דרוג הערך:
מידת עניין
רמת דיוק
מידע מלא
חדשנות
הוסף דירוג לספר 6 מדרגים

נישואים אזרחיים וטקס כלולות חילוני

אתר מכון הטקסים החילוני
אתר מכון הטקסים החילוני
אתר מכון הטקסים החילוני
דף הבית,7.2.2008
אתר משפחה חדשה
אתר משפחה חדשה
אתר משפחה חדשה
נישואין אזרחיים, 7.2.2008
שי רודין, עוז אלמוג, דוד פז

נוצר ב-4/4/2008

רקע

כבודו של טקס הכלולות המסורתי - עם החופה, הרב, שבע הברכות ושבירת הכוס - במקומו מונח. אבל בחברה הישראלית הפלורליסטית יש זוגות רבים, שאינם מעוניינים או מסוגלים לממש חופה וקידושין כדת משה וישראל. הסיבות לכך רבות, החל במניעים מצפוניים, התנגדות עקרונית לטקסים דתיים וסלידה מכל מה שהם מייצגים, רצון לשיוויוניות בין המינים (בטקס הכלולות הדתי, רק הבעל מקדש את האישה) וכלה במגבלות ואיסורים של המימסד הדתי על פסולי החיתון.

לרשות אלה שמבקשים למסד את הקשר הזוגי שלא במסלול הדתי-מסורתי, עומדות שתי חלופות חילוניות זמינות. האחת, נישואים אזרחיים (או בשמם האחר "נישואי קפריסין"). השנייה, טקס חדשני הקרוי "חתונה יהודית-חילונית".

נישואים אזרחיים בישראל

בארץ, אין אפשרות לערוך נישואין אזרחיים, מלבד נישואין קונסולריים, הנערכים כאשר שני בני-הזוג הם אזרחי אותה מדינה (שמיוצגת על-ידי הקונסוליה שלה). כך, על-פי המתפרסם באתר משרד עורכי-הדין עזריאלנט, המתמחים בתחום משפט המשפחה.

לגבי בני-זוג יהודים נאמר בסעיף 2 לחוק שיפוט בתי-הדין: "נישואין ייערכו לפי דין תורה". עם זאת, נעשה ניסיון למצוא דרך עוקפת כדי לאפשר נישואין אזרחיים, בנימוק שעריכת נישואין אינה עניינו של בית-הדין הרבני, כיוון שנישואין מוסדרים על-פי הפקודה בחוק ולא על-ידי בית-הדין.

בעתירה לבג"ץ נגד שר הדתות שהגיש עו"ד בן-מנשה (1995), נטען שיש בארץ נישואין אזרחיים והם צריכים להיערך בארץ. בג"ץ דחה טענה זו, בנימוק שאין לכך סימוכין בפקודה בחוק. משרד הדתות, פסקו שופטי בג"ץ, הוא שצריך לתקן תקנות ולעשות כל שנדרש, כדי לאפשר לפקיד המשרד לערוך נישואין אזרחיים.

נישואים אזרחיים בחו"ל

על-פי הגדרת משפחה חדשה, האירגון לקידום זכויות המשפחה, "נישואין אזרחיים מתבצעים כאשר מדינה ריבונית מנהלת פנקס רישום אזרחי בו נרשמים בני-זוג, כדי לקבל מעמד מול רשויות השילטון לצורכי מיסוי, ביטוח לאומי, הטבות רפואיות וכיוצא באלה. כינונם של הנישואין האזרחיים משקף, יותר מכל, את המהפך האזרחי שעברו מדינות העולם במאבק מול ממסדים דתיים ותוך מתן העדפה ברורה לריבונות המדינה על אזרחיה. המדינה בעצם הפקיעה את המונופול הדתי על עריכת הנישואין ולקחה לעצמה את הסמכות לקביעת התנאים, שבהם ייחשב זוג לנשוי ויזכה להטבות השונות המגיעות לו על-פי חוק".
נישואים אזרחיים נושאים אופי חילוני ופורמאלי מובהק, ללא כל סממן יהודי. אף שהטקס מתקיים מחוץ לגבולות המדינה, החוק הישראלי מכיר בתקפותו. היינו, הזוג מוכר כנשואים לכל דבר ועניין. ככלל, שיעור טקסי הנישואים האזרחיים עודנו נמוך ביותר, וזאת מהסיבות הבאות:
• חתונה אזרחית נתפשת כהתרסה נגד המימסד, המסורת והדת.
• הטקס עלול לקומם חלק מבני משפחות הנישאים, האוחזים בתפישות מסורתיות או דתיות. בעקבות זאת, צפוי הזוג לנידוי, גם אם חלקי
• לא ניתן לשלב בטקס אזרחי סממנים יהודיים (שבירת כוס, לדוגמה), שיש חילוניים המייחסים להם חשיבות, ולו סמלית.
• עומס פיזי וכספי. נישואים אזרחיים בחו"ל כרוכים בהשקעת משאבי זמן וכסף, חלקם עלויות ישירות של הטקס, חלקם האחר למימון חגיגה נוספת למשפחה ולחברים לאחר שובם ארצה

נישואי קפריסין

זה שנים רבות משמש האי קפריסין מפלט לזוגות פסולי נישואין לפי ההלכה היהודית. מתברר, כי בכל הנוגע לחוקי נישואים, קפריסין היא מהמדינות הליברליות ביותר בעולם: כל אדם, בעל נתינות כלשהי, השוהה באי שלושה עד ימים, רשאי להינשא בו, בתהליך פשוט וזול יחסית.

מדיווח במרשם האוכלוסין בעקבות נישואין בישראל ובחו"ל בשנת 2000, עולה כי קפריסין היא המדינה בה מתקיימים, בהליך אזרחי, יותר ממחצית מהנישואין בחו"ל. ההכפלה הדרמטית של מספר הישראלים הנישאים בקפריסין (פי עשר במהלך העשור האחרון) יוחסה תחילה לגלי העלייה מברית-המועצות, אשר כללה גם עולים שהוגדרו בתעודת הזהות כ"חסרי דת". ואולם, בדיקה ברישומי משרד המשפטים הקפריסאי העלתה, כי חלק ניכר מהנישואים הם בין ישראלים הרשומים כיהודים. בשנת 200, לדוגמה, נישאו בקפריסין 1381 זוגות ישראלים, מתוכם 735 זוגות שבהם החתן והכלה רשומים כיהודים במרשם.
על רקע התנועה המוגברת לאי השכן, התפתח ענף שירותים לזוגות הנישאים. מספר חברות נסיעות החלו להציע "חבילות נישואין אזרחיים בקפריסין". אחת מהן (קינג טורס), המצהירה על "19 שנות ניסיון באירגון נישואי קפריסין עבור אלפי זוגות מרוצים", מציעה חבילת נישואין הכוללת: זוג כרטיסי טיסה הלוך ושוב, תשלום אגרת הנישואין לשילטונות, כולל עדים וחותמת של משרד המשפטים הקפריסאי, בית-מלון לפי בחירה ועוד פינוקים. אחד מהם: טקס חתונה בכפר קפריסאי ציורי.

כאמור, קפריסין הינה היעד העיקרי לנישואין אזרחיים של ישראלים. במקום השני, לפי נתוני משרד עו"ד עזריאלנט, נמצאת ברית-המועצות לשעבר, אשר בתחומה נישאו כ-10% מהישראלים, רובם ככולם ילידי ברית-המועצות לשעבר שעלו ארצה בשנות ה-90'. מספר דומה של ישראלים נישא בארצות-הברית, אם כי סביר להניח כי רבים מהם גרים בפועל בארצות-הברית וייתכן כי נישאו גם בטקס דתי. עוד כ-200 ישראלים נישאו באיטליה, ומספר דומה נישא ב"נישואי פרגוואי" (ר' בהמשך). השאר נישאים בבריטניה, רומניה וארצות אחרות.

נישואי פרגוואי

"נישואי פרגוואי", מסלול חלופי שהיה קיים עד לאחרונה, כפופים לחוקי מדינת פרגוואי שבאמריקה הדרומית. ייחודם במהירות היחסית שבה ניתן לקיימם, וכן בעובדה שאינם מחייבים נוכחות של שני בני-הזוג. נישואי פרגוואי מוכרים בישראל כנישואים שקוימו בחו"ל לפי החוק המקומי, ומשרד הפנים מכיר בהם לצורך רישום נישואים.

בעבר ניתן היה לקיים את הנישואים בפרגוואי ללא נוכחות אישית במדינה כלל, תוך היעזרות בהגשת מסמכים שונים על-ידי עורך-דין מקומי, שייצג את בני הזוג מול רשויות פרגוואי, וקבלת תעודת הנישואין בדואר. כיום, לאחר תיקון החוק המקומי, יש צורך בנוכחות אחד מבני-הזוג במקום, אך לא בשניהם, לצורך הסדרת הנישואין.

חתונה יהודית-חילונית

 החלופה שנייה לזוגות המבקשים לעקוף את מהמורות הנישואים האזרחיים, היא "חתונה יהודית-חילונית". הטקס החדשני כולל ברכות, חופה וקידושין בדומה לטקס ההלכתי, להוציא אי-אלו שינויים והתאמות, כגון: שפת הטקס אינה בהכרח עברית, אלא נתונה לבחירת בני-הזוג. הקידוש הוא הדדי (כלומר, גם האישה מקדשת את בחיר-ליבה בטבעת), כביטוי לכך שאישה איננה קניינו של הגבר, אלא שותפה מלאה במערכת היחסים הזוגית.

להבדיל מטקס חופה וקידושין המנוהל על-ידי רב, הטקס החילוני נערך על-ידי אדם חילוני שהוסמך לכך. עם עורכי הטקסים המבוקשים ביותר, נכון ל-2007, נמנים אנשי הטלוויזיה יאיר לפיד ואברי גלעד.

הכתובת המרכזית לעריכת חתונה יהודית-חילונית בישראל היא מכון הטקסים החילוני, הפועל מאז שנת 2003. המכון, עמותה שמשרדיה הראשיים בירושלים, הוקם על-מנת לענות על צרכיו של הציבור החילוני, אשר אינו מזדהה עם עולם הערכים החרדי והדתי ועם המימסד החרדי המייצג אותו, ומעוניין לערוך את טקסי החיים שלו ברוח יהודית-חילונית.

לפי פירסומים של המכון, בארבע השנים הראשונות לקיומו נערכו ביוזמתו ובניצוחו כ-1000 חתונות יהודיות-חילוניות. שנת 2004 הייתה שנת שיא - לא פחות מ-300 זוגות באו בברית נישואים יהודית-חילונית.

החוק בישראל אינו מכיר בתקפותה של חתונה יהודית-חילונית. כדי שזוג יירשם כנשוי במרשם האוכלוסין, עליו להינשא בטקס דתי או אזרחי, כמו "נישואי קפריסין". למרות זאת, מגמת חילון הטקסים המסורתיים (ברית מילה, בר-מצווה, חתונה) נמצאת בקו עלייה, אולי כמענה לריטואלים דתיים שלא אחת נתפשים כמנותקים מההוויה היומיומית. היהדות, לדעת הוגי החתונה היהודית-חילונית, הינה תרבות דינאמית ומשתנה המסוגלת להכיל גם טקסים עכשוויים.

קהלי היעד

קהל-היעד הפוטנציאלי של טקס החתונה היהודית-חילונית, מגוון למדי. נכללים בו צברים חילוניים שאין להם כל מניעה להינשא כדת משה וישראל, אך חשים ניכור כלפי הטקס; פסולי חיתון ובהם עולים מברית-המועצות לשעבר שיהדותם מוטלת בספק, והם נדרשים להתגייר כדי להינשא; זוגות מעורבים, יהודי ושאינו יהודי; זוגות חד-מיניים שכיום יכולים להינשא רק בחו"ל, או במסגרת טקס יהודי-חילוני בלבד.

עלויות

חתונה יהודית-חילונית מורכבת מכל העלויות של חתונה רגילה (הזמנות, אולם, קייטרינג, ביגוד, די ג'יי, צלם), ובנוסף, תשלום לעורך הטקס. הסכומים משתנים בכפוף לפופולאריות של עורך הטקס, מ-1300 עד 1900 שקלים לאירוע, לפי נתוני פורטל טקסים (www.tkasim.org.il) לשנת 2007. יש עורכים העושים זאת חינם אין כסף מתוך רצון להקל על הזוג הטרי, ולא פחות מכך, מתוך תחושת שליחות שתכליתה להשריש נורמות נישואין חדשות.

עורכי הטקס החילוני

עורכי הטקס הם, על-פי-הרוב, נשים וגברים בעלי תואר אקדמי במדעי החברה והרוח, הבקיאים גם ביהדות בת זמננו. הם מעורים היטב בתרבות ובחברה הישראלית ומעורבים במיזמים הקשורים בחינוך יהודי ובפעילות חברתית.

חלק אחר מגיע מזירת הפעילות הציבורית או התקשורתית. מדובר באנשי טלוויזיה (הידועים בהם, כאמור, יאיר לפיד ואברי גלעד), שחקנים, פעילים חברתיים ועורכי-דין. המכנה המשותף לכולם: כריזמה, הופעה מכובדת, חוש הומור וניסיון בהופעה לפני קהל.

ההכנות לטקס

זוג המעוניין לערוך חתונה יהודית-חילונית פונה למכון הטקסים החילוני (www.tekes.co.il), או לאתר טקסים שבו רשומים פרטיהם של עורכי הטקסים. הזוג יוצר קשר עם עורך הטקס ומתאם עמו פגישות הכנה. במסגרתן, הם מגבשים בצוותא את פרטיו ותכניו של טקס ייחודי המשלב רכיבים הלכתיים ומקוריים. המלל אף הוא פרי מאמץ משולב.

קיימת חשיבות רבה לנדרים שכותבים בני-הזוג זה לזה. נעשה מאמץ לא רק להתאים את הטקס לדרגת יהדותם ואמונתם של המשתתפים, אלא גם לנסח את התפילות והברכות בשפה בהירה ומובנת לכל. יש לציין, כי גם המוזמנים נוטלים חלק פעיל במהלך הטקס.

גיבוש כתובה חילונית

שטר הכתובה הינו מסמך משפטי יהודי הלכתי, הניתן לכלה במעמד החופה. מטרתו המקורית הייתה הגנה על זכויותיה של האישה, שלא יהיה קל לגרשה. לכתובה מחויבים גם בניו של הבעל לאחר מותו, שריד לתקופה בה רכוש היה שייך לגברים בלבד, ואלמנה הייתה עלולה להיוותר בחוסר כל. בהסכם מתחייב הבעל לזון, ולפרנס ולכבד את אישתו (על-פי הפסוק "שארה כסותה ועונתה לא יגרע", שמות כ"א, י). כמו כן, מפורט הסכום שתקבל במקרה שבעלה יגרשה, או חלילה ימות לפניה. בפועל, שטר הכתובה המסורתי הנו שטר קניין שבאמצעותו 'קונה' הגבר את האישה מהוריה, והיא הופכת לרכושו הבלעדי.

הכתובה איננה נזכרת במקרא והיא תוקנה, לפי רוב הדעות, על-ידי חכמי תורה שבעל-פה. הכתובה המסורתית הייתה מסמך חשוב ביותר בזמנים שבהם היהודים חיו כמיעוט דתי בארצות ניכר, בסביבה של חוסר יציבות והיעדר מערכת חוקים להסדרה או לאכיפה של מערכת היחסים הזוגית.

כיום, המצב בישראל שונה בתכלית: הסוגיות הכלכליות הנלוות לנישואין ולהסדר יחסי הממון בין בני-הזוג מוסדרות ברובן במסגרת החוק הישראלי, ועל כן מייתרות את התוספת המשפטית שבכתובה, לפחות לגבי דידם של עורכי הטקס החילוני.

עם זאת, רבים מן המתחתנים מעדיפים כתובה שתבטא את הסיבה האמיתית לנישואיהם ולא תהווה מסמך כלכלי משפטי. לפיכך, הכתובה המקובלת כיום בטקסים יהודיים-חילוניים מתמקדת במחויבות הרגשית של בני-הזוג תוך הדגשת האמון ההדדי, החיים המשותפים, הכנות והאהבה.

ביביליוגרפיה

כתבות ומאמרים בעיתונות

 • בן-יאיר ארנון, "נישואים נוסח ברק", הארץ דה-מארקר 29.5.2007.

אתרי אינטרנט

שונות

הערות שוליים

  צפה בתגובות  תגובות על נישואים אזרחיים וטקס כלולות חילוני (13)

  Judi

  support@genericpharmacydrug.com
  2ubAbF https://www.genericpharmacydrug.com
  שבת כ"ז באייר תשע"ח 12 במאי 2018

  מילי

  אני לא מצאתי פה שום בעל.. אבל מצאתי אתר של אביזרי מין מיוחדים מאוד : http://www.li-ve-la.co.il
  יום ראשון כ"א באדר תש"ע 7 במרץ 2010

  מבין ענין

  כל מקום בעולם זה טוב ! _________________ פורטל נשים: http://www.4womens.co.il
  יום ראשון כ"א באדר תש"ע 7 במרץ 2010

  ללא שם

  שבת כ' באדר תש"ע 6 במרץ 2010

  http://www.livuy144.co.il

  אני מחפש איזה מישהי להתחתן ...!
  יום שני ח' באדר תש"ע 22 בפברואר 2010

  במבי

  offer@dnd-logix.com
  יום שלישי י"ח בשבט תש"ע 2 בפברואר 2010

  קוקי לולה

  יום שני כ"ה בטבת תש"ע 11 בינואר 2010

  במבי

  offer@dnd-logix.com
  לא התכוונתי לשאול שוב.... בקרוב תקבלו מאמר מסודר ומעודכן
  יום שלישי כ"א בכסלו תש"ע 8 בדצמבר 2009

  חתונה בפראג

  offer@dnd-logix.com
  www.chatuna.cz
  יום שלישי כ"א בכסלו תש"ע 8 בדצמבר 2009

  מערכת

  אכן נושא חשוב ומעניין. אם תשלחו לנו מאמר שמסביר את הנושא מכל הכיוונים, כולל רשמים וחוויות, וכולל תמונות ממחישות, נפרסם זאת כמאמר באתר שלנו.
  יום חמישי ב' בכסלו תש"ע 19 בנובמבר 2009

  במבי

  offer@dnd-logix.com
  אין שום בעייה, חתונה בפראג מוכרת על ידי מדינת ישראל עוד פרטים כאן www.chatuna.cz
  יום רביעי א' בכסלו תש"ע 18 בנובמבר 2009

  ללא שם

  תיקון אי דיוקים בערך - מכון הטקסים אינו קיים יותר החל מ 2007, וכבר לא מהווה את הכתובת העיקרית לזוגות הרוצים בטקס יהודי חילוני, הכתובת העיקרית לכך היא שער עורכי הטקסים בכתובת:
  יום חמישי י"ח בחשון תש"ע 5 בנובמבר 2009

  מערכת

  תודה על המידע. נעדכן בהקדם.
  יום רביעי כ"ז בכסלו תשס"ט 24 בדצמבר 2008

  הוספת תגובה
   

   

  * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של "אנשים ישראל" לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.