דרוג הערך:
מידת עניין
רמת דיוק
מידע מלא
חדשנות
הוסף דירוג לספר 1 מדרגים

בתיה – תנועת נוער לבנות חרדיות - דף מידע

פעילות קיץ - תנועת בתיה
פעילות קיץ - תנועת בתיה
תיכון בית יעקב חיפה
פעילות אתנחתא - תנועת בתיה
פעילות אתנחתא - תנועת בתיה
תיכון בית יעקב חיפה
פעילות קיץ - תנועת בתיה
פעילות קיץ - תנועת בתיה
תיכון בית יעקב חיפה
סמל תנועת בנות בית יעקב בתיה
סמל תנועת בנות בית יעקב בתיה
תנועת בנות בית יעקב בתיה
יפעת פלג ושירז שטרית
 

נוצר ב-4/7/2012

רקע

בתיה (תנועת בנות בית יעקב בתיה) היא תנועת נוער לבנות חרדיות הפועלת בישראל, ומרכזה בירושלים. התנועה הוקמה כמסגרת לחינוך משלים לבנות חרדיות הלומדות במערכת בתי הספר 'בית יעקב'. היא מאוגדת תחת רשת בתיה הארצית, אשר בראשותה עומד הרב ישעיהו ליברמן, מנכ"ל התנועה.

התנועה היא הרביעית בגודלה בישראל: לפי אתר "מתן" לתנועות נוער התנועה מונה כ-50,000 חניכות וכ-2,000 מדריכות.

פעילות התנועה מתוקצבת על ידי משרד החינוך.

מטרות וערכים

מטרותיה המוצהרות של התנועה הם: קיום פעילות חברתית בזמנים בהם המסגרת החינוכית של מוסדות החינוך אינה פועלת, עיצוב דמותן הרוחנית של בנות ישראל על יסודות התורה וקיום מצוותיה וכן פיתוח מידות טובות וחינוך להקפדה על צניעות הלבוש והליכות החיים. בין ערכיה של התנועה: השקפת עולם יהודית; תגבור החינוך הערכי, בפרט באזורי מצוקה; שירות למען הקהילה; צמצום פערים חינוכיים וחברתיים; חינוך לדו-קיום; הגשמה אישית.

סניפים

סניפיה של התנועה פזורים בכל רחבי הארץ: 217 סניפים ב-49 ישובים. תנועת נוער זו מתייחדת בכך שהיא פועלת אך ורק דרך בתי הספר של בית יעקב.

"בתיה" – השכבה הצעירה

השכבה הצעירה (א'-ח') נקראת 'בתיה'. בתיה, פועלת באמצעות סניפים. כל סניף הוא יחידה נפרדת. בראש כל סניף עומדת מרכזת בשכר, אשר היא תלמידת סמינר בית יעקב. תחתיה פועלות מספר מדריכות בהתנדבות. מדריכות אלה נבחרות בקפידה מתוך כיתה י"ב, על ידי הצוות החינוכי בבית הספר התיכון. הפעילות מתבצעת בערב שבת, מידי שבוע . על פי רוב, במהלך השנה נערכים ארבעה מפגשים באמצע השבוע; מפגש פתיחה, ט"ו בשבט, פסח וסוף שנה. בחופשת הקיץ מסתיימת באופן רשמי הפעילות בתנועה, למעט הקייטנה, הנערכת בתוך בתי הספר במסגרת בתיה. קייטנה זו נמשכת שבועיים ומסיימת באופן רשמי את פעילותה של בתיה עד לשנה הבאה.

"בנות בתיה" – השכבה הבוגרת

השכבה הבוגרת (ט'-י"ב) נקראת 'בנות בתיה'. היא מיועדת לתלמידות בית ספר התיכון. את הפעילות מרכזת תלמידת סמינר, אשר תחתיה פועלות מדריכות מכיתה י"ב, אשר נבחרות על ידי מחנכת הכיתה. הפעילות נערכת מידי שבוע במשך שעתיים, בשעות הלימודים, כחלק אינטגראלי ממערכת השעות השבועית. תנועת בתיה בפרט, ורשת בית יעקב, רואה בחופשת הקיץ מקור לסכנה גדולה. מוסדות אלו חוששים מפני התקופה הארוכה ללא פיקוח ומסגרת כלל. הבטלה והשעמום נתפסים כמקור למעידות ונפילות ברמה הרוחנית ולכן, בסיומה של שנת הלימודים, מוגברת הפעילות בתנועת "בנות בתיה" ונערכות מגוון פעילויות חינוכיות; פעילות הקיץ 'אתנחתא' מתקיימת פעמיים בשבוע וכוללת פעילויות חינוכיות, חווייתיות, מגוונות ומהנות. חלק מהפעילויות מתקיימות בשטח בית הספר וחלקן מחוצה לו. מחנה קיץ חינוכי נערך במהלך הקיץ למשך שלושה ימים. מחנה זה נודע בחשיבותו החברתית והחינוכית הרבה. מחנה זה עומד תחת פיקוח צוות מחנכות ומדריכות ונעשה ברוח בית יעקב ובאישורו של הרב אלישיב. קו "קול התור" הוא קו טלפון אשר פועל בחופשת הקיץ. דרך קו זה ניתן להאזין להרצאות מגוונות, לפתור חידות בפרשת השבוע והינו אף נושא פרסים. פעילויות אלו כרוכות בתשלום נוסף, אך יחד עם זאת, הנהלת התנועה משקיעה מאמצים ומשאבים רבים כדי לאפשר לכל חניכה להשתלב במפעלי הקיץ.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

ביביליוגרפיה

אתרי אינטרנט

אנציקלופדיות ולקסיקונים

 • תורמי ויקיפדיה (2008). בנות בתיה. ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית. אוחזר בתאריך 20 ביולי, 2008.

מרואיינים

 • הרב אוסטרי, מנהל תיכון בית יעקב חיפה, מעל 40 שנות הוראה.
 • בוגרת של תיכון בית יעקב ותלמידת הסמינר להכשרת מורות של בית יעקב בחיפה, סטודנטית באוניברסיטת חיפב בחוג לאומנות מעשית.

 


מילות מפתח

בנות | חרדיות | חינוך | תנועת-נוער | בית-יעקב | בתיה | בנות-בתיה | יסודי | תיכון

הערות שוליים

  צפה בתגובות  תגובות על בתיה – תנועת נוער לבנות חרדיות - דף מידע (2)

  פנינה כהן

  pninakohen10@gimail.com
  שלום הנני חניכה בתוכנית בתיה וברצוני לרכוש כרטיס חברה אך במענה ניתן לרכוש רק לאול שאיבדו איכן אוכל לקבל או לרכוש כרטיס חשד בתודה כהן תהילה
  יום חמישי י"ז בסיון תשע"ו 23 ביוני 2016

  מיכל

  beitmargalit1@gmail.com
  אם אפשר בבקשה לקבל את הכתובת מייל של אירגון בתיה.
  יום רביעי י"ב בחשון תשע"ה 5 בנובמבר 2014

  הוספת תגובה
   

   

  * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של "אנשים ישראל" לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.