דרוג הערך:
מידת עניין
רמת דיוק
מידע מלא
חדשנות
הוסף דירוג לספר לא דורג

מנזר הכרמליתים - חיפה

ליקוט וכתיבה: משה אופיר.
עריכה: חיננית יואלי.

נוצר ב-2/8/2011

מיקום

המנזר שוכן בדרך סטלה מאריס 23, כרמל צרפתי, חיפה.

רקע

הכרמליתים הינם מסדר קתולי קדום שנוסד על הר הכרמל בתקופה הצלבנית (1099-1260 לספירה) במהלך המאה ה-12 לספירה. שמם "כרמליתים" נגזר מהר הכרמל, שם פעל על פי המסורת אליהו הנביא שהוא קדושם הנערץ ופטרונם העליון.
בתחילה התבודדו נזירי המסדר במערות הפזורות ברכס הכרמל בהשראתו של הנביא אליהו, וסביב שנת 1200 לספירה בנו כנסיה קטנה וצנועה בחלקו המערבי של הכרמל. עם נפילת הממלכה הצלבנית נהרסה הכנסייה ע"י הממלוכים, והנזירים הנותרים חזרו לאירופה.

במאה ה-17 בתקופה העותומאנית (1516-1917) חזרו הנזירים לכרמל ובשנת 1631 בנו בראשו מנזר קטן ובתוכו כנסייה צנועה. מנזר זה שימש בשנת 1799 כבית חולים לצבאו של נפוליון במסגרת המצור שהטיל על העיר עכו. כאשר נסוגו הצרפתים מהארץ, הרסו התורכים את המנזר עד היסוד.

המנזר הוקם מחדש בשנת 1836 ונקרא סטלה מאריס (כוכב הים בלטינית). מנזר זה עומד על תילו עד היום בתחומי השכונה סטלה מאריס (שנקראת כך על שם המנזר) בחיפה והוא מהמנזרים היפים בארץ ישראל.

סטלה מאריס הוא המנזר הקדוש והחשוב ביותר שבין מנזרי הכרמליתים בעולם, ומהווה למעשה את המרכז העולמי של מסדר הכרמליתים.
בתחומי המנזר קיימת כנסייה מפוארת ועל תקרתה ציורים ובהם מוטיבים מהברית הישנה והחדשה.

פעילות שותפת

בשנים 1206-1214 קיבלו הכרמליתים תקנון מאלברט, הפטריארך הלטיני של ירושלים, שכלל 16 סעיפים וביניהם ציות לראש המסדר, מגורים בתאים פרטיים, דבקות בתפילה, שמיעת מיסה מדי בוקר בבית התפילה של הקהילה, סגפנות, עבודה, שתיקה מתפילת הערבית ועד לתפילת הבוקר למחרת, הינזרות מבשר, וצום בין ה-14 בספטמבר, היום שבו נמצא הצלב שעליו נצלב ישו, ועד לחג הפסחא שלאחריו.

מבחינת קבורה, הנוהג להיקבר בתוך מנזר או כנסייה הוא נוהג שהחל לכל המוקדם במאה ה-6. על מסורתם, היו הפרנקים נקברים מחוץ למרחב העירוני ויחד איתם נקברו סמלי השלטון להם ותכשיטים.

הכנסיות, ובעיקר המנזרים התחילו לאסוף שרידי קדושים על מנת להגדיל את יוקרתם. עם הזמן קיבלו שרידים אלו מעמד קדושה בפני עצמם ויוחסו להם סגולות שונות. נזירים ואבות מנזר ביקשו להיקבר ליד שרידים אלו. חלק מהנקברים קיבלו לאחר מותם סטאטוס של קדוש בכנסייה והעלו את יוקרת המנזר. אנשים שהאמינו שקבורה ליד קדוש תאציל עליהם מרוחו או יוקרתו ביקשו להיקבר ליד קדושים אלו.
רוב משפחות הנקברים תרמו למנזר למען תפילות לעילוי נשמת קרובם וכן עבור עצם הקבורה. המנזר עשה שימוש בכסף להגדלת שטחו, המבנים שבו או הספרייה ובכך עלתה יוקרתו.

הכומר ג'ון לנדי השוהה במקום מתאר את הפעילות והנוף במתחם- בסמוך לכנסייה נמצא בית הספר האיטלקי של המנזר שאותו מתפעלות הנזירות ובו נלמדים מקצועות שונים.

חלוקת התפקידים נעשית כך שהאפיפיור כמובן נותן הוראות מהוותיקן כשמתחתיו נמצא מנהל הכנסיות הקתוליות שאחראי לקשר גם עם הכנסייה. בכנסיה יש 12 כמרים אחראיים שמטפלים בכל אספקט ארגוני, קביעת מפגשים עם אישים, העברת תפילות וטקסים וכו'. הנזירות מטפלות בפעילות השוטפת, סדר המקום, העברת שיעורים וכו'. בנוסף יש את מנזר גברתנו של הכרמל שהוא חלק מהכנסייה שבו מתגוררות קבוצה נוספת של נזירות כשכל 3 שנים נבחרת מועצה חדשה וכל 6 שנים נבחרת אם מנזר מבין הנזירות.

מבחינת פילוח המתפללים אין הבדל מסוים, קטנים כגדולים מתפללים, גברים ונשים, כולם ללא יוצא דופן. כשכמובן המתפללים עצמם הם נוצרים שבאים מכל רחבי העולם ובמיוחד מאיטליה.

תיאור המבנה החיצוני והפנימי

בחזית הכנסייה יש צלב מוקף גינה קטנה מסביב ובהמשך ניצבת אנדרטה בצורת פירמידה לזכר 14 חייליו של נפוליאון שנהרגו במקום כשגם מצד ימין ומצד שמאל יש שתי גינות לזכרם. מצד ימין של הכנסייה ניתן לראות חנות מזכרות קטנה לתיירים וכן מסעדה של המנזר עצמו. מצד שמאל של המנזר יש כניסת רכבים לחנייה של בית הארחה של המנזר ולידו ישנה גינה הצופה אל חיפה ומיועדת לתפילה ובה גם פסל גדול שנתרם ומכונה, "מלאכי השלום".

המנזר עצמו מעוצב בצורה מלבנית כשמעליו כיפה ולידו מגדל פעמון שעוצבו על ידי ארכיטקט איטלקי. ממול למנזר נמצא המנזר הישן של הכרמליתים השייך עתה לחיל הים כאשר פעם בשנה מנהל הכנסיות מרומא מגיע ורק הוא יכול להיכנס לשם ולהתפלל. ממול לבסיס הצבאי יש פסל של מריה הקדושה וישו, שהוקדש בידי צליינים מצ'ילה. ליד הבסיס הצבאי יש את הקפלה של המנזר שממנה ניתן לרדת ולהתפלל אל מול הים.

בכניסה אל אולם המנזר ישנן שתי דלתות שבאחת רואים את אליהו נלחם בנביאי הבעל ובשנייה את מריה וישו. מעל הדלתות טבוע הסמל של הכרמליתים. מצד ימין של מבוא הכנסייה ישנו מוזיאון קטן לתולדות המקום, ובו רואים ממצאים שהתגלו במקום כמו שוניות, ופסלים מהתקופה הביזנטית וגם בובות שעווה של סיפור אליהו הנביא ונביאי הבעל. משמאל יש חדר קטן עם ספר מוזמנים וטלפונים חשובים, בסמוך אליו יש חדר תפילה גדול ופסל גדול של מריה וישו שמוציאים אותו לטקסים חשובים.

בהמשך המבוא, באמצעו, ניצב האולם הגדול שבו נמצאת המערה בה אליהו הנביא התגורר ועליה נבנה בניין הכנסייה. תקרת הכנסייה מעוטרת בציורים מרהיבים, בהם נראים אליהו הנביא העולה השמָימה, דוד הפורט על הנבל, הנביאים ישעיהו, יחזקאל ודניאל, "המשפחה הקדושה" וקדושי המסדר הכרמליתי. במקום עצמו יש ספסלים לתפילה, ובמערה עצמה אפשר להניח נרות קדושה.

בנוסף ישנם מספר חדרים נוספים המשמשים לקריאת המיסות, תפילות, טקסי טהרה, אכסניית חדרי אירוח וחדר אוכל. בשלל החדרים מוצבים פסלים של מריה הקדושה, ישו וקדושים אחרים.

ביביליוגרפיה


מילות מפתח

מסדר-הכרמליתים | סטלה-מאריס | כוכב-הים | אליהו-הנביא | כרמל-צרפתי | נוצרים | קתולים

הערות שוליים

  צפה בתגובות  תגובות על מנזר הכרמליתים - חיפה (1)

  ניצה בנדור

  שלום שמי ניצה בנדור, אני תושבת חיפה במקצועיי עובדת סוציאלית, בגמלאות. חברינו למחזור באוניברסיטה העברית מתארגנים לקיים כנס מחזור ולהזמין אליו את כל חברינו למחזור מאז חנה חורי, שגדלה למיטב זיכרוני בגוש חלב, למדה עמנו במחזור מאז סוף הלימודים לא היה לנו כל קשר עמה ואנו מאוד רוצים לפגוש אותה בכנס. חלק מחברינו לכיתה מספרים שהיא הצטרפה למנזר או לימדה/מלמדת במנזר בחיפה. אני פונה אליכם מתוך מחשבה שאולי אתם או חבריכם ממנזרים אחרים בעיר, מכירים אותה ומוכנים להעביר אליה את המסר שלנו. במידה וכן, אנא מסרו לה שאנו מאוד מאוד מעוניינים שתגיע לכנס, מזמינים אותה להצטרף אלינו ונשמח ונודה אם תיאות להיענות לבקשתנו. במידה ויש לכם קשר או הכרות עם חנה, נודה מכל הלב באם תעבירו לה מסר זה. בתודה ובכבוד רב, ניצה בנדור כתובת: הפלמ"ח 5 חיפה,34558, דוא"ל:gdaliahu@netvision.net.il, טלפון:048252239
  יום שני י"ד בסיון תשע"ח 28 במאי 2018

  הוספת תגובה
   

   

  * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של "אנשים ישראל" לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.