התלמידים מפיקים הפקת מחזמר או דרמה אשר מועלית בפני הקהילה.

מסיבות כיתה

לעתים, גם על חשבון זמן לימודים, הכיתה חוגגת חגים או ימי הולדת (בעיקר בגילאי בית הספר היסודי). הילדים מתבקשים לא לחלק הזמנות למסיבות פרטיות בבתים, אלא אם כל ילדי הכיתה מוזמנים.

"שבוע ללא קירות"

מידי שנה, כל בית הספר, על מוריו ותלמידיו, יוצא על מנת לחקור מקרוב את ההיסטוריה, הגיאוגרפיה והתרבות הייחודיים של ישראל ולהשתתף בפרויקטים חברתיים. החוויה החינוכית לוקחת את הלמידה מתוך הכיתה לתוך מערך סביבתי (setting) אחר, שם תלמידים לומדים דרך פעילויות מעשיות. התלמידים והסגל משתתפים באופן פעיל בתכנון טיולים למקומות שונים, דבר היוצר שילוב של חינוך עם הנאה, התנדבות ופעילויות שונות.

פרוייקטים ייחודיים

פרויקט גאיה- GAIA- Global Awareness, Investigation and Action

פרויקט ייחודי זה הינו מיזם שינוי אקלים אשר מטרתו לעורר השראה בקרב תלמידי תיכון וחטיבת ביניים מסביב לעולם לבצע מחקר סביבתי בבסיס מקומי, אזורי וגלובלי. הפרויקט שם דגש על שיתוף פעולה בין תלמידים ממגוון תרבויות ורמות סוציו- אקונומיות שונות דרך טיולים ופורומים, כיתות וירטואליות, פורומים ומחנות מדע. מטרת הפרויקט להפיק ולפרסם מחקרים אמיתיים תוך חיזוק הישגי התלמידים לאורך כל תכנית הלימודים.

מודל האומות המאוחדות- (Model United Nations (MUN 

פעילות המדמה את האומות המאוחדות ומפגישה תלמידים ממדינות שונות מזה עשרות שנים. במסגרת הפעילות תלמידים מרחבי העולם דנים בבעיות פוליטיות, אקולוגיות, חברתיות וכלכליות. מטרת פעילות זו הינה לאפשר לתלמידים לפתח יכולת פתרון בעיות, שיפור יכולות תקשורת ומחקר, ופיתוח סובלנות כלפי קבוצות שונות המחזיקות בתפיסות עולם שונות.

התלמידים מתכוננים לכנס על ידי חקר ותכנון עמדות המשלחת שלהם. במהלך הכינוס התלמידים דנים בסוגיות שונות, מבצעים משא ומתן ומצביעים לאחר הדיונים. הכנס עצמו מהנה מאד עבור התלמידים- הם זוכים להכיר תלמידים מכל העולם, לבלות איתם זמן ורבים מהם מפתחים קשרי חברות קרובים.

פרויקט בוגרים

פרויקט בו תלמידי כיתות י"ב חוקרים נושא אותו הם בוחרים במהלך השנה בעזרתו של מורה-מנחה, כאשר השלמה מוצלחת של פרויקט בוגרים הינה תנאי לסיום הלימודים. הפרויקט כולל עבודה מחקרית, בניית תיק עבודות, והצגת העבודה בפני ועדה בוחנת, סגל בית הספר וקהילתו.

המיומנויות עליהן עובדים התלמידים כוללות: בחירת נושאי מחקר, כתיבת הצעה מחקר, אומנות ההגנה המילולית, שיטות מחקר, תהליך הכתיבה, ביצוע מחקר בשדה, ניהול זמן, ופיתוח מיומנויות בינאישיות.

קשרים וחיבורים עם גורמי חוץ

יום בינלאומי פתוח לקהילה

במסגרת יום זה עורך בית הספר הפנינג אשר מוקדש ללאומים השונים של הילדים. הילדים מקימים דוכנים עם אוכל מסורתי, ביגוד, ומספרים על הארצות מהן הם הגיעו. היום פתוח לכל, ותושבי אבן יהודה והסביבה מוזמנים להגיע ולהתרשם מהמגוון התרבותי של תלמידי וצוות בית הספר.

אירוח מורים ומפקחים ממשרד החינוך

נציגים ממשרד החינוך הישראלי מוזמנים לבקר בבית הספר ולהכיר את ייחודו של בית הספר במטרה ליישם את מאפייניו בבתי ספר ממלכתיים בארץ.

מפגשים עם ילדי העיר

בית הספר מקדיש במהלך שנת הלימודים שבוע מיוחד למפגשים עם ילדי הישוב אבן יהודה. במפגשים אלו התלמידים מתארחים בבתי הספר השונים ומקיימים פעילות משותפת. כמו כן במסגרת בית הספר נערכות צפיות משותפות בהצגות עם תלמידי בתי הספר האחרים בישוב.

יעדים ותכניות לעתיד

 • הגדלת מספר התלמידים.
 • אינטראקציה רבה יותר עם הקהילה.
 • פתיחת מסלול של לימודי ערבית.
 • פיתוח אפשרויות למידה מרחוק בעזרת מחשבים.

מאפיינים ייחודיים של בית הספר

בית הספר הוא כאמור בינלאומי המורכב מתלמידים וסגל המגיעים ממדינות רבות. אופיו של בית הספר מציב בפניו אתגרים רבים המצריכים התייחסות ייחודית. כיוון שזהו בית ספר בינלאומי אמריקאי, באופן טבעי שפת ההוראה היא אנגלית, אך התלמידים לומדים שפות אחרות במסגרת שיעורים ומועדוני שפות ואף נוסעים לטיולים מאורגנים במדינות שונות. כמו כן, בכיתות תלויים דגלי המדינות של התלמידים בכיתה וכך ניתן לראות כיתות שבהם לומדים ילדים מ-10 לאומים ואף יותר.

פעילות נוספת המדגישה את אופיו המיוחד של בית הספר היא היום הבינלאומי אשר מתקיים פעם בשנה. כל הילדים וההורים לוקחים חלק ומקימים דוכני מדינות, שם מגישים מאכלים לאומיים, לובשים את הבגדים המסורתיים ועוד. הציבור מוזמן להפנינג והערב הופך לחגיגה בינלאומית.

ביביליוגרפיה


מילות מפתח

בינלאומי | ארצות-הברית | ספרייה | MUN | אנגלית | דיפלומט | שגריר | אבן-יהודה | או"ם | הוקי | נשף | רב-תרבותי | SAT | GAIA

הערות שוליים

  צפה בתגובות  תגובות על בית הספר האמריקאי באבן יהודה (5)

  עליזה בן יהודה

  alizabn10@gmail.com
  שלום וברכה התרשמתי מאוד מהתנאים הבסיסיים שיש בבית הספר שמאפשרים להגיע למקסימום בחינוך. אני מעוניינת ללמד עברית מדוברת כמו באולפנים, יש לי תעודת הוראה ותואר ראשון בחינוך מיוחד. אם אתם זקוקים למורים אשמח לשלוח קו"ח בברכה והצלחה עליזה בן יהודה 054-7933386
  יום שלישי כ' בתמוז תשע"ו 26 ביולי 2016

  אלעזר מור

  elazar.mor146@gmail.com
  1.האם יש פנימיה לתלמידים בתיכון שהוריהם מתגוררים בפריפריה הרחוקה? 2. מהן העלויות?
  יום חמישי י"ב באלול תשע"ה 27 באוגוסט 2015

  גלית פיירברג

  galitf@gadot.com
  אשמח לקבל את תכנית החוגים לשנה הבאה תשע"ו ניתן לחזור אליי לכתובת המייל galitf@gadot.com תודה גלית פיירברג 0505490012
  שבת ט' באב תשע"ה 25 ביולי 2015

  אלון סידיצקי

  zeremplus@gmail.com
  שלום קוראים לי אלון ואני עובד בקבוץ מזרע. אנחנו מיצרים ומתקינים מערכות לכיבוי אוטומטי של המזגנים והתאורה בכיתות הלימוד המערכות חוסכות כ-30 אחוז מצריכת החשמל ותורמות לסביבה ירוקה. אשמח להגיע לפגישת הדגמה ללא התחייבות. בברכה אלון זרם פלוס קבוץ מזרע טל-0527950220
  יום ראשון כ"ג בניסן תשע"ה 12 באפריל 2015

  נמירובסקי אילנה

  y2014y@walla.com
  האם יש גם פנימיה לילדים שהוריהםתושבי חוץ.
  יום ראשון ח' בתמוז תשע"ד 6 ביולי 2014

  הוספת תגובה
   

   

  * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של "אנשים ישראל" לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.