דרוג הערך:
מידת עניין
רמת דיוק
מידע מלא
חדשנות
הוסף דירוג לספר 7 מדרגים

עיתון המודיע

מוסף סופשבוע
מוסף סופשבוע
המודיע
ה' בטבת תשס''ח
תוספת
תוספת
המודיע
ה' בטבת תשס''ח
מוסף המודיע הצעיר
מוסף המודיע הצעיר
המודיע
פרשת ויגש ס''ח, חוברת 535
מוסף
מוסף "הבית שלנו"
המודיע
כ''ה בטבת תשס''ח
תוספת
תוספת
המודיע
כ''ח במרחשוון תשס''ח
חיים קליגר

נוצר ב-11/19/2008

נתונים כלליים

סוג

יומון ארצי בישראל, ושבועונים בחו"ל

שפה

עברית, אנגלית וצרפתית

היסטוריה

המודיע בעברית

המודיע הינו חלוץ העיתונים היומיים במגזר החרדי. העיתון נוסד בי"ט באלול תש"י, 13 בספטמבר 1949, על-ידי גדולי הדור דאז, ובראשם האדמו"ר מגור, הרב ישראל אלתר ("הבית ישראל") שראה בהקמת עיתון חרדי צו השעה. זאת, על מנת שציבור שומרי התורה בארץ-ישראל לא ייאלץ לצרוך מידע חדשותי מכלי התקשורת הכלליים, ובה-בעת לא יהיה מנותק מההתרחשויות סביבו.

הרב חיים משה קנופף, מנכ"ל המודיע, שהתחיל את דרכו בעיתון לפני למעלה מחמישים שנה כפועל פשוט, ונעשה לימים למנהיגו (המנכ"ל בפועל הוא אלעזר, בנו של חיים משה, אך מפני כבודו של אביו שעדיין יושב במשרדי העיתון, הוא נקרא סמנכ"ל ואביו מנכ"ל) סיפר כי באחד מימי העצמאות, בו לא מודפסים עיתונים, פגש את האדמו"ר מגור בדרכו לתפילת שחרית, וזה אמר לו: "מרגישים שהבוקר האוויר יותר צח, אין עיתונים באוויר!" כלומר, אף שנמנה עם מייסדי המודיע, עדיין סבר האדמו"ר כי הוצאתו-לאור של העיתון הינה כורח המציאות, ובלבד שצאן מרעיתו לא ירעה בשדות העיתונים החילוניים.

המודיע הצליח בכל שנות קיומו, לשמור על מעמדו כנושא-הדגל של המגזר החרדי. העיתון מוביל מהלכים רבים, אך עושה זאת בסיגנון כתיבה פחות חריף ותוקפני מזה של מתחרהו, יתד נאמן (ביטאון הציבור החרדי-ליטאי, הוקם בשנת 1985 על-ידי הרב ש"ך). מאבקים רבים בנושא שמירת השבת, החינוך החרדי, שמירת ציביון המגזר החרדי, נולדו בבית-מדרשו של המודיע - ושאר העיתונות החרדית מיישרת קו אחריו.

המודיע בצרפתית

גיליון הבכורה של המודיע בצרפתית, הושק בתחילת נובמבר 2007. כחצי שנה קודם לכן יצאו האדמו"ר מגור והרב אהרן יהודה לייב שטיינמן, ממנהיגי הציבור החרדי-ליטאי, לביקור בקהילות היהודיות בצרפת, ועמדו על חסרונו של עיתון על טהרת הקודש בשפה הצרפתית. עם שובם ארצה הורו שני המנהיגים החרדיים על היערכות להוצאת המודיע בשפה הצרפתית.

לצורך זה גויס צוות כותבים ועורכים בעלי זיקה כזו או אחרת לצרפת, רובם בישראל וחלקם בצרפת. משימת העריכה הוטלה על שני יהודים שומרי מצוות, עולים מצרפת. אליהו הנדלר, מנהל השיווק של המודיע, סיפר לכתב האתר בחדרי חרדים, כי הפורמט, התכנים ומספר העותקים של העיתון החדש, גובשו בהתבסס על ממצאי מחקר שוק שנערך בקרב קהילת יהדות צרפת, שרובה ככולה מסורתית. בשלב ראשון הוחלט על הפקת גיליון שבועי בן 64 עמודים, מחציתם עמודי חדשות והמחצית האחרת כתבות מגזין. התפוצה הראשונית, על-פי דיווח באתר בחדרי חרדים, עמדה על כ-15 אלף עותקים.

קהל-היעד העיקרי היא הקהילה היהודית בצרפת, המונה מעל חצי מיליון יהודים. Hamodia הצרפתי מופץ בכ-350 נקודות מכירה בפאריס, מארסיי, ליון ושטרסבורג. בישראל, מופץ העיתון למנויים ובריכוזי מגורים ותיירות של יוצאי צרפת ודוברי צרפתית.

הפצה

בעיקר באמצעות הדואר למנויים

תפוצה

העיתון מופץ בישראל, בארצות-הברית, בצרפת, באנגליה ובבלגיה.

נתוני התפוצה חסויים. עם זאת, לדברי אליהו הנדלר, מנהל השיווק של המודיע, סקר-שוק של מכוני המחקר מותגים ומרקט-ווץ', העלה כי המודיע הוא העיתון הנפוץ במגזר החרדי, עם 48% חשיפה מכלל הקוראים. 

המהדורה הצרפתית של העיתון מופצת בהיקף של 22,000 עותקים בשבוע, על-פי דיווח של מנכ"ל העיתון מאפריל 2008. 60% מהעותקים מופצים בצרפת, והשאר בישראל.

עורכים וכותבים

המו"ל של העיתון הוא תנועת "אגודת ישראל", והוא נמצא כיום בבעלות משפחת קנופף.
עורכים: הרב ישראל שניידר, הרב מתתיהו טננבוים. 
עורכי-מישנה: הרב בן-ציון קלוגמן, הרב אברהם מרדכי זילברברג, הרב אמיתי שולמן, הרב חיים גשטטנר, הרב מנחם גשייד (המשמש גם ככתב לענייני מפלגות וחותם בשם-העט מ. כרמלי) והרב אברהם גרובייס (המשמש גם ככתב כלכלי ועורך מוסף הכלכלה השבועי). 
הכתב הצבאי והמדיני, ישראל קצובר, נחשב לעיתונאי מוערך ואמין מאוד. קצובר (המשתמש בשם-העט א. פאר) משמש בתפקיד זה קרוב לארבעים שנה)

קוראים

כל שכבות הגיל במגזר החרדי, ממבוגרים, נשים, בני-נוער וילדים. קוראי המודיע באים מכל השכבות החברתיות-כלכליות, מהעשירון התחתון ועמך ישראל, ועד אנשי עסקים מהמובילים במשק, קובעי מדיניות ומובילי דעת קהל. 

על-פי סקר משותף של מכוני המחקר מותגים ומרקט-ווץ' מ-2007, מרבית הקוראים של העיתון (למעלה מ-50%) הם חסידים. מדובר באנשי תנועת "אגודת ישראל", רובם הגדול מנויים קבועים, הפזורים בריכוזי האוכלוסייה החרדית בכל רחבי הארץ, מנהריה בצפון ועד אילת בדרום. אחריהם בסדר יורד קוראים את העיתון חרדים שלא מזדהים עם מחנה מסוים, ליטאים וחרד"לניקים. 

מבנה ועיצוב

העיתון מודפס על דפים גדולים (גודלם עולה על אלו של עיתון הארץ). בימי חול יוצאת מהדורה של שישה עד שמונה עמודים. העיתון מודפס בצבע וכולל צילומים, אם כי בגודל קטן יותר בהשוואה לעיתונים אחרים.

תוכן

מדורים עיקריים

תחומי הסיקור של העיתון רחבים ומגוונים ביותר - אקטואליה יומית, נושאים מרכזיים בחדשות המקומית והעולמית, כלכלה וצרכנות, תחומי הבריאות, המשק הישראלי והגלובלי, תחבורה, איכות הסביבה, ואפילו מדעי החברה. הואיל והעיתון פונה למגזר מאוד מסוים, ניתן למצוא בעמודו הראשון ידיעות, שעורך חדשות בעיתון כללי לא יעלה על דעתו לפרסמן. יש גם לא מעט נושאים ותחומים מהעיתונות הכללית, שכף-רגלם לא תדרוך לעולם בהמודיע (ראו "מוטיבים מרכזיים" בהמשך).

בעמודו השני של העיתון מופיע מאמר המערכת היומי, שנכתב על ידי עורך העיתון והנחשב לדעתני במיוחד. הוא עוסק בעניינים אקטואליים. 


מדור הלוח הוא אחד המדורים הנקראים ביותר בעיתון, וניתן למצוא בו הודעות על דירות  להשכרה, מכירתם של מוצרים שונים ושירותים וכן הצעות עבודה.

המודיע בשפה האנגלית מחולק לשניים: מהדורה שמודפסת בישראל ומופצת בארץ ובאירופה, ומהדורה המודפסת ומופצת ברחבי ארצות-הברית. העיתונים באנגלית אינם תרגום של המהדורה בעברית. התכנים שלהם שונים, וגם הסיגנון מעט יותר מתירני. בנוסף, אין בהם כמעט איזכור לנושאים הקשורים בפוליטיקה הפנימית ב"אגודת ישראל".

מוספים עיקריים

 • "מדורים" (מוסף שבועי לענייני כלכלה).
 • "הבית שלנו" (שבועון לבית ולמשפחה).
 • "המודיע הצעיר" (מגזין שבועי ילדים).
 • "קנה מידע" (מוסף פירסומי. עלויות הפירסום בהמודיע גבוהות יחסית, מעבר להישג-ידם של בתי-עסק קטנים ובינוניים רבים. למענם הוקם "קנה מידע", המציע פירסום בתעריף מוזל).
 • מגזין בריאות.
 • מגזין מזון.
 • מגזין יין.
 • "התמודדות" (מגזין לענייני חינוך).
 • מגזין סוף שנת המס.
 • בנוסף, לכל עיתון שישי מצורפת תוספת "תורנית" (תוספת ולא מוסף, משום ש"מוסף" זו תפילה).

מוטיבים מרכזיים

 • מאמץ לצמצם ככל האפשר איזכור שמות פרטיים של נשים. לדוגמה: חברת הכנסת לימור לבנת היא ל. לבנת, והשרה ציפי לבני היא צ. לבני.
 • הימנעות מאיזכור נושאים הקשורים במין. לדוגמה:  שערוריות מין בהן היו מעורבים אישי ציבור (הנשיא משה קצב, הנשיא קלינטון, השר חיים רמון ואחרים) אינן מדווחות, את "מצעד הגאווה" הס מלהזכיר.
 • אין פירסום של צילומים או איורים של נשים.
 • לא מוזכרים שמות ה' או כינויו, בכל שפה. לדוגמה: "חיזבאללה" נכתב "חיזבולה".
 • אין איזכור לנושאים מתחום המחשבים והאינטרנט.
 • אין שום איזכור של אירועי ספורט, למעט במאמרי-דעה המלגלגים על העיסוק בו.
 • הימנעות מדיווח על פשיעה פלילית, בעיקר על אונס, אך גם על מעשי רצח, שוד ופריצה.
 • מודעות המאורסים מתפרסמות דרך קבע בעמוד הראשון, בצד ימין.
 • קיימת צנזורה על פירסומות לא צנועות. העיתון עובד רק עם פירסומאים המודעים לרגישות של הקוראים ולהוראות ההנהגה הרוחנית של "אגודת ישראל".

ביביליוגרפיה

מילונים, לקסיקונים ואינציקלופדיות

 • תורמי ויקיפדיה, "המודיע," ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית, (אוחזר דצמבר 6, 2008). 

כתבות ומאמרים בעיתונות

 • פוהורילס יניב, "בעיתונים של היום יעטפו את הבאגטים של מחר", גלובס, 21.4.2008.

אתרי אינטרנט

הערות שוליים

  צפה בתגובות  תגובות על עיתון המודיע (8)

  יצחק גרוסמן

  gross.i@012.net.il
  בס"ד קראתי על בעיית יהודי אנגליה ואני חושב שיש שם שגיאה בסיסית מחשבתית איננו צריכים להתגונן מנסים "לדחוף" לנו למודי חול בטענה שאנו מונעים מהילדים מידע להגיש תביעה נגד מסעדות צמחוניות ואיגודי צמחונים וטבעונים שהם מונעים מילדיהם לאכול בשר וכך להפוך את ה"בעיה" מה יאכלו או ילמדו ילדים להפוך לבעיה של כמה מליוני אנשים שילחצו ולא כמה עשרות אלפי להודים חרדים רוצים לאסור ברית מילה לאסור לעשות חורים באוזניים לילדים/ות לשים עגיל וכן הלאה רק לא לעמוד בעמדת מיעוט מתגוננת אני כותב את זה כאן כי אינני מוצא מקום אחר לכתוב ואני מקווה שמישהו מהקוראחים יעביר את זה הלאה למי שצריך
  שבת כ"ו בסיון תשע"ח 9 ביוני 2018

  גדי כפיר

  gadi.kfir@gmail.com
  שלום אני חוקר בנושא משחקים של פעם ומחפש מועד ההוצאה לפועל של "ש' שלומי, 'הסביבון בימי החנוכה', המודיע, תוספת לגיליון כד," האם תוכלו לסייע לי בכך בתודה גדי
  יום שישי י"ז בשבט תשע"ה 6 בפברואר 2015

  מימון עמוס

  אני מעוניין לקבל את עלון המודיע הצעיר ולהכיר אותו
  יום שלישי י"ז בכסלו תשע"ה 9 בדצמבר 2014

  משה

  הכתב הצבאי שלהם, הותיק והמקצועי היותר שיש היום בארץ. העבודה שנעשתה על ידו במבצע צוק איתן היתה ללא ספק יותר ממרשימה
  יום ראשון י"ט באלול תשע"ד 14 בספטמבר 2014

  ללא שם

  יום חמישי כ"ג באלול תשע"א 22 בספטמבר 2011

  מערכת

  תיקנו בהתאם, תודה. אם תרצה לשלוח לנו עוד חומר על העיתון החשוב הזה, נפרסם.
  שבת ב' בטבת תש"ע 19 בדצמבר 2009

  יוסי

  הרב אברהם מרדכי אלתר הלך לבית עולמו בשנת תש"ח ולא בשנת תש"י. חיים משה לפני חמישים שנה היה פועל פשוט.
  יום חמישי ל' בכסלו תש"ע 17 בדצמבר 2009

  ללא שם

  יום חמישי ל' בכסלו תש"ע 17 בדצמבר 2009

  הוספת תגובה
   

   

  * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של "אנשים ישראל" לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.