דרוג הערך:
מידת עניין
רמת דיוק
מידע מלא
חדשנות
הוסף דירוג לספר 7 מדרגים

בית הכנסת "אור חדש" - חיפה

ליקוט וכתיבה: אורטל רחמים
עריכה: חיננית יואלי

נוצר ב-1/19/2011

מיקום

בית הכנסת שוכן ברחוב הנטקה 11, חיפה.

רקע

בית הכנסת נוסד כחלק מהקהילה הרפורמית "אור חדש" על ידי הרב סמואלס בשנת 1964. התנועה הרפורמית הוקמה על ידי צאצאי הרפורמה - יהודי גרמניה, שהחלו לנדוד לארץ ישראל ואף לחיפה.  החל משנת 1974 עד שנת 2000 הונהגה הקהילה על-ידי הרב מרדכי רותם. ב-1991, הרב, בעזרת קובץ "יקים", הקים את הבניין החדש של קהילת "אור חדש" בכרמל. בניין הקהילה נתרם על ידי דניאל ושושנה בנטה ליונס מפאלם ביץ' גרדנס בפלורידה וכאות הוקרה הקהילה נקראת: "אור חדש מרכז ליהדות מתקדמת ע"ש ליונס".
בשנת 2000 נכנס הרב ד"ר אדגר נוף, לתפקידו כמנהיג הרוחני של הקהילה, עד היום.

המרכיב המרכזי ב"אור חדש" הינו בית הכנסת הרפורמי, אך בנוסף משולבים בו מגוון של פעילויות קהילתיות לתושבי חיפה, בתחומים של יהדות, חינוך, מעורבות חברתית, תרבות ופעילויות פנאי. זאת במטרה לתת מענה לצרכים שונים של מגזרים רבים באוכלוסיה. בחזון הקהילה מדגישים את המרכזיות של הערך "תיקון עולם" ומחויבים לפעול בנושאים של מעורבות חברתית, צדק חברתי וגמילות חסדים, כל זאת ברוח היהדות המתקדמת (הרפורמית), כחלק מתנועה ארצית (תל"ם) ומזרם בינלאומי – האיגוד העולמי ליהדות מתקדמת. חברי קהילת "אור חדש" מאמינים שכאשר אדם עוזר לחברו הנזקק, בד בבד הוא מתקן גם את עצמו. תוכניות "תיקון עולם" צברו תאוצה ובמהלך השנים האחרונות, קהילת "אור חדש" נתבקשה על ידי גורמים רבים (שרותי הרווחה של עיריית חיפה, בתי ספר, מוסדות וארגוני מתנדבים) לסייע לאנשים נזקקים, אשר אינם זוכים לסיוע מצד מערכות הסעד.
בתנועה ליהדות מתקדמת פועלות עשרים וארבע קהילות שפועלות באופן שוויוני לחלוטין בין נשים לגברים ומקיימות מנייני תפילה בסופי השבוע. הקהילות פזורות לאורכה ולרוחבה של הארץ. 

תיאור המבנה החיצוני והפנימי

מבנה בית הכנסת נראה חדיש בהתאם לשנת הקמתו, וסביבו ישנה צמחייה מטופחת ונעימה לעין. על קיר המבנה החיצוני מוטבעות באותיות שחורות : "אור חדש" - מרכז ליהדות מתקדמת ע"ש ליונס, בעברית ובאנגלית. כמו כן על הקיר הרחב תלוי שלט פרסומת לגני הילדים בגילאי 2-5 שנים, ואף ניתן לראות את רחבת גני הילדים מבחוץ.
בראש המבנה מתנוססים שלושה דגלים: דגל ישראל במרכז ומשני צידיו דגלים של "אור חדש - יהדות מתקדמת". מימין תלוי לאורך המבנה דגל ישראל גדול ובולט.

פנים בית הכנסת מרווח מאוד ונראה מודרני. במרכז, מעל הבמה הקטנה, ניצב ארון הקודש בעיצוב חדשני ועליו הפסוק: "באורך נראה אור". בצד שמאל-דגלי ישראל ודגל הקהילה, ולצדם מונחת מערכת הגברה עם דיסקים וחנוכייה הניצבת על גבי המערכת.
על דוכן הנאומים פרוש בד עליו רקום: "השיבנו ה' אליך ונשובה, חדש ימינו כקדם", המונח שם לזכר נופלים. בצדו הפנימי של הדוכן ניתן למצוא דרבוקה, מספר תופי-מרים, ספר תנ"ך ותיק קטיפה לאחסון הטלית והתפילין. מצד ימין, מונחת הגיטרה של רב הקהילה, ולצדה, ספר הקודש. קיר הזיכרון "יזכור" נמצא בצד ימין של האולם ועליו לוחיות עם שמות הנופלים. בקיר האחורי ישנם ויטראז'ים צבעוניים, עליהם כתוב "אור חדש", ומתחת לכל אות רשום שם של חג מסוים. בקיר השמאלי של האולם תלויה תמונה ממוסגרת בה מתומצתת היסטורית הקהילה. מחוץ לבית הכנסת, בתוך מבנה הקהילה, בויטרינות סגורות ישנם תשמישי קדושה.בנוסף, ניתן לראות על הקירות תמונות רבות של אנשי הקהילה ושל אירועים ופעילויות שונות בקהילה. כמו כן ניתן להבחין בלא מעט ברכות המוקירות תודה לרב.
בשאר חדרי הבניין ממוקמים בית המדרש, כיתות לימוד, גני ילדים, משרדי הנהלה וחדרי חוגים המשמשים למגוון הפעילויות שהקהילה מציעה.

פעילות כיום

מרכז "אור חדש" הינו מרכז לפעילות ענפה בתחומי היהדות, המסורת, התרבות, החברה והפנאי המיועד למגוון רחב של אוכלוסיה. המרכז פתוח כל ימות השנה ובכל שעות היממה. בימי חול, בשבתות, בחגים ובמועדים מתקיימת פעילות מיוחדת תוך שימת דגש על צדק חברתי, חופש הדת והמצפון במדינת ישראל, הדוגל בפסוק "צדיק באמונתו יחיה.

"באי בית הכנסת הינם אנשים מקומיים מהעיר חיפה וסביבתה. מגיל 13, כשהצעירים מגיעים לבר מצווה, מתחילים לטפח אותם כדור העתיד והם מצטרפים רשמית לקהילה. חברי הקהילה מגיעים מכלל שכבות האוכלוסייה, ללא הבדלי עדות וגילאים מכיוון שזו קהילה המסייעת למיעוטי יכולת. בד"כ מגיעים אנשים במצב סוציו-אקונומי בינוני ומעלה, ובנוסף קבוצת עולים חדשים מארה"ב שמצבם הכלכלי לא שפיר והקהילה נרתמת לעזרתם" מתאר עמי פרלמן, מנכ"ל הקהילה.
בעלי התפקידים בקהילה כיום הם- רב הקהילה הראשי- ד"ר אדגר נוף. מנכ"ל הקהילה-עמי פרלמן. הרב אחראי על הפן הדתי והמנכ"ל על הפן האדמיניסטרטיבי.
יו"ר הקהילה העומד גם בראש ועד המתנדבים- ד"ר יורי קליגרמן. ועד ארצי- ד"ר בני פרישר. ועדת תיקון עולם, גזברית-שלומית ברגר.
 
פירוט הפעילויות השונות במסגרת הקהילה: 

בית הכנסת

בית הכנסת משתייך לתנועה ליהדות מתקדמת. התפילות מתקיימות בסגנון הזרם הרפורמי. תפילת קבלת שבת ביום שישי, בשעה 17:30 ותפילת שחרית לשבת בשעה 10:15. בנוסף, בחגים מתקיימות תפילות. בבית הכנסת "אור חדש" יש נשים החובשות כיפה ו/או מתעטפות בטלית בעת התפילה. במהלך התפילות, לעיתים, משלבים שירי ארץ ישראל, ואת השירה מלווה רב הקהילה בנגינה על גיטרה.

בית מדרש

בית מדרש מתקיים בית מדרש בהנחיית רב הקהילה. השעורים מתחלקים לשעורי תלמוד ופרקי אבות. קיימים 7 בתי מדרש המנוהלים על-ידי הרב.

אירועי בר/בת מצווה

אירועי בר/בת מצווה בהדרכה אישית של רב הקהילה. האירועים נחגגים באווירה שוויונית ומודרנית, כל המשפחה יושבת בצוותא. האם יכולה לשבת ליד הנער/ה ולא בעזרת נשים. באירועים ניתן לשלב שירי ארץ ישראל וכלי נגינה. נוסף על כך, בקהילת "אור חדש" עורכים טקסי בר/בת מצווה גם לנערים/ות בעלי צרכים מיוחדים. ניתן גם לערוך טקס בת מצווה שכבתי לבנות כיתה ו'. כהכנה לטקס, לומדים התלמידים מהרב נושאים הקשורים ליהדות ולגיל ההתבגרות. מחנכות הכיתה יכולות לשלב בטקס מרכיבים נוספים כגון: שירים, קטעי נגינה וריקוד. כל זאת בהשתתפות מלאה של ההורים."הרב שלנו מאמין שכל ילד שמגיע לגיל 13 חייב לעבור את טקס בר-המצווה, לכן גם מי שאין באפשרותו, מקבל עזרה כלכלית. הרפורמים מאמינים בשוויון זכויות ולכן מחליטים שגם בנות יכולות לעלות לתורה. אם הנערה ישרה וטובה לחברה, היא מתקבלת מבחינתנו. לכן אומרים שהרפורמים הם פורצי דרך. יש לנו גם רבות שעומדות בזכות עצמן, בשונה מרבניות שהן נשות הרב בלבד." מציין עמי פרלמן, מנכ"ל הקהילה.

טקס קבלת ספר התורה לכיתות ב'

כמידי שנה, חוגגים ב"אור חדש" כיתות ב', את טקס קבלת התורה. הרב פותח את ארון הקודש ומראה לילדים את ספר התורה ומלמדם על סופר סת"ם, עץ החיים ועוד. בטקס חגיגי המתקיים לאחר מכן כל התלמידים מקבלים את ספר התורה הראשון שלהם.

פעילויות חינוך

הקהילה מפעילה שלושה גני ילדים, מגיל שנה עד גיל חמש. הילדים סופגים במהלך היום, את ערכי היהדות המתקדמת. בכל יום שישי, מתקיימת קבלת שבת חגיגית. ביום ראשון מקבלים את השבוע החדש - בטקס הבדלה. בנוסף מתקיימים אירועים חגיגיים סביב "מעגל השנה". כל זאת בהדרכה צמודה של רב הקהילה."אין אצלנו כפייה, לא דתית ולא חברתית. אם ילד בגן לא רוצה לחבוש כיפה בשישי אז הוא לא חייב", עמי פרלמן, מנכ"ל הקהילה.

עלייה

הקהילה פיתחה תוכניות רבות לסיוע לעולים ולקרבם למסורת ישראל, כגון: סיוע בלימודים של סטודנטים עולים וליווי חברתי של סטודנטים עולים בודדים, טקסי בר/בת מצווה למשפחות עולים נזקקות, איסוף מזון למשפחות עולים נזקקות, הקמת בי"ס לגיור בארבע שפות, הקמת "מעגל השנה"- בית מדרש ללימודי חג ומועד בשפה הרוסית, טיולים להכרת ארץ ישראל, סיוע משפטי ללא תשלום לעולים, סיוע לילדי גן ילדים עולים מאתיופיה.

נוער תל"ם

תנועת הנוער של התנועה ליהדות מתקדמת בישראל. תנועה המחנכת לאורח חיים חברתי המשלב בין ערכי התנועה וערכי הדמוקרטיה. תנועה שוויונית הפועלת לחידוש ערך הקהילה, לצדק חברתי, לקבלת זרמי היהדות הליברליים ועל ידי כך לקדם יהדות פתוחה ופלורליסטית. נוער תל"ם בקהילת "אור חדש" היא קבוצה קטנה אך איכותית של נוער העוסק בהכנת הקהילה לקראת אירועים, בהכנת טקסים בימים מיוחדים וגם משתתף בפעילויות המיועדות לקהילה, כגון הרצאות וחגים. הנוער הבוגר מדריך את השכבה הצעירה פעם בשבוע. בחופשת הקיץ הם יוצאים למחנה "חוויה" המשותף לכל התנועה הארצית.

חוגים

בקהילה מתקיימים חוגים שונים כגון חוגי ציור, יוגה, שומרי משקל וריקודי עם.

"תיקון עולם"

חזון הקהילה מדגיש את החשיבות של הערך "תיקון עולם". החברים מחויבים לפעול בחיפה בנושאים של מעורבות חברתית, צדק חברתי וגמילות חסדים, ברוח היהדות המתקדמת (הרפורמית). תכנית תיקון עולם צברה תאוצה בשנת 2000, עם כניסתו לתפקיד של הרב ד"ר אדגר נוף, המנהיג הרוחני של הקהילה. במהלך השנים מאז, התבקשה הקהילה על-ידי גורמים רבים לסייע לנזקקים. מקרים אלה, הינם המרכיב המרכזי בתכניות "תיקון עולם" של הקהילה. כיום פועלים כ- 30 פרויקטים בקהילה בתחומים הבאים: סיוע לקהילה האתיופית בחיפה, סיוע לניצולי שואה, סיוע לנפגעי טרור ופעולות איבה, סיוע לילדים בסיכון, סיוע לנזקקים, טיפול בנערות בסיכון (שמ"ש), סיוע ל"אחוזת ילדים" (ילדים בעייתיים) לעלות לתורה ועוד.

להקת הזמר "שיר חדש"

ללהקה רפרטואר של שירי ארץ ישראל ושירים מן המקורות בעיבודים חדשניים.

ביביליוגרפיה

 


מילות מפתח

רפורמים | חיפה | קהילה | סיוע | בית-כנסת | מצוות | מתנדבים | תיקון-עולם | אור-חדש | יהדות-מתקדמת | עמי-פרלמן

הערות שוליים

  צפה בתגובות  תגובות על בית הכנסת "אור חדש" - חיפה (4)

  אמנון ריבק

  kehillah@or-hadash-haifa.org.il
  מאוד לא מעודכן - למי ניתן לפנות כדי לעדכן את האתר?
  יום חמישי כ"ה באייר תשע"ח 10 במאי 2018

  שרון הראל

  harel12345@gmail.com
  שלום לאור חדש אנא צרפו אותנו.מש הראל לעידכוני מייל תודה מראש
  יום ראשון כ"ו באלול תשע"ד 21 בספטמבר 2014

  שרון הראל

  harel12345@gmail.com
  יום ראשון כ"ו באלול תשע"ד 21 בספטמבר 2014

  ללא שם

  כל הכבוד להשקעה , למאמץ ולמסירות ! ישר כוחך !אבל אנא : היכן שוכן בית הכנסת שלנו ? עוד לא הספקתי לקרוא הרבה , אבל המספר , אורטל , צורם וחבל , כי את יוצרת פנינה אמיתית . אצלי (מרים קטרינה יורמן-לוי ) תוכלי להוריד תמונות מפורים לפני כ 4 שנים . ישר כוחך ! מרים יורמן
  יום שלישי כ"ג באב תשע"ג 30 ביולי 2013

  הוספת תגובה
   

   

  * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של "אנשים ישראל" לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.