דרוג הערך:
מידת עניין
רמת דיוק
מידע מלא
חדשנות
הוסף דירוג לספר 37 מדרגים

פרק 18: לבוש מסורתי של גברים דרוזיים בישראל

לבוש חגיגי לגברים
לבוש חגיגי לגברים
אמיר נבואני, טרביה טרביה
אב דתי בלבוש מסורתי ובניו החילונים בכתונת, במכנסים ובחליפות.
גבר מבוגר דתי בגלימת 'סאקו'
גבר מבוגר דתי בגלימת 'סאקו'
רותם נס
סאקו - גלימה ארוכה
לבוש חגיגי לגברים
לבוש חגיגי לגברים
דליה בר אור
לבוש חגיגי בחתונה בעדה הדרוזית
לבוש יומיומי
לבוש יומיומי
סמירה עזאם
עוספיא
לבוש יום יומי של צעירים
לבוש יום יומי של צעירים
מיסון אבו גנב
צעירים מירכא בג'ינס וטישרט
דליה בר אור, עוז אלמוג, תמר אלמוג

בכתיבת הערך נעזרנו רבות באתר של סעיד נבואני, יו"ר עמותת בית המורשת הדרוזית בכפר ג'וליס. תחקירנים: מנאל דביאן, עוספיא; ארוא חלבי, עוספיא; נבואני אמיר, שפרעם; טרביה טרביה, שפרעם; מיסון אבו גנב, ירכא; נאיפה מועדי, ירכא; הזימה אסאלה, עוספיא; חלבי סחר, עוספיא; סעיד יריב, עוספיא; סופיה מנסור, עוספיא; קרן קליין; רותם נס; בן כהן; חלבי אנואר, דאליה; זידאן נבילה, דאליה; עראאידה רנדה, מע'אר; עותמאן דלאל, מע'אר; מונירה ח'ניפס, שפרעם; עאדל ח'ניפס, שפרעם.


נוצר ב-5/8/2008

רקע

בעדה הדרוזית אנשי הדת נבדלים בלבושם המסורתי המיוחד מהגברים החילוניים. הציבור הדתי נקרא 'עקאל' – בעלי הידע של הדת הדרוזית, ולעומתם – 'ג'האל' – הבורים, כלומר החילוניים, מחוסרי הידע הדתי.

הגברים החילוניים מעורים בחברה הישראלית, מתפרנסים בה, ומצווים להשתלב במנהגיה בכלל ובמנהגי הלבוש בפרט. אפילו על פי חוקי הדת, מוטל על הדרוזי באשר הוא להשתלב במקום בו הוא חי, על מנהגיו והרגליו. המנהיגות הדתית לא באה בטענות אל הגבר הדרוזי החילוני המודרני, כי הוא 'נאלץ' להיטמע במודרניזציה, הכופה עצמה עליו, והוא 'כאילו' נכנע. אחד מגילויי ההשתלבות הראשוניים נעשה באמצעות הלבוש.

גבר דרוזי חילוני מתלבש כמו כל גבר חילוני ישראלי, על פי האופנה הרווחת.

מקור הלבוש הדרוזי הדתי נקרא 'א'לבאס א'דין א'דרזי', ונקבע על פי פירושיו של אמיר אל-סיד (מנהיג דתי, 1417 – 1479), שנכתבו בספר הקודש בשם 'אל חכמה'. בספר זה מובאים תיאורים של מנהגים וטקסים ('קייאם ותקאליד'), וביניהם התייחסות ברורה לתרבות הלבוש – 'אאדב א'לבאס'.

העקרונות המנחים בלבוש הם צניעות, אחידות וסגירות, המתבטאים בבגדים ארוכים וכהים, בשחור ובכחול כהה, מאריגים פשוטים וטבעיים, בעיקר מכותנה. יש המייחסים לצבעים הכהים משמעות של עומק מחשבתי וקשר יסודי לדת. משמעות מראה הלבוש היא הרצון לשמור על אחידות וצניעות ולהימנע מססגוניות וקישוטיות העלולות לפגום בערכים והעקרונות המנחים.

מכנסיים

הרווחים במגזר הדרוזי הם מכנסי ג'ינס מכותנה באריגת דנים, לא מדוגמים, בגזרות הקלאסיות כמו 501 של Levi's ומקבילותיו, Lee ; Wrangle ו Dockers. גרסה קלאסית של ג'ינס הם מכנסים בעלי  חמישה כיסים, (Five pockets Jeans), בגזרה ישרה, במראה לא משופשף או משופשף בעדינות וללא קרעים, בצבע כחול בסיסי או כחול בהיר, וללא פרטים, כמו נגיעות צבעוניות או תוספות מאובזרות.

סייג חשוב בנושא המכנסיים – גבר דרוזי לא ילבש מכנסיים קצרים מחוץ לביתו, אלא בשפת הים. מכנסיים קונים ב 'גולף', המשביר לצרכן, זארה, H&O ועוד. מחירים בין 200 – 400 ₪.

צעיר דרוזי חילוני מתלבש כמו כל צעיר חילוני ישראלי, על פי האופנה הרווחת. המכנסיים הרווחים אצל הצעירים הדרוזיים הם קשת רחבה של מכנסי ג'ינס, ממכנסיים לא מדוגמים, בגזרות הקלאסיות כמו 501 של Levi's ומקבילותיו, ועד דגמים עכשוויים עתירי פרטים גזרות ותוספות של Levi's, Lee ; Wrangle ו Lee Cooper או Crocker.

בנוסף לגרסה קלאסית של ג'ינס  חמשת - הכיסים, (Five pockets Jeans),  ישנם עוד סוגים במראה עכשווי: מבחר גזרות נמוכות, גזרות של מכנסי דגמ"ח, עם נגיעות צבעוניות או תוספות מאובזרות, כיסים ותיפורים שונים וכן גימורים מתוחכמים, אך לא במראה היפ-הופ וראפ (מכנסיים הנראים גדולים בכמה מספרים). מכנסיים בגזרה קלאסית עולים כ - 400 ₪, ומדוגמים עד כ -  1200 ₪. גם מכנסי 3/4 נלבשים בחברה הדרוזית החילונית הצעירה, בדרך כלל מג'ינס.

מכנסי הג'ינס משמשים את הגבר הדרוזי החילוני, מבוגר וצעיר, גם בחגים ובאירועים לא מחייבים, בתוספת חולצת אריג עם כפתורים בחזית, בניגוד לשילוב טי שירט. , כמו השתתפות בחתונות ובשמחות, הגברים מעדיפים ללבוש מכנסיים מחויטים, במראה מהודר יותר. המכנסיים עשויים בדרך כלל מאריג גברדין, בחיבור מלוכסן, בצפיפות גדולה, המקנה למכנסיים מראה יציב, מתערובות של פוליאסטר, כותנה סרוקה, צמר או פוליאסטר 100%, וכן נוחות בטיפול כמו כביסה וניקוי.

הצבע השליט למכנסי ערב הוא שחור, ולעיתים גם צבעים בהירים וניטראליים, בעיקר בשילוב ז'אקט מאותו בד. את המכנסיים קונים ב 'משביר לצרכן' ב 'גולף' וברשתות לצעירים – קסטרו, פוקס מן רנואר מן ועוד. מכנסיים לחליפות קונים גם בפולגת – בגיר, שם ניתן למצוא איכות חומרים לחליפות איכותיות. מחיר מכנסיים מהודרים ומחויטים בין 450 – 800 ₪, מחיר דומה לטווח המחירים של מכנסי ג'ינס.

השרוואל עשוי מבד אטום, בדרך כלל מ' משי-בלון'. צבעו שחור או כחול כהה, ובעבר נהגו הגברים להלך גם במכנסי שרוואל בצבע לבן.  אין הבדל בין מכנסי שרוואל לגבר נשוי או רווק. השרוואל של הילדים הדתיים נראה כמו מכנסי השרוואל של המבוגר, מוקטן ומותאם לגילו ומימדיו.

גבר דרוזי דתי לובש מכנסי שרוואל מסורתיות (בערבית 'א-לבאס'), שגזרתן הרחבה מאופיינת בתוספת שק - אריג מוארך ועתיר- בד באזור המפשעה בין הרגליים. מכנסיים אלו הולמים את התפישה הדתית הדוגלת בצניעות ע"י כיסוי מרבי של חלקים מוצנעים בגוף.

חולצות

הגברים הדרוזים החילוניים לובשים חולצות שאינן נבדלות מאלה של ישראלים אחרים, וכמותם הם לובשים חולצות הקיימות השוק, חולצות טי או חולצות מכופתרות מכל סוג, גוון וחומר.

מבוגר חילוני מהמגזר הדרוזי לובש כל חולצה, ללא הגבלה כל שהיא. מאחר וזהו דור הביניים, המושפע מהמודרניזציה ומהחברה הישראלית בה הוא מעורה מחד, אך מושפע מהמסורת של בית הוריו מאידך, הוא יקפיד בדרך כלל ללבוש במקומות העבודה חולצות כתונת מאריג, בעלת רכיסת כפתורים צווארון ושרוולים ארוכים.

צבעי החולצה יהיו בקשת של צבעוניות כהה, כחולים, ירוקים ושחורים חלקים, או חולצות בהירות קלאסיות בדוגמאות פסים עדינים.

בקיץ מקובל ללבוש חולצת סריג מסוג 'פולו', שמתאפיינת בגזרה לא צמודה, ישרה, בעלת צווארון, חצי שרוול ופריפת כפתורים באמצע קדמי. מאפיין נוסף של חולצת הפולו היא הטקסטורה של הסריג, היוצרת מראה לא חלק.

גברים שעובדים עם קהל ובמקצועות חופשיים, וידם משגת, לובשים חולצות מותג כמו 'פולו רלף לוריין'', קלווין קליין, 'טימברלנד', טומי הילפינגר ועוד.

את החולצות קונים ב 'משביר לצרכן', 'גולף', 'זארה', 'ונדום', 'דיוטי פרי' או בכל מקום לפי רמת ההכנסה.

צעיר דרוזי חילוני
לובש חולצות ללא הגבלה כל שהיא. הצעירים קונים לבוש במרכזי הקנייה הקיימים, ואין הבדלים, פרט להעדפות אישיות וליכולת כלכלית, בין לבושם ללבוש צעירים ישראלים אחרים. החולצות של הצעירים נטולות מגבלות כלשהן, ולכן יכולות להיות בכל קו, גזרה, צבע וחומר הקיימים בשוק ונגזרות מהאופנה הקיימת.

החולצות האהובות ביותר על צעירים, דרוזים וישראלים אחרים, ליום יום, הן טי שרט ללא שרוול, עם חצי שרוול או שרוול ארוך מסריג כותנה, המשולב לעיתים עם 2% לייקרה, להצמדה על הגוף. בחורף לחלק מהחולצות מחובר קפושון.

המותגים המועדפים מתוצרת חברות המתמחות בבגדי ספורט וגלישה, כמו Billabong, Ripcurl, O'neill, Addidas, Nike, Puma , שניתן לרכוש אותן בכ -300 ₪ לחולצה בקניונים, או חיקויים מוצלחים למדי שלהם, ב- 50 ₪ בשוק רמלה- לוד.

באירועים ובחגים לובש הגבר חולצות ללא הגבלה כל שהיא, בצירוף לחליפת מכנסיים.

ישנה העדפה באירועים לחולצות כתונת לבנות מאריג כותנה איכותית, בעל צפיפות חוטים עדינים בסמיכות גדולה, הנראות מחויטות ויציבות.

גם הצעירים לובשים חולצות כתונת בעלות כפתורים בחזית מאריג כותנה, בגזרה צמודה יותר ע"י מתפרים, בעיקר מיצרניות אופנה ישראליות כמו 'קסטרו-מן' 'רנואר' 'פוקס-מן' ו 'גולף'.

הגבר הדתי במגזר הדרוזי לובש חולצת כתונת עשויה אריג בצבע כהה - שחור חלק או אחר, מכופתרת, בעלת צווארון ומונחת מעל מכנסי השרוואל הכהים. כמו כן אין מניעה ללבוש חולצה כהה, בדרך כלל משובצת, מכותנה או מכותנה מעורבת בפוליאסטר, בתנאי שתהיה כהה וארוכה.

הצעיר הדתי לובש חולצה כהה וארוכת שרוולים, כמו הדתי המבוגר, מותאמת לגילו ולממדיו. 

עבאיה/ גלביה

העבאיה (גלאביה) היא אדרת ארוכה ורחבה העוטפת את הגוף כולו, ומשמשת רק את הדרוזים הדתיים, החכמים ויודעי רזי הדת, ולכן היא מיועדת לדתיים המבוגרים בלבד.

העבאיה עשויה צמר וארוגה אריג דק ועדין. צבעה שחור, כחול כהה, ולפעמים בהיר, בעיקר בקיץ. ישנה עבאיה עם פסים לבנים על רקע שחור, המיועדת לדתיים מאד, והיא פריט הולך ונכחד.

מנהיגים חילוניים לובשים לעיתים עבאיה דומה בסוג האריג ועוביו, אך צבעה חום. 

ז'אקטים חליפות ומעילים

ז'קט חגיגי למבוגר החילוני במגזר הדרוזי נראה בדרך כלל כבלייזר, כהה בגזרה מחויטת, מבוטן. הצבעים המועדפים – שחור, כחול כהה, חום וצבעים ניטרליים בהירים.

ניתן לקנות את הז'קטים ב'גולף', המשביר לצרכן, H&O , והיוקרתיים יותר ב'ונדום' מונסניור ועוד.

החומרים מהם עשויים – צמר נקי בעדיפות ראשונה לחורף, באריגת טוויד בעלת סיבים בולטים הן במרקם והן בנגיעות צבע, או תערובות צמר וסינתטיים, למראה נקי ושטוח יותר. בקיץ ניתנת עדיפות לז'קטים קלים, מפשתן, כותנה ותערובות וויסקוזה וסינתטיים. טווח המחירים נע בין 250 ₪ לז'אקט קל ועד 2800 ₪ ויותר לז'אקט ממוצג מצמר.

הצעיר לובש כל מעיל וחלק עליון שלובש צעיר ישראלי אחר בגילו. כשמדובר במעיל חורפי, יצרניות אופנה כמו קסטרו, רנואר-מן, פוקס-מן כן ולא – מציעות מעילי – קווילט עשויים בדרך כלל נילון עמיד בפני גשם, מרופדים בבטנה העשויה פוליאסטר 100% מגורד, שנקרא פליס. חומר זה, שהפך להיות חומר מרכזי לבגדי פנאי, ספורט והלבשה לחורף יום יומי, מחמם ביותר, קל לטיפול כמו כביסה וייבוש, שומר על עמידות בבלאי, וזול מבחינה תעשייתית לייצור. יתרונו הגדול של הפליס, מעבר ליתרונות הנ"ל, הוא במגע הנעים, בקלות – משקלו, ובמראה ה'קול' שלו. זהו אחד הפיתוחים הטכנולוגיים הטקסטיליים החשובים של העשור האחרון .

אחד הפריטים האהובים על הצעירים הוא עליונית לא מבוטנת במראה ספורטיבי, בעלת רוכסן באמצע קדמי וצווארון ספורטיבי, מתפקד כז'אקט קל מעל חולצה. העליוניות הנחשבות תוצרת אדידס, נייקי ויצרניות לבוש ספורט וגלישה אחרות. עליונית זו עשויה הרכבים שונים של כותנה, בדרך כלל במינון נמוך של עד 15%, עם חוטים סינתטיים כמו פוליאסטר, הלנקה וספנדקס, המקנים לסריג הצפוף מראה מבריק מעט בצידו החיצוני, ומגורד בעדינות בצידו הפנימי של הבגד. הסריגים צפופים, עמידים בבלאי וקלים מאוד בטיפול כמו כביסה וייבוש. אין צורך לגהץ אותם, והם שומרים על מראם לאורך זמן.

הדרוזים המבוגרים לובשים מעין ז'אקט הנקרא 'סאקו', שהוא לבוש ביניים בין מעיל להינדיה (שמלה ארוכה ופתוחה בצדדים לגבר או לאישה). הסאקו תפור מאריג כהה, בעל בטנה, צווארון ודש כשל בלייזר, וניתן למצוא אותו בשוק כבגד מסורתי.

ניתן גם ללבוש ז'אקט דומה, מבוטן, ללא אפשרות רכיסה בכפתור, ונטול דש וצווארון. הז'אקט עשוי מאותו אריג כשל ההינדיה ומכנסי השרוואל, ליצירת מראה אחיד ושלם.

מעיל נוסף מקובל על ה'עוקאל' המבוגרים נקרא 'קומבאז' לגברים. מראהו ארוך וצר, ללא צווארון ודשים, גזור כבגד מעטפה, הנקשר בעזרת חגורה צרה ביותר מבד הקומבאז' ותפורה לצדדיו. מסביב לשולי הקומבאז' תפור סרט מבריק של פספואל בולט להדגשה ולגימור. בצדו השמאלי של הקומבאז' באזור המותניים תפור כיס חיצוני פשוט וקטן לכסף נגיש, מאחר והקומבאז' ארוך ומכסה את המכנסיים.

אריג הקומבאז' יציב וקשיח, ועשוי בד דריל בחיבור מלוכסן, היוצר מראה של פסי אלכסון דקים, בצפיפות גבוהה בחוטי השתי והערב. חוטי הגברדין בקומבאז' הם חוטי כותנה סרוקה בתערובת פוליאסטר, המקנים לבגד נפילה יכולת טיפול נוח בכביסה וניקוי.

לא מקובל לתפור עבור הצעירים הדתיים ז'אקט מיוחד ליצירת מראה שלם.

לבוש לילה

לבוש הלילה המקובל על מבוגרים וצעירים במגזר הדרוזי הוא - פיז'אמה, שהיא למעשה טריינינג מכל סוג צורה וצבע הקיימים בשוק.


המבוגרים הדתיים נמנעים מדיבור על לבוש לילה ולבוש תחתון, ומסתפקים בהדגשת ערכי הפשטות והצניעות בהקשר הלבוש בפרט ואורח החיים בכלל.


לדברי השייך עסאקלה חמזה מכפר מע'אר, לבוש לילה והלבוש התחתון לגברים דתיים זהה לאלו של גברים בכלל.


הדבר נכון גם לגבי צעירים וילדים מבתים דתיים, אשר לובשים לבוש לילה ולבוש תחתון כמו צעירים וילדים מבתים אחרים.

לבוש תחתון

תחתונים וגופיות

גבר חילוני מהמגזר הדרוזי לובש תחתונים בכל גזרה, צבע, הדפס או הרכב בד הקיימים בשוק ועל פי העדפותיו ויכולתו הכלכלית.

הצעירים נוטים להעדיף גזרת בוקסר צמוד או רחב, כל אחד על פי רצונו.

לבוש תחתון לגבר הדתי הוא כלבוש התחתון הקיים לגברים בכלל. על פי השייח עסאקלה חמזה ממע'אר, הנורמה בדבר הפשטות המאפיינת את המאמינים הדרוזים משפיעה גם כאן על בחירת הפריטים. גברים דתיים לא יבחרו בתחתוני חוטיני או בתחתונים מאוד נועזים בהדפסים ובגזרה, אלא בקו הקלאסי והבסיסי של הדגמים ובצבעים לבן וניטראליים.

גבר חילוני במגזר הדרוזי נוהג ללבוש גופיה עם כתפיות מתחת לחולצת כתונת, כמו גברים ישראלים ממגזרים אחרים.

לגבי גופיה הנראית כמו חולצת טי ללא שרוולים – הגבר המבוגר לא יצא עימה מפתח ביתו, וזה חוק בל יעבור.

הצעיר, כמו צעיר חילוני אחר, נוהג ללבוש גופיה, הנראית כמו חולצת טי צמודה ללא שרוולים. הגופייה, מכל צבע עשויה סריג כותנה 100% או כותנה משולבת ב-2% לייקרה, כדי להצמידה לגוף.

הגבר הדתי נוהג ללבוש גופיה מתחת לחולצה השחורה.

גרביים

מבוגר חילוני מהמגזר הדרוזי גורב גרביים ללא הגבלה מכל סוג. ההעדפה היא לגרוב גרביים בצבעים ניטרליים או בשחור, מטעמי שמרנות, אולם אין נורמה כוללת.

צעיר חילוני גורב בדרך כלל גרבי ספורט, כמו חבריו הישראלים ממגזרים אחרים.

גרביים לגבר הדתי הן פריט לבוש מיותר, המעיד על פינוק, גנדרנות ועידון מיותרים. ההעדפה היא לנעול נעליים ללא גרביים, כדי לחלוץ אותן בקלות ולהיכנס לבית התפילה ללא שיהוי מיותר, אולם אין איסור על שימוש בגרביים, מלבד ההקפדה על צבע שחור לגרביים קצרות, מחמת הצניעות.

בחורף כשקר גורבים גרביים פשוטים מצמר.

אביזרים

ככלל, גברים מבוגרים וצעירים כמעט ואינם עדויים תכשיטים בכלל ויקרים בפרט.

התפישה לגבי קישוטיות ואבזור בחברה שמקורותיה מבוססים על צניעות וטבעיות שוללת התבלטות וגנדרנות.

'חזאם' - החגורה של הדרוזים

גברים במגזר הדרוזי חוגרים חגורות על פי המצוי, האופנה, ויכולתם הכלכלית, ללא הבדל מגברים אחרים.

הגברים הדתיים במגזר משתמשים בחגורה מיוחדת, עשויה מעור חזק ועבה, ברוחב של כ – 8 סמ', בעלת אבזם מתכת פונקציונאלי ופשוט, בשם 'חזאם'.

החגורה נלבשת מעל ההינדיה או העבאיה, ותפקידה 'לצמצם' את הבטן, וליצור מראה מסודר.

גברים דתיים העוסקים במסחר ועליהם לשאת כסף, חוגרים 'אפונדה', שהיא חגורת עור רחבה יותר בעלת כיס פנימי לכסף.

קוסמטיקה וטיפולי גוף

קעקועים ופירסינג אסורים בתכלית האיסור, מאחר ועל פי חוקי דת אין לשנות את מה שהעניק האל, כלומר מה שאיננו טבעי, פסול. 

השימוש בבשמים ובדיאודורנטים הוא חופשי. כל אחד על פי העדפתו.  

ביביליוגרפיה

ספרי עיון ומדע

 • דנצ'ו ארנון, כובעים בראש, כיסויי ראש בארץ ישראל, עם עובד, 1995.

אתרי אינטרנט

ראיונות

 • ראיון עם השייח עסקאלה חמזה, כפר מע'אר, 2006.
 • ראיון עם ג'אבר אבו טריף, דובר כפר ירכא, 2006.
 • ראיון עם חסון וג'די, איש דת מדלית אל כרמל, 2006.
 • ראיון עם ד"ר פואד בסיס, מנהל חדר מיון, מרכז רפואי רמב"ם, 2006.
 • ראיון עם סמירה עזאם, ראש ויצו עוספייה, 2006.
 • ראיון עם רנדה קבלאן, בית ג'אן, 2006.

הערות שוליים

  צפה בתגובות  תגובות על לבוש מסורתי של גברים דרוזיים בישראל (3)

  נורית

  nuritpol@walla.co.il
  תודה על המידע - ומה עם הכאפייה/תרבוש לראש?
  שבת כ"א באלול תשע"ה 5 בספטמבר 2015

  ללא שם

  הרבה מידע שנכתב אינו מדוייק ויש לעדכן או לתקן.
  יום שלישי כ"ח באב תשס"ט 18 באוגוסט 2009

  מערכת

  בבקשה, את/ה מוזמן לתקן. יש לך את כתובת המייל שלנו ונקבל בברכה מיילים
  יום שלישי כ"ח באב תשס"ט 18 באוגוסט 2009

  הוספת תגובה
   

   

  * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של "אנשים ישראל" לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.