דרוג הערך:
מידת עניין
רמת דיוק
מידע מלא
חדשנות
הוסף דירוג לספר לא דורג

מגמה ירוקה – דף מידע

מגמה ירוקה
מגמה ירוקה
המאבק להעתקת מיכלי האמוניה
מגמה ירוקה
מגמה ירוקה
מפגש חברי מגמה ירוקה
אספה מידע, עיבדה וערכה: מרחב פרא


נוצר ב-4/23/2012

רקע כללי

מהי מגמה ירוקה?

מגמה ירוקה היא ארגון המוביל אקטיביזם סביבתי ועמותת המתנדבים הסביבתית הגדולה בארץ. העמותה מקדמת שינוי סביבתי באמצעות אקטיביזם ופיתוח מנהיגות סביבתית.

כארגון השטח הבולט ביותר מבין התנועות הירוקות בא"י, היא מבוססת על התנדבות של סטודנטים וצעירים בכל מקום מתל חי בצפון ועד אילת בדרום. היא פועלת למען פיתוח מעורבות חברתית וחינוך הדורות הבאים למען סביבה נקייה וירוקה יותר. "כמו בכל העולם, הסטודנטים והצעירים הם חוד החנית בקידום האקטיביזם הסביבתי. כדי להגשים חזון זה, אנחנו מאמינים כי על הציבור להיות משפיע ומעורב בהמוניו בנושא הסביבתי בדרכי אקטיביזם". (מתוך האתר של מגמה ירוקה)

החזון

חברה אזרחית פעילה לסביבה בריאה וצודקת. "החזון שלנו הוא לחיות במדינה שיש בה סביבה בריאה וצודקת יותר: אויר נקי, תחבורה ציבורית נוחה ויעילה המשמשת את כלל הציבור, צמצום פסולת והגדלת המחזור, אנרגיה נקייה, ניצול אחראי של משאבי המים, שטחים פתוחים לרווחת הכלל, צדק סביבתי. אצלנו, כמו בכל העולם, הסטודנטים והצעירים הם חוד החנית בקידום האקטיביזם הסביבתי. כדי להגשים חזון זה, אנחנו מאמינים כי על הציבור להיות משפיע ומעורב בהמוניו בנושא הסביבתי בדרכי אקטיביזם." (מתוך האתר של מגמה ירוקה)

על פי חברי התנועה, נושא איכות הסביבה הוא אחד הנושאים המרכזיים והחשובים לעתידנו כחברה ולהמשך קיומנו בארץ. הם מאמינים כי יש לכרוך את הנושאים החברתיים יחד עם הנושאים הסביבתיים ורואים באיכות הסביבה סוגיה בעלת משמעות חברתית מרכזית. גישה זו מרחיבה במובנים רבים את הגישה המסורתית שראתה באיכות הסביבה עניין של שמירת טבע גרידא.

סיפור הקמת התנועה

הסיפור מתחיל ב-1996, כאשר חזר ערן בן ימיני (אחד ממייסדי הארגון) משהות באנגליה. בשהותו שם נפתח בן ימיני לנושא חשיבותה של השמירה על איכות הסביבה. כשחזר לארץ רצה לקדם זאת גם בישראל. הדבר ראשון שהוא עשה היה לנסות להתחבר לחברה להגנת הטבע. אך שם הוא גילה שלחברה יש מחסור באנשי שטח ואין לה יכולת להביא את ההמונים לרחובות בכדי להפגין על נושאים חברתיים (כמו סלילת כביש חוצה ישראל באותה התקופה). בן ימיני החל לחשוב איזה סוג של אוכלוסייה יכול להתאים לפעילות סביבתית והמגזר הראשון שעלה לו לראש היה מגזר הסטודנטים. זאת מאחר ומגזר צעיר זה פתוח לנושאים חדשים כמו השמירה על הסביבה. נוסף על כך - זהו מגזר משכיל שכבר נחשף לנושאים דומים בעבר. הוא בדק את פני השטח בארגוני סטודנטים ברחבי הארץ ובחו"ל ויצר קשר עם הסטודנטים במכללות ובאוניברסיטאות.

בן ימיני הציע לחברה להגנת הטבע לסייע בהקמת ארגון סטודנטים סביבתי ועצמאי. מטרתו הייתה לייצר ארגון שלמעשה יקים את עצמו, יתווה לעצמו את הדרך ויעצב בעצמו ולעצמו את המבנה הארגוני המתאים לו. החברה להגנת הטבע תשמש במקרה זה מעין "שרת" אשר יגבה את פעולות הארגון מבחינה מקצועית ופיננסית אך לא יתערב בקבלת ההחלטות. חשוב להבין כי הצעה שכזו לא יכולה הייתה לעבור בשום ארגון כמעט, משום שאף ארגון לא יגבה ויתמוך כלכלית בארגון אחר ללא התערבות בקבלת ההחלטות. אך בכל זאת, בעזרת עמית שפירא שניהל את אגף שמירת טבע באותה תקופה, ובעזרת רכזת הפעילות הציבורית אמילי זילברמן – שגיבו את עמדתו – הצליח ערן לגרום לאישור הפרויקט בהנהלת החברה להגנת הטבע.

הוכנה תוכנית עבודה להקמת תאים ב-3 אוניברסיטאות: ירושלים, תל אביב וחיפה, וגויסו 8 סטודנטים לכל תא. המטרה הייתה לגייס כ-30 סטודנטים בתוך שנה. לאחר פגישותיו הרבות עם אגודות הסטודנטים באוניברסיטאות, ערן החליט לפנות ישירות לסטודנטים באמצעות פרסום (היו אגודות שעזרו לו בכך) ולהקים דוכנים בקמפוסים על מנת להעביר את המסרים שלו מפה לאוזן. ההיענות הייתה רבה מכפי שציפה.

בהתחלה, עיקר הפעילות התרכזה בכביש חוצה ישראל ובנושאים קומפוסיאליים. בן ימיני זימן כנס ארצי של כל הפעילים  שבארץ ואכן הגיעו כל 25 הסטודנטים לכנס. הוחלט לקיים הפגנה נגד כביש חוצה ישראל. בישיבת הרכזים שהתקיימה לאחר הכנס הארצי נבחר שם הארגון: "מגמה ירוקה".

להפגנה הגיעו כמעל 200 מפגינים והיא נזכרה כהפגנה  הגדולה ביותר שהיתה במאבק זה. מהפגנה להפגנה התחזקה בקרב פעילי מגמה ירוקה ההרגשה שיש בכוחם להשפיע על ההתנהלות הסביבתית בארץ. כבר לאחר חצי שנה של פעילות הגיע מספר המתנדבים ל-190 פעילים, ומגמה ירוקה החלה למצב את עצמה כארגון הסביבתי עם מספר הפעילים הגדול בארץ. הארגון הצליח להתפרס בכל רחבי ישראל בכ-17 תאים.

פעילות התנועה

מטרותיה של מגמה ירוקה

פועלת על מנת ליצור שינוי סביבתי וחברתי בארץ ובשביל יצירת מודעות סביבתית בקרב האוכלוסייה בישראל. מגמה ירוקה היא תנועה ייחודית המתקיימת מפעילות של רשת של מתנדבים ברחבי הארץ המקיימים ביניהם קשר פעיל. מטרת הארגון היא  ליצור מעורבות של צעירים בחברה, תוך כדי העצמתם והפיכת הציבור הסטודנטים לכוח הפועל לשינוי חברתי.

קמפיינים סביבתיים

קמפיינים מהעבר

מאז 1997התנועה הצליחה במספר מאבקים:

 • צמצום הפגיעה בסביבה במסגרת פרוייקט "כביש חוצה ישראל".
 •  חידוש קו הרכבת לירושלים - מגמה ירוקה מעודדת מערכת הסעת המונים כפיתרון לבעיות התחבורה המחמירות מיום ליום. בשנת 2000 הופסקה הפעילות של הרכבת לירושלים בעקבות ירידה מהפסים. מגמה ירוקה הציעה למשרד התחבורה שלוש חלופות לחידוש הרכבת:
  - קו מהיר דרך נתב"ג ומודיעין: זמן הנסיעה לירושלים יהיה כ-31 דקות. התחנה תמוקם בכניסה לעיר ליד תחנה מרכזית. ההשקעה בקו נאמדת בשלוש מיליארד שקלים.
  - שיפור הקו הישן שעובר דרך לוד ובית שמש: קיצור המסלול בעזרת גשרים ומנהרות והכפלת המסילה. תחנת הרכבת תמוקם ליד מלחה. עלות הקמת קו זה מוערכת במיליארד וחצי שקלים וזמן הנסיעה מוערך ב-54 דקות.
  - שיקום הקו הישן, תוך פגיעה מזערית מערכי הטבע והנוף: עלותו כ-330 מיליון שקלים וזמן הנסיעה 65 דקות. החלופה השלישית מהווה פיתרון מיידי (18 חודשים), ועלותה היא הנמוכה ביותר מכל השלוש.
  משך הנסיעה בקו זה זהה למשך הנסיעה ברכב ויש לו יתרונות של עקיפת הפקקים של כביש 1 לירושלים בכניסה לעיר וכמו כן פותר את בעיית החניה בעיר. בעזרתו אפשר יהיה להעביר מטענים לירושלים. קו זה יכול גם להוות אטרקציה תיירותית בשל נופיו. אנשי מגמה ירוקה תומכים בשילוב בין חלופה 3 ל-1, היינו שיקום הקו הקיים ובמקביל התחלת העבודה על חלופה 1. בכך יתאפשר פיתרון לטווח הקצר תוך כדי קידום פיתרון אידיאלי לטווח הארוך. בספטמבר 2000 יצאו מפגינים של המגמה הירוקה ושל החברה להגנת הטבע וחברי עמותת פסים מכל רחבי הארץ ובני נוער ל"צעדת הרכבת" השנייה מירושלים למודיעין. הצועדים יצאו בקריאה להתחיל בהקמת קו הרכבת בתוואי העובר דרך מודיעין כבר בשנת 2001. הם צעדו תחת הסיסמאות "מחזירים את ירושלים לפסים", ו"למודיעין מגיעה רכבת י-ם ת"א". הצעדה הסתיימה בעיר מודיעין בעצרת תמיכה של תושבי האזור, חוגי סיור ותנועות הנוער. בעצרת השתתפו חברי מועצת העיר.
 • חוק מים אפורים.
 • חוק אוויר נקי.
 • חוק המזהם-משלם: מי שנתפס מזהם את הסביבה משלם קנס.
 • בעיית החופים בכנרת: החברה להגנת הטבע, יחד עם מגמה ירוקה במכללת כינרת-עמק הירדן, הובילו קמפיין ציבורי לפתיחת חופי הכנרת לציבור הרחב. זאת לאור השתלטויות בלתי חוקיות על החופים, גידורם, והזנחה כללית שמכערת ומחריבה את הטבע בכינרת ומרחיקה את הציבור המטיילים מן החופים. הם הקימו ארגון מתנדבים מישובי עמק הירדן, הגולן וטבריה שנקרא "משמר הכנרת". הקמת הארגון מהווה חלק מפרויקט "הולכים על נקי - זאת הכינרת שלנו", של החברה להגנת הטבע, המשרד להגנת הסביבה, מגמה ירוקה ומנהלת הכינרת. המתנדבים עוסקים בפעילות של ניטור- מצב ניקיון, איסוף תיעודי של מידע מדעי (איכות המים באזור הרדוד), איתור בעיות נקודתיות, הפרות חוק (כגון הצבת גדרות בלתי חוקיות נוספות) ועדכון הגורמים הרלוונטיים - כגון המשטרה ומינהל הכינרת. בנוסף המתנדבים עוסקים בהסברה ובפנייה לקהל הנופשים בחופים, כדי שישמרו על הניקיון, תוך חלוקה של שקיות אשפה ודפי מידע. המתנדבים אף אוספים נתונים רלוונטיים בנוגע למצב החופים: איפה כדאי ונעים לבלות, מצב "שביל סובב כינרת", ואף עוסקים באכיפה ויחלקו דוחות למפרי החוק. כל זאת כחלק מהיותם "נאמני המשרד להגנת הסביבה".
 • צמצום זיהום האוויר מרמת חובב: הפחתה בפליטות הרעילות ממפעלים ברמת חובב.
 • הצלת חוף פלמחים מפרויקט נדל"ן והשבתו לציבור.
 • תכניות להפרדת פסולת בירושלים ובבאר שבע.
 • שימור עמק הנרקיסים בפי גלילות.
 • הצלת נחל עין זהב בקריית שמונה והשבת המים לנחל: תנועת מגמה ירוקה הצטרפה לעמותת "קסמי טבע ונוף" שהחלה במאבק למען המעיין, ויחד הם יצאו בקריאה לרשות המים למצוא פתרונות שאיבה אחרים או להעביר את השאיבה למקורות מים חלופיים -  שהשאיבה מהם תאפשר להחזיר כמות נכבדה של מים לנחל. מקור חלופי של מי תהום נמצא ליד כפר יובל, ונבדק ברצינות על ידי רשות המים.
 • הוצאת כלובי הדגים המזהמים והמזיקים ממפרץ אילת.
 • מאבק לאישור הפארק באילון דרום.
 •  עצירת תכנית ספדי בהרי ירושלים.
 •  ירוק בקמפוסים: שיפור תהליך המעבר לקמפוסים ירוקים במוסדות האקדמיה ובמכללות ברחבי הארץ. כמו כן ביצוע תהליך לחינוך לשמירת סביבה ירוקה בקמפוסים ולהגברת המודעות לחשיבות הסביבה הירוקה בקרב הדור הצעיר. 

קמפיינים עדכניים

 • עיכוב הקמת פחמית באשקלון ומאבק לעצירתה ולמעבר בשימוש אנרגיות מתחדשות (במהלך קמפיין זה נאספו חתימות מ כ 20,000 מתנגדים).
 • צמצום זיהום האוויר במפרץ חיפה: החלו תהליכים מצד המשרד להגנת הסביבה נגד מזהמים.

פרסים שבהם זכתה התנועה

 • אות הנשיא למתנדב ב 2009.
 • מגן השר להגנת הסביבה ב 2001.

כמו כן, השתלבו בוגרי הארגון בתפקידי מפתח בתנועות סביבתיות בישראל.

 

 

ביביליוגרפיה


מילות מפתח

התנדבות | סטודנטים | ארגון-סביבתי | הגנת-הסביבה | החברה-להגנת-הטבע | איכות-הסביבה | ערן-בן-ימיני | אקטיביזם | בריאות | קמפיינים-חברתיים | קמפיינים-סביבתיים | כביש-חוצה-ישראל

הערות שוליים

  הוספת תגובה
   

   

  * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של "אנשים ישראל" לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.